Reklama

Nowoczesna terapia w DPS w Zimnowodzie. Mieszkańcy doświadczają świata

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: PCPR w Gostyniu

Nowoczesna terapia w DPS w Zimnowodzie. Mieszkańcy doświadczają świata - Zdjęcie główne

DOPS Zimnowoda. Wicestarosta Janusz Sikora i Grażyna Wira - dyrektor DPS w sali doświadczania świata | foto PCPR w Gostyniu

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Profesjonalna sala doświadczania świata - taką może pochwalić się Dom Pomocy Społecznej w Zimnowodzie, który poszerzył swoje wsparcie dla podopiecznych.

Ta placówka od wielu lat zapewnia całodobową opiekę i pomoc dla osób, które ze względu na swój stan zdrowia nie mogą samodzielnie funkcjonować w środowisku rodzinnym. Oprócz miejsc do mieszkania Dom Pomocy Społecznej w Zimnowodzie zapewnia wiele form pomocy. Ostatnio placówka poszerzyła swoją ofertę o profesjonalną salę doświadczania świata. To narzędzie terapeutyczne jest przeznaczone do pracy z osobami dorosłymi, które m.in. cierpią na zaburzenia integracji sensorycznej. Istotą takiej sali jest umożliwienie pacjentowi kontaktu z różnymi zjawiskami i doznaniami za pomocą wszystkich zmysłów. Jest to forma poznawania otaczającej rzeczywistości, które składa się z dźwięków, zapachów, faktur i kolorów, jakich dostarcza wyposażenie sali doświadczania świata. 

Salę i jej możliwości terapeutyczne jako jedni z pierwszych obejrzeli kontrolujący w ostatnim czasie DPS w Zimnowodzie wicestarosta gostyński Janusz Sikora i dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w  Gostyniu Mirosław Sobkowiak. Po sali oprowadzała dyrektor DPS-u Grażyna Wira. 

- To wyjątkowe miejsce w Domu w Zimnowodzie, który działa w pałacu położonym w malowniczym parku ze stawami – podkreśla wicestarosta powiatu gostyńskiego Janusz Sikora. - Uruchomienie tej ważnej formy terapii to zasługa powiatu gostyńskiego i Domu Pomocy Społecznej oraz sponsorów, którzy, doceniając rolę domu pomocy społecznej, wsparli swoimi środkami wyposażenie sali doświadczania świata. Bardzo wszystkim za to dziękuję! – dodaje.

Sala doświadczania świata to specjalne pomieszczenie z odpowiednio dobranym wyposażeniem i narzędzie terapeutyczne, które znajduje zastosowanie m.in. w terapii Snoezelen. Sala doświadczania świata służy do stymulacji układu nerwowego oraz dostarczania mu bodźców, które pozytywnie płyną na koncentrację, pamięć i aktywność fizyczną pacjenta. Ponieważ jest ona przeznaczona do terapii różnych zaburzeń takich jak autyzm, zespół Downa, mózgowe porażenie dziecięce i choroby psychiczne, a także demencja czy zaburzenia integracji sensorycznej - wyposażenie sali doświadczania świata jest dostosowywane do potrzeb konkretnej grupy użytkowników. 

Są w niej przedmioty czy gry, które służą jako pomoce edukacyjne, a także przedmioty do rehabilitacji czy pobudzania zmysłowego np. z systemami bąbelkowymi. Dzięki temu wyposażeniu można pobudzać każdy ze zmysłów, a także stosować stymulację przedsionkową. Ta ostatnia odpowiada między innymi za kontrolę własnego ciała oraz aktywność.

Dzięki uruchomieniu sali doświadczania świata w DPS została też wprowadzona na szerszą skalę metoda Snoezelen, czyli terapia światłem. Łączy ona zarówno leczenie światłem o różnym natężeniu i barwie, jak i praktyki terapeutyczne mające na celu pobudzanie zmysłowe i stymulowanie prawidłowego rozwoju pacjenta. Żeby terapia mogła przynosić jak najlepsze efekty wyposażono salę doświadczeń świata w praktyczne rozwiązania, takie jak świetliste, interaktywne przedmioty, światłowody czy baseniki z podświetlanymi przedmiotami.

Pobyt w Sali pozwala na chłonięcie, badanie i kontrolowanie szerokiego zakresu bodźców zmysłowych w przystępnym otoczeniu. Zwiększa poczucie zaufania i odprężenia, dając możliwość cieszenia się doznaniami zmysłowymi. Systematyczna stymulacja poszczególnych zmysłów w Sali Doświadczania Świata jest ważnym obszarem rehabilitacji pacjenta, gdyż:

  • zwiększa jego aktywność i motywację do poznawania
  • zwiększa chęć do nawiązywania kontaktu
  • wywołuje zadowolenie i poczucie bezpieczeństwa, ułatwia pokonywanie lęku
  • zwiększa ofertę poznawania różnych bodźców (zwiększa bazę doświadczeń) oraz zwiększa wrażliwość
  • poprawia orientację w schemacie ciała oraz przestrzeni
  • motywuje do podejmowania aktywności
  • przyczynia się do nabierania świadomości istnienia i odrębności od otoczenia
  • doskonali pracę poszczególnych analizatorów
  • wpływa na rozwój wyższych funkcji – emocjonalnych, społecznych, komunikacyjnych, ruchowych i poznawczych.
Seans w tej sali jest doskonałym środkiem doraźnym służącym wyciszeniu i relaksacji.

 

Wspólne malowanie też działa, jak terapia. W DPS w Chumiętkach powstał piękny, słonecznikowy mural - CZYTAJ TUTAJ.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy