Reklama lokalna
reklama

Nowa harcówka gostyńskiej drużyny otwarta. Zmienili barwy chusty i otrzymali sporo prezentów

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk

Nowa harcówka gostyńskiej drużyny otwarta. Zmienili barwy chusty i otrzymali sporo prezentów - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
74
zdjęć

Gostyń. Uroczyste otwarcie harcówki w Brzeziu, dla 14. Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej w Gostyniu | foto Agata Fajczyk

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościOkoło 70 osób związanych z 14. Wielopoziomową Drużyną Harcerską w Gostyniu ma harcówkę z prawdziwego zdarzenia. Co prawda, w Brzeziu spotykają się na zbiórkach mniej więcej od 3 miesięcy, ale na oficjalne otwarcie kompleksowo wyremontowanych pomieszczeń wybrano początek wiosny. Z tej okazji harcerze dostali nie tylko kwiaty, cukierki i vouchery, ale także symboliczne kartonowe czeki.
reklama

Miejsce zbiórek i spotkań gostyńskich harcerzy, a także zuchów znajduje się w budynku bezpośrednio sąsiadującym ze świetlicą wiejską w Brzeziu. Przed laty funkcjonował tam sklep. Pomieszczenia zostały kompleksowo wyremontowane, zanim młodzi ludzie tworzący 14. Wielopoziomową Drużynę Harcerską zaczęli z nich korzystać. Prace  adaptacyjne prowadzono do końca 2023 r. Jeszcze w grudniu harcmistrz Katarzyna Mołczyńska, która jest koordynatorką reaktywacji harcerstwa w Gostyniu, otrzymała klucze do przygotowanej harcówki. 

Na tę wiadomosć druhna Kasia czekała 10 lat

Uroczyste otwarcie, w obecności gostyńskich samorządowców - władz gminnych i powiatowych, a także zuchów i harcerzy tworzących 14. Wielopoziomową Drużyną Harcerską odbyło się 23 marca 2024 r. Na spotkaniu obecni byli także rodzice oraz przyjaciele z Jarocina.

reklama

Druhna Katarzyna Mołczyńska opowiedziała, jak doszło do utworzenia w Gostyniu drużyny harcerskiej. 

Wszystko w naszej drużynie zaczęło się w 2020 roku od telefonu z Urzędu Miejskiego w Gostyniu z pytaniem, czy nie znam kogoś, kto chciałby odbudować harcerstwo w Gostyniu. Na ten telefon czekałam 10 lat. Niestety, wcześniej, przez 10 lat harcerstwo na terenie Gostynia nie działało. Nie ukrywam, że wyczekiwałam telefonu - mówiła Latarzyna Młoczyńska. - Zaczęłam dowiadywać się, orientować się u osób, które kiedyś były instruktorami, czy znajdą się chętni do utworzenia drużyny harcerskiej. Zorientowałam się, że nie jestem sama. Okazało się, że więcej jest osób, które chciałby dalej działać w harcerstwie. Decyzją komendantki Hufca Jarocin, została powołana 14. Wielopoziomowa Drużyna Harcerska w Gostyniu o zaczęliśmy działać przy Hufcu Jarocin.

reklama

Skąd „14” w nazwie gostyńskiej drużyny harcerskiej?

Koordynatorka procesu reaktywacji harcerstwa w Gostyniu wyjaśniła obecnym pochodzenie kilku ważnych elementów związanych z nazwą i umundurowaniem.

Na przykład - skąd „czternastka” w nazwie drużyny, mimo że w Gostyniu nie działa ich aż tyle? Okazało się, że na umieszczenie tej liczby w nazwie wpływ miało „pochodzenie kadry”.

Osoby, stanowiące kadrę drużyny, wywodzą się z dwóch drużyn: 1 Drużyny Harcerzy im. Tadeusza Kościuszki i z 4. Drużyny Harcerek im. Królowej Jadwigi. W drodze kompromisu połączyliśmy „1” i „4”, stąd wyszło 14 - tłumaczyła druhna Katarzyna Mołczyńska. 

Na start druhowie - założyciele otrzymali miejsce, gdzie mogli organizować zbiórki. Pierwsza, niewielka harcówka mieściła się w budynku przy ul. Starogostyńskiej, a właściwie w suterenie, w piwnicznym pomieszczeniu, które przygotowała gmina. Tam właśnie, w czerwcu 2021 r., zorganizowano pierwszą zbiórkę naborową. Duża ilość osób, jaka wówczas się pojawiła, przerosła oczekiwania inicjatorów reaktywacji harcerstwa w Gostyniu. Tak spore zainteresowanie tylko upewniło kadrę, że to dobry pomysł. Szybko okazało się, że sala w budynku przy ul. Starogostyńskiej jest zbyt ciasna.

reklama

Dlaczego gostyńskie chusty są (a właściwie już były) żółte?

Katarzyna Młoczyńska wyjaśniła też, że ważnym elementem umundurowania harcerskiego jest chusta - noszona na szyi pod kołnierzem munduru, bądź na mundurku polowym - koszulce drużyny. Podstawową funkcją chusty harcerskiej jest wyróżnienie się środowiska i budowanie jego wspólnoty. Gostyńscy harcerze oraz zuchy dotychczas nosili żółte chusty. 1 Drużyna Harcerzy im. Tadeusza Kościuszki miała właśnie chusty tego koloru, z kolei mundury w 4 Drużynie Harcerek im. Królowej Jadwigi zdobiły fioletowe.

Chłopaki przekonali nas, by zostawić ten żółty kolor i my - dziewczyny - zgodziłyśmy się na to - tłumaczyła harcmistrz.

 Podczas uroczystości otwarcia harcówki, kadra zrobiła harcerzom niespodziankę.

Cały czas było nam żal tych fioletowych chust, gdyż były piękne. I dlatego dzisiaj, uroczyście zmieniamy barwy na żółto-fioletowe - uzupełniła druhna Kasia.

W obecności gości rozdano nowe chusty - żółte, obszyte fioletową tasiemką. 

Betlejemskie Światło Pokoju

Druhna Katarzyna Mołczyńska opowiedziała, jak dziś działają zuchy i harcerze - wspomniała o cotygodniowych zbiórkach (z podchodami, zwiadami, grami terenowymi).

- Od 2022 roku, corocznie bierzemy udział w  uroczystościach organizowanych przez gminę, związanych z rocznicami rozstrzelania mieszkańców Gostynia, wybuchu II wojny światowej, Dniem Niepodległości czy wybuchem Powstania Wielkopolskiego i wielu innych. Jeździmy na biwaki, mikołajki i inne imprezy organizowane z namiestnictwa Hufca Jarocin. Byliśmy też na rajdzie hufca, organizowanym w 2022 roku w Borku Wielkopolskim, uczestniczyliśmy w bardzo dużym i ważnym wydarzeniu, jakim był zlot z okazji 110-lecia harcerstwa na ziemi jarocińskiej w 2023 roku - relacjonowała druhna.

Wspomniała też o pomocy uchodźcom z Ukrainy, sadzeniu lasu, drużynowym biwaku. Gostyńscy harcerze są także po pierwszym obozie - w 2023 r. byli w Unieściu. Druhna Kasia podkreśliła, że bardzo ważnym wydarzeniem dla drużyny z Gostynia jest sztafeta Betlejemskiego Światła Pokoju - tę tradycję do Gostynia przeniosła nieżyjąca już druhna Barbara Mikołajska, przed laty komendantka Hufca Gostyń. 

Gratulacje, wrażenia i prezenty od gości

Jak tworzenie 14. Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej w Gostyniu, szukanie lokum wyglądało z drugiej strony - tzw. urzędowej - opowiedział burmistrz Gostynia Jerzy Kula. Mówił o decyzjach związanych z przyznaniem lokalu na nową harcówkę.

- Szukaliśmy takiego obiektu, który niekoniecznie musiał być w samym Gostyniu, ale niedaleko miasta. Jednocześnie taki, kóry nie wymagałby dużego wkładu pieniędzy w przystosowanie do użytkowania przez harcerzy. Elementem kluczowym także było otoczenie - wyjaśniał Jerzy Kulak. 

Gostyński włodarz zadeklarował (harcerzom, ale też członkom orkiestry dętej, która również ma bazę w Brzeziu), że na najbliższej sesji przedstawi radzie miejskiej propozycję zarezerwowania w budżecie kwoty 800 tys. zł na odnowienie elewacji całego budynku - łącznie ze świetlicą. 

Cel jest taki, by wyeksponować wasze loga. Zastanówcie się, co można pokazać społeczeństwu - zwrócił się do przedstawicieli orkiestry dętej oraz  harcerzy. 

Natomiast starosta gostyński Robert Marcinkowski pogratulował „pięknej inicjatywy wskrzeszenia harcerstwa” w Gostyniu i przyznał, że działalność drużyny staje się coraz bardziej widoczna. 

To jest naprawdę coś niesamowitego, że w dobie smartfonów, tik-toków, państwo tworzą alternatywę w postaci gitary, śpiewnika i podchodów. Dziękuję za to zarówno kierownictwu Hufca Jarocin, instruktorom z 14. drużyny, ale też rodzicom, gdyż to państwo są zarówno sponsorami, kierowcami, menadżerami i największymi fanami naszych harcerzy i zuchów - powiedział Robert Marcinkowski.

W związku z coroczną wizytą harcerzy w starostwie ze Światłem Betlejemskim, włodarz powiatu przyniósł w prezencie latarenkę i świecę. Podarował też bon „na okrągłą czterocyfrową kwotę” oraz bon do wykorzystania. Voucher na zakupy w sklepie sportowym harcerze otrzymali również od wiceprzewodniczącego rady miejskiej - Macieja Czajki. 

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama