Reklama

Nowa władza, nowa kadencja i nowe wyzwania. Zarząd OSP gminy Gostyń bez komendanta

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Zmieniły się władze oddziału miejsko-gminnego Ochotniczej Straży Pożarnej w Gostyniu. Nowym prezesem zarządu powołano Andrzeja Dorsza. - Jedno jest dla mnie pewne - do zarządu zostały wybrane osoby, na których możemy polegać. Tutaj nie ma przypadków - stwierdził Jerzy Kulak, burmistrz Gostynia.

Reklama

Zjazd ZOSP gminy Gostyń

23 października odbył się XII zjazd oddziału miejsko-gminnego Ochotniczej Straży Pożarnej  w Gostyniu. Druhny i druhowie podczas spotkania podsumowali upływającą pięcioletnią kadencję. Mirosław Maćkowiak, ustępujący ze stanowiska prezesa zarządu miejsko-gminnego ZOSP gminy Gostyń, przedstawił sprawozdanie z działalności jednostek w latach 2016-2021. Na terenie gminy Gostyń działa 17 jednostek OSP rozmieszczonych w miejscowościach Gola, Daleszyn, Gostyń, Kosowo, Siemowo, Kunowo, Ziółkowo, Czajkowo, Stary Gostyń, Tworzymirki, Krajewice, Siemowo, Czachorowo, Dusina, Osowo, Stankowo oraz w zakładach Cukrownia Gostyń i Ardagh Glass Huta Szkła Gostyń. Na terenie gostyńskiej gminy we jednostkach OSP zrzeszonych jest 433 członków zwyczajnych, w tym 407 mężczyzn i 26 kobiet. Liczba członków zwyczajnych, którzy mogą brać udział w ratownictwie gaśniczym wynosi101, w tym 10 kobiet.

- Działalność naszych jednostek w gminie to udział w akcjach gaśniczych, w akcjach ratujących życie ludzkie, na szeroką skalę działalność interwencyjna organizowanie spotkań integracyjnych, współpraca z radami sołeckimi, kołami gospodyń wiejskich prowadzenie pogadanek o tematyce pożarowej w szkołach i przedszkolach - mówił dh Mirosław Maćkowiak.

Wspominał również udziale ochotników i angażowaniu się w organizowanie zawodów sportowo-pożarniczych na szczeblu gminnym i powiatowym. Nawiązał też do działalności ochotników w trudnym czasie pandemii koronawirusa.

- W związku z wystąpieniem koronawirusa działalność związkową odwołano do 2021 r. Strażacy w tym czasie pełnili funkcje wolontariuszy, pomagali często w  rozwożeniu masek ochronnych, począwszy od emerytów, seniorów i rencistów - wymieniał dh Mirosław Maćkowiak. 

Absolutorium i nowy zarząd

Podczas spotkania strażaków-ochotników z terenu gminy Gostyń udzielono absolutorium ustępującemu zarządowi za działalność podczas pięcioletniej kadencji. Ukonstytuował się również nowy zarząd oddziału miejsko-gminnego Ochotniczej Straży Pożarnej w Gostyniu, w którym przez najbliższe 5 lat będzie działało sporo młodych druhów. Zmienili się ludzie „na stanowiskach”. Nowym prezesem zarządu został dh Andrzej Dorsz z OSP Stary Gostyń (dotychczasowy wiceprezes), a na dwóch jego zastępców wybrano dh Krzysztofa Stróżyńskiego (OSP Daleszyn) oraz Kazimierza Kordusa (OSP Czachorowo). 

Strażacy potrafili się odnaleźć w trudnych czasach

Po zakończeniu części oficjalnej głos zabrał burmistrz  Gostynia Jerzy Kulak. Przyznał, że często uczestniczy w zjazdach i ma na temat działalności strażaków - ochotników swoje zdanie.

- W stowarzyszeniach zrzeszają się ludzie, którzy mają podobne zainteresowania, wspólny biznes, cele. W przypadku OSP jest wręcz odwrotnie. Jesteście tutaj zrzeszeni nie dlatego, że chcecie coś „wyciągnąć” dla siebie, tylko raczej dajecie coś od siebie. Poświęcacie część własnego życia, często też kosztem innych aktywności, by społeczeństwo gminy Gostyń mogło czuć się bezpiecznie. Przyjechałem po to, aby wam za to podziękować - powiedział włodarz gostyńskiej gminy.

Wspomniał o dziwnych czasach, związanych z epidemią koronawirusa. Nawiązał do czasu, kiedy Covid-19 pojawił się na świecie, w Polsce. I wtedy „świat stanął na głowie”. Tutaj skierował wyrazy uznania do strażaków-ochotników.

- Też potrafiliście się odnaleźć. Wypełniliście tę potrzebną lukę, związaną z niesieniem pomocy, z ochroną życia i zdrowia na zupełnie innym szczeblu - systemy naszego zarządzania kryzysowego zadziałały, a wy włączyliście się w nie bardzo aktywnie. Wiemy, że możemy na sobie polegać i realizować swoje cele. Możecie mieć zaufanie do samorządowców - zadeklarował Jerzy Kulak, wspominając o najważniejszych inicjatywach - zakupie nowego wozu - ciężkiego, wyposażonego w najlepszy sprzęt dla OSP w Goli oraz budowie remizy dla jednostki OSP Kosowo.

Nowy prezes - człowiek godny zaufania

Burmistrz podkreślił, że przed ochotnikami z gm. Gostyń, po wyborze nowej władzy, stoi kolejna kadencja, a co za tym idzie nowe wyzwania.

- Druh Andrzej Dorsz - wiemy, że jest to człowiek godny zaufania. Jesteśmy pewni, że podoła obowiązkom i poprowadzi organizację w taki sposób, że będziemy przygotowani na wszelkiego rodzaju zagrożenia - zauważył włodarz Gostynia.

Nowy prezes, zwracając się do uczestników zjazdu przedstawił analizę dorobku jednostek OSP z gminy Gostyń oraz program działania zarządu na lata 2021-2026. 

Plany nowego prezesa ZOSP gm. Gostyń

W rozmowie z dziennikarzem portalu gostynska.pl Andrzej Dorsz przyznał, że w nowej kadencji zamierza zmobilizować i zaktywizować do działania obecnych członków jednostek, a także zwerbować nowych, zwłaszcza młodzież. Na terenie gm. Gostyń powołanych jest 9 drużyn Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, skupiających 108 członków - w tym 27 dziewczyn. Według prezesa zarządu OSP może być ich znacznie więcej.

 - Głównie chciałbym walczyć o młodzież, aby ją przyciągać. Już mam pewne pomysły, jak to zrobić. Kiedyś było zaszczytem działanie w drużynie OSP. Dziś już każdy patrzy materialnie na tego typu działania. „Jak nie płacą, to po co” - takie jest myślenie - zauważa Andrzej Dorsz, nowy prezes zarządu OSP. - Sprzętu do ćwiczeń nam nie brakuje, remiz, w których ochotnicy mogą się spotykać również nie. Jak tak dalej pójdzie z młodzieżą to te, które posiadamy, niedługo będą stały puste - dodaje.

Pierwszy krok już został wykonany - odmłodzony został zarząd OSP w gminie Gostyń, zaniżono średnią wieku członków prezydium.

- Funkcyjni w prezydium, ścisły zarząd to młodzi ludzie, którzy mają potencjał i w przyszłości, za 5 lat mają nas - seniorów - zastąpić - mówi dh Andrzej Dorsz.

Na pierwszym posiedzeniu członkowie ścisłego zarządu podzielili się rolami.

Brak komendanta

Podczas zjazdu ZOS w Goli podziękowano odchodzącemu prezesowi Mirosławowi  Maćkowiakowi, a także komendantowi Andrzejowi Szymkowiakowi, który zrezygnował z pracy w tej roli. Kwiaty także otrzymał Paweł Stahcowiak, ktory również zrezygnował z pracy w zarządzie OSP z powodu nadmiaru obowiązków. Najbardziej aktywni ludzie przekazali pałeczkę młodszym Nowy prezes ochotników z gminy Gostyń otwarcie przyznał, że bolączką zarządu OSP gm. Gostyń jest brak komendanta.

- To ważna rola, to ogniwo łączące gminnych ochotników z powiatowym zarządem. Organizuje współpracę ochotników z zawodowymi strażakami. Ale komendant musi być mobilny, dyspozycyjny i nie udało mi się nikogo takiego zwerbować - zdradza dh Andrzej Dorsz.

Nie zaprzecza, że chętni do roli komendanta pewnie by się znaleźli. Ale nowy prezes podchodzi do wyboru ostrożnie, gdyż ma na ten temat swoją teorię.

- Zawsze powtarzam: jeśli już się na coś zdecydujesz, nie bądź bierny w tym, co robisz, tylko działaj, angażuj się. Do tej roli trzeba mieć czas. My jesteśmy pochłonięci pracą. Dlatego część obowiązków komendanta podzielimy między ścisłe grono członków zarządu. Zobaczymy, czy tak będzie można funkcjonować - dodaje dh Andrzej Dorsz. 

 

Ze statysatyk:

  • W jednostkach OSP w gm. Gostyń działa 432 członków zwyczajnych, w tym 407 mężczyzn, 26 kobiet. Poza tym w gm. Gostyń jest 22 honorowych członków OSP, 743 wspierających - razem liczba członków 1197, w tym 59 kobiet.
  • Liczba członków zwyczajnych, którzy mogą brać udział w ratownictwie gaśniczym - 101, w tym 10 kobiet
  • W gm. Gostyń w KSRG są 2 jednostki samochodowe - Gola i Kosowo. Wyposażone są w samochody ratowniczo-gaśnicze, sprzęt do ratowania życia ludzkiego, mienia gospodarczego
  • Na terenie gm. Gostyń powołanych jest 9 drużyn Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, skupiających 108 członków - w tym 27 dziewczyn
Nowy zarząd jednostek OSP z terenu gminy Gostyń wybrany na 5 lat:

  • dh Andrzej Dorsz został wybrany nowym prezesem zarządu OSP gminy Gostyń.
  • jako wiceprezesi pracować będą Kazimierz Kordus i Krzysztof Stróżyński.
  • sekretarz - Jakub Wichliński,
  • skarbnik - Sebastian Snela

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy