Kapłan z parafii farnej nie był przypadkowym gościem. Otwierajac uroczystość jubileuszową Elżbieta Kasperczak, prezes Klubu Amazonki w Gostyniu przypomniała, jak to 15 lat temu, z dobrego serca ks. Przybyła, kobiety, u których zdiagnozowano nowotwór piersi, otrzymały powierzenie na pierwsze spotkanie stowarzyszenia w Domu Katolickim.
Od tego czasu dzielne wojowniczki, walczące z rakiem (najczęściej dotyczy to kobiet po operacji usunięcia części lub całości piersi) mogą liczyć na pomoc koleżanek z podobną diagnozą, po mastektomii.
- Dziękujemy pięknie. I dobrze, że tak się stało, że ksiądz prałat może u nas teraz być i razem z nami obchodzić jubileusz - mówiła Elżbieta Kasperczak, prezes Klubu Amazonki w Gostyniu.
Poza tym przyjechały przedstawicielki klubu amazonek ze Śremu, Kościana, Krotoszyna, Jarocina oraz Pleszewa.
Tradycyjnie świętowanie rozpoczęto hymnem Amazonek. Uczestnicy uczcili minutą ciszy pamięć koleżanek z klubu, których pokonał nowotwór i odeszły.
- Przyjaźnie się zawiązały, nie ma ich wśród nas, ale zawsze będą w naszych sercach. Tym bardziej podczas takiego jubileuszu o nich pamiętamy - zapewniła prowadząca uroczystość.
Podkreśliła, że rocznica powstania Klubu Amazonki w Gostyniu, to dla kobiet tworzących stowarzyszenie, wyjątkowy dzień pełen wspomnień, wzruszeń i radości z osiągnięć, które udało się zrealizować.
- Przez te 15 lat udało nam się stworzyć wspólnotę opartą na wzajemnym wsparciu, solidarności i nieustannej chęci niesienia pomocy innym kobietom. Nasze stowarzyszenie stało się symbolem siły, wsparcia i nadziei dla wielu kobiet - powiedziała Elżbieta Kasperczak, przypominając, że ideą działalności Klubu Amazonki zawsze było jest i będzie niesienie pomocy, wsparcia emocjonalnego i praktycznego kobietom, dotkniętym chorobą nowotworową.
- Dzięki naszemu zaangażowaniu, determinacji i wsparciu mogłyśmy zrealizować wiele inicjatyw, które przyniosły realne korzyści naszej społeczności - pochwaliła się prezes „Amazonek”.
Obecni na uroczystości dowiedzieli się, że inicjatorką i założycielką Klubu Amazonek w Gostyniu była Dorota Piotrowska, która przez 10 lat była prezesem wspólnoty. Z przyczyn rodzinnych nie mogła uczestniczyć w obchodach jubileuszu.
- Wszystko zaczęło się 19 kwietnia 2009 roku, w Domu Katolickim w Gostyniu. To tam odbyło się pierwsze spotkanie kobiet, które przeszły chorobę związaną z nowotworem piersi lub były w trakcie leczenia. Wówczas na spotkanie przyszło 17 pań, gotowych do działania - przypomniała prezes stowarzyszenia.
Jednak pierwszy Klub Amazonek w Polsce powstał w 1987 roku w Warszawie. Kilka lat później - w1993 r. - w Poznaniu zawiązała się Federacja Stowarzyszeń Amazonek, na czele której jako prezes stanęła Krystyna Wechman. jej celem jest wszechstronne działanie na rzecz kobiet z rakiem piersi. Obecnie w kraju działa ok. 210 klubów, w tej grupie jest również gostyński klub. W miejscowej wspólnocie obecnie jest 25 Amazonek, w przedziale wiekowym od 41 do 77 lat. Najwięcej jest kobiet po 60. roku życia.
Misją Gostyńskiego Klubu Amazonki jest:
- wszechstronne działanie na rzecz kobiet z rakiem piersi
- wsparcie psychiczne i fizyczne kobiet dotkniętych rakiem piersi
- edukacja społeczeństwa dotycząca profilaktyki i samobadania piersi
- Uczestniczymy w Powiatowych Dożynkach na Świętej Górze. Wspólnie z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Gostyniu już dugi rok realizujemy projekt edukacyjny „Co kryją twoje piersi” - wymieniała prezes klubu.
Podczas oficjalnej części jubileuszowego spotkania przyznano trzy „Bursztynowe Łuki” (łuk, którego strzała zakończona jest sercem - na znak serca, jakie niosą wypełniając misję, jest symbolem klubów Amazonek) ustanowione dla przyjaciół stowarzyszenia, czyli osób szczególnie zasłużonych dla gostyńskiego klubu. W podziękowaniu za wsparcie i współpracę ze stowarzyszeniem wyróżnienie otrzymali:
- Jerzy Kulak, burmistrz Gostynia
- Robert Marcinkowski, starosta gostyński
- Lidia Zaremba z gostyńskiego SANEPID-u
- Janina Minowicz, skarbnik gostyńskiego klubu „Amazonki”, za sumienne prowadzenie dokumentacji papierowej i elektronicznej
- Julita Dorsz - za założenie i profesjonalne prowadzenie konta Klubu Amazonki na portalu społecznościowym
- Teresa Grześkowiak za sumienne prowadzenie dokumentacji
- Małgorzata Lisiecka - aktualny skarbnik za rzetelne prowadzenie dokumentacji oraz bardzo duże zaangażowanie w sprawy klubu.
- Barbara Jędrzychowska - za pozyskiwanie środków finansowych dla klubu
- Elżbieta Frąckowiak, działająca w klubie od niedawna. Wniosła do niego pozytywną energię, uśmiech i pogodę ducha.
Podczas spotkania odbył się też koncert Justyny Juskowiak i Poli, która jest wnuczką nieżyjącej już członkini Gostyńskiego Klubu Amazonki - Ani Kubiak.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.