Reklama

Nowa dyrektor Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. M. Kopernika w Piaskach

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: arch. prywatne/Agnieszka Andrzejewska/fotomontaż M. Mostowy

Nowa dyrektor Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. M. Kopernika w Piaskach - Zdjęcie główne

Już 1 września zadebiutuje jako dyrektor szkoły w Piaskach | foto arch. prywatne/Agnieszka Andrzejewska/fotomontaż M. Mostowy

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości O tym, że dotychczasowa dyrektor Szkoły Podstawowej w Piaskach odchodzi na emeryturę wiadomo było od miesięcy. Do konkursu na powstały wakat nikt się nie zgłosił, jednak wójt gminy, Wiesław Glapka podjął decyzję o powierzeniu tego stanowiska Jolancie Karkos, wieloletniej nauczycielce w tej szkole, związanej z nią od początku kariery pedagogicznej. Jakie ma plany nowa szefowa podstawówki? Czy ma swoją wizję prowadzenia szkoły?

Przypomnijmy, w roku 2022 Wiesław Glapka, wójt gminy Piaski, ogłosił dwa konkursy na stanowiska dyrektorów placówek oświatowych prowadzonych przez ten samorząd, w związku z planowanymi wakatami. Pierwszy konkurs ogłoszono na stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Mikołaja Kopernika w Piaskach. Z murów tej szkoły pod koniec sierpnia odchodzi długoletni pracownik, Danuta Piasecka. Była ona zawodowo związana ze szkołą w Piaskach przez 38 lat. Najpierw jako nauczyciel tej szkoły, wicedyrektor, a przez ostatnie 5 lat pełniła funkcję dyrektora szkoły. Obecnie odchodzi na zasłużoną emeryturę, a kadra i uczniowie pożegnali ją już w czerwcu [relacja pod TYM linkiem].

Konkurs nie wyłonił kandydata

Jak w wielu innych placówkach oświatowych w Polsce, do rozpisanego konkursu na dyrektora nie było chętnych. 

- Do ogłoszonego konkursu na stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Mikołaja Kopernika w Piaskach w terminie wskazanym w ogłoszeniu nie zgłosił się żaden kandydat - wyjaśnia Andrzej Konieczny, sekretarz gminy Piaski.

W związku z powyższym, na podstawie przepisów Prawa Oświatowego, wójt Gminy Piaski powierzył pełnienie obowiązków dyrektora szkoły na rok  szkolny 2022/2023 Jolancie Karkos – nauczycielowi tej szkoły.

Kim jest nowa dyrektor podstawówki w Piaskach?

Nowa dyrektor piaskowskiej podstawówki ukończyła filologię germańską na Wyższej Szkole Pedagogicznej w Zielonej Górze, po czym uzupełniła wykształcenie o Szkołę Tłumaczy i Języków Obcych na poznańskim UAM. Krótko potem rozpoczęła pracę w Szkole Podstawowej w Piaskach jako nauczyciel języka niemieckiego i pracuje tam do dziś.

- Objęcie stanowiska dyrektora szkoły jest dla mnie szansą na nowe wyzwania zawodowe i realizację ponadprzeciętnych zadań - podkreśla Jolanta Karkos, świeżo mianowana dyrektor SP w Piaskach.

W międzyczasie uczyła również j. niemieckiego w gostyńskim liceum czy szkołach podstawowych w gminie Piaski. Ma na swoim koncie kilka dyplomów studiów podyplomowych, w tym z Zarządzania i Organizacji Oświatą, co bardzo się jej przyda na obecnym stanowisku.

Podkreśla, że każda szkoła jest inna, ma swoją specyfikę i inne cele do zrealizowania. Jej zdaniem, nie ma uniwersalnych zaleceń i wskazówek, jak stworzyć dobrą szkołę.

Czy nowa szefowa ma swoją autorską wizję szkoły?

W sytuacji, gdy następuje tak istotna zmiana kadrowa jak nowy dyrektor placówki oświatowej, wiadomo, że wszyscy oczekują - a czasem obawiają się - zmian w funkcjonowaniu szkoły. Czy mają czego?

- Moja koncepcja opiera się na realiach szkoły, dotychczasowych osiągnięciach i możliwościach realizacyjnych placówki, która posiada już wyraźnie określone i akceptowane przez nauczycieli, uczniów, rodziców i społeczność lokalną cele i kierunki działania - zdradza w rozmowie z portalem gostynska.pl.

Jolanta Karkos dodaje, że chce być dyrektorem, który nie trwa na stanowisku, tylko stwarza możliwości ciągłego rozwoju uczniom, nauczycielom, szkole, środowisku i sobie. Zależy jej, aby szkoła w Piaskach motywowała uczniów do dalszego rozwoju i poszerzania swojej wiedzy oraz cieszyła się uznaniem środowiska lokalnego. 

- Dziękuję wójtowi Gminy Piaski za powierzenie mi stanowiska dyrektora szkoły oraz za okazane zaufanie - dodaje na koniec.

Prywatnie nowa szefowa Szkoły Podstawowej jest żoną nauczyciela i mamą dwóch córek.

Przedszkole też z nową szefową

Drugi konkurs dotyczył Przedszkola Samorządowego z Oddziałami Integracyjnymi w Piaskach. W terminie wskazanym w ogłoszeniu zgłosił się jeden kandydat. Komisja w drodze konkursu wyłoniła na stanowisko dyrektora przedszkola  Annę Stachowiak, o czym pisaliśmy wcześniej TUTAJ. Anna Stachowiak do dnia objęcia funkcji dyrektora przedszkola, 1 września 2022 r. pracuje na stanowisku nauczyciela w Przedszkolu Miejskim nr 1 w Gostyniu.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy