reklama

Niesamowite archeologiczne znalezisko na gostyńskim rynku. Odkryto pozostałości gostyńskiego ratusza, który spalił się w XIX wieku?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: fotomontaż A. Fajczyk, FB inwestycyjny Gostyń

Niesamowite archeologiczne znalezisko na gostyńskim rynku. Odkryto pozostałości gostyńskiego ratusza, który spalił się w XIX wieku? - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
22
zdjęć

foto fotomontaż A. Fajczyk, FB inwestycyjny Gostyń

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościNajprawdopodobniej fundamenty starego ratusza, który spalił się w XVIII w., odkryła ekipa archeologów, prowadząca badania na rynku w Gostyniu. Niewykluczone, że historyczne znalezisko wpłynie na zmianę koncepcji zagospodarowania dużej płyty w sercu miasta. Chodzi o nasadzenie kilkunastu drzew i stworzenie zielonych skwerów, gdyż do tego zmierzają prace modernizacyjne, wykonywane w ramach projektu „Gostyński Zielony Ład”. Tymczasem prace wstrzymano.
reklama

W drugiej połowie marca na rynkuw Gostyniu rozpoczęły się prace modernizacyjne, wykonywane w ramach gminnego programu „Zielony Ład”. Zgodnie z przygotowanym projektem, docelowo na płycie rynku miało pojawić się 16 drzew – od strony północnej i wschodniej. Zaplanowano również nowe elementy małej architektury, które owinny zwiększyć funkcjonalność i atrakcyjność przestrzeni.

Po pracach przygotowawczych, na początku kwietnia rozpoczęto między innymi rozbiórkę części kamiennej nawierzchni rynku oraz przygotowania do modernizacji instalacji wodnej.

Działania, jakie podejmowane są przy modernizacji rynku, odbywają się pod okiem konserwatora zabytków, który zlecił inwestorowi nadzór archeologiczny.  Tego rodzaju prace są konieczne w sytuacji, gdy inwestycja znajduje się w strefie ochrony konserwatorskiej lub w pobliżu zabytków archeologicznych. W przypadku gostyńskiego rynku badania stanowią integralną część zadania związanego z realizacją projektów zazieleniania miasta w ramach „Gostyńskiego Zielonego Ładu”.

reklama

Celem prac archeologicznych jest wykluczenie obecności obiektów zabytkowych, a w razie ich istnienia –  zapewnenie odpowiedniej ochrony. W praktyce nadzór polega na obecności archeologa w miejscu budowy przez cały okres prac ziemnych.

 

reklama

Gmina Gostyń, jako inwestor wynajęła firmę z Osiecznej, która prowadzi prace archeologiczne na płycie rynku. Podczas wykopalisk, związanych ze sprawdzeniem terenu, przeznaczonego do modernizacji, w tym do posadzenia drzew, należało usunąć kamienną nawierzchnię i kolejne warstwy ziemi.

Co się kryje pod płytą gostyńskiego rynku?

W czwartek, 10 kwietnia pracownia archeologiczno-konserwatorska pod płytą rynku napotkała na ciekawe znaleziska - światło dzienne ujrzały murowane i drewniane elementy - prawdopodobnie pozostałości po fundamentach, dużej budowli. 

- Na obecnym etapie dokładnie nie wiemy, czym one są. Możemy domniemywać, jaka budowla mogła się tam znajdować. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że odkryto pozostałości starego ratusza, który w latach 70. XVIII całkowicie się spalił – mówi historyk Grzegorz Skorupski, zastępca burmistrza Gostynia. – Można tak myśleć, ponieważ w tym miejscu przed wiekami usytuowany był rynek gostyński, tam mieściło się centrum. Wiele przesłanej też wskazuje na to, że rynek był mniejszy, więc przed pożarem, który miał miejsce w XIX w. – właśnie tam, pośrodku, mógł stać ratusz – uzupełnia. 

reklama

Znaleziska wymagają fachowej analizy. W przyszłym tygodniu przedstawiciele inwestora i wykonawcy spotkają się z konserwatorem z leszczyńskiej Delegatury Wielkopolskiego Urzędu Ochrony Zabytków, w celu ustalenia dalszego toku prac modernizacyjnych na rynku.

- Mamy nadzieję, że efektem działań archeologów będzie przybliżenie nieznanych nam wcześniej ciekawych elementów z historii naszego miasta – mówi Grzegorz Skorupski w mediach społecznościowych. – Podchodzimy do tego z otwartością, licząc na to, że możliwe będzie trwałe wyeksponowanie znalezisk. Odkrycia zachęcają do nowego spojrzenia na centralny plac miasta oraz na funkcje, które sprawował dotychczas i będzie pełnić w przyszłości - dodaje.

 

Gostyń "urósł"

Jest jeszcze jedna ciekawostka, na którą  zwracają uwagę zarówno Grzegorz Skorupski, jak i dyrektor gostyńskiego muzeum Robert Czub - nasze miasto "narosło". Konkretnie chodzi o poziom płyty gostyńskiego rynku - podniósł się o ponad metr. Jest to skutek wyrównywania terenu poprzez układanie kolejnych warstw ziemi i bruku. To normalne w starych miastach - kolejne warstwy miały przykrywać to, co zniszczone i brzydkie. 

reklama

- Okazuje się, że bruk na gostyńskim rynku przed laty był położony mniej więcej o 1,20 m niżej. Tak mocno miasto „urosło”. To jest typowe dla starych miast - z biegiem lat poziom gruntu się podnosi, dlatego w średniowiecznej części tych aglomeracji wejścia do kościołów czy innych zabytkowych budowli prowadzą w dół, są położone poniżej aktualnego poziomu gruntu - wskazuje Grzegorz Skorupski. 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo