Reklama

Niekończąca się budowa drogi? Zażądali jeszcze 3,5 miliona za realizację inwestycji. Co na to gmina Gostyń?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Czy budowa nowej drogi gminnej, tzw. łącznika ul. Leszczyńskiej z ul. Górną, z przebudową ul. Podgórnej w Gostyniu zakończy się w 2022 roku? Pytanie zadajemy nie bez powodu – wykonawca inwestycji złożył wniosek o przedłużenie terminu realizacji zadania. Zażądał też dopłaty za dokończenie budowy.

Budowa drogi łączącej ul. Leszczyńską z ul. Górną, wraz z remontem ul. Podgórnej to największa inwestycja drogowa w historii gminy Gostyń. Na to zadanie samorząd otrzymał największe w historii dofinansowanie - ponad 7 mln zł z Funduszu Dróg Samorządowych.

- Niestety, realizacja przypadła na czas bardzo trudny dla inwestorów oraz wykonawców. Z uwagi na rosnące ceny materiałów oraz koszty pracownicze wykonawca zwrócił się z roszczeniem o waloryzację cen – poinformował Mariusz Konieczny, naczelnik wydziału inwestycji gostyńskiego magistratu. 

Wykonawca chce dopłaty do wykonywanej inwestycji

Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, spółka Infrakom z Kościana, po dokonaniu wyceny kosztów, zażądała 3,5 mln zł dopłaty do zakończenia budowy drogi – łącznika. 

- Obecnie złożone przez wykonawcę pismo podlega weryfikacji i analizie pod kątem jej wysokości. Zgodnie z wpisem prokuratury generalnej, firma przedstawia gminie dokumenty, my po analizie możemy podjąć decyzję, jeśli w pełni zgadzamy się co do zasadności rozliczeń. Obecnie sprawdzamy wykazy i inne dokumenty  – wyjaśnił Mariusz Konieczny. 

Na pewno decyzję o dołożeniu do inwestycji tak dużej kwoty będą musieli podjąć radni. Ale czy przystaną na to, by gmina dopłaciła do budowy drogi, by jak najszybciej zakończyć zadanie i „zapomnieć o sprawie”? Co z wysokim dofinansowaniem, które Gostyń otrzymał na wykonanie drogi, jeśli zadanie nie zostanie zrealizowane?

Kiedy pojedziemy nową drogą w Gostyniu?

Termin zakończenia inwestycji, zgodnie z umową, upływa 29 września (PISALIŚMY TUTAJ), jednak wszystko wskazuje na to, że budowa drogi przedłuży się o kilka tygodni. Dlaczego? Z uwagi na roboty dodatkowe - czyli prace wykonywane, ktore nie były uwzględnione w umowie i kosztorysach dodatkowych (w tym przypadku chodzi m.in. o budowę muru oporowego wzdłuż ul. Strzeleckiej, podłączenie zbieraczy kanalizacji deszczowej oraz podłączenie drenów). 

Wykonawca złożył pismo w sprawie przedłużenia terminu realizacji zadania - o dwa miesiące. Jeśli inwestor (gmina Gostyń) na to przystanie – nową drogą pojedziemy dopiero w grudniu. Wniosek wykonawcy w tej sprawie urzędnicy oraz osoby upoważnione do nadzorowania realizacji zadania również analizują.

- Jako inwestor zdajemy sobie sprawę z trudnej sytuacji na rynku inwestycyjnym, naszym celem jest zakończenie tego zadania w tym roku – przekonuje Mariusz Konieczny.

Na placu budowy nowej drogi gminnej prace trwają. Gmina Gostyń nie zasiadła jeszcze do podpisania aneksu do aktualnej umowy z wykonawcą. W grę wchodzą negocjacje wysokości kwoty dopłaty do zadania, jakiej zażądała firma realizująca zadanie? Kto wie. Być może czeka nas taki scenariusz, jak w przypadku przebudowy rynku w Krobi, gdzie inwestor zerwał umowę z wykonawcą – CZYTAJ TUTAJ. 

Próbowaliśmy się skontaktować z prezesem zarządu spółki Infrakom, by dowierdzieć się, czy firma jako wykonawca zadania jest gotowa pójść na kompromis i obniżyć żądaną od gminy kwotę dopłaty do budowy drogi. Niestety, jak nas poinformowano, do końca tygodnia prezes jest nieosiągalny.

Budowa drogi łącznika jest priorytetopwym zadaniem gminy Gostyń. Budowany jest bardzo ważny ciąg komunikacyjny dla naszego miasta. Dzięki tej inwestycji zdecydowanie poprawi się dostępność komunikacyjna firm zlokalizowanych w południowo-zachodniej części Gostynia.

Powstanie tej szosy zamknie w pewien sposób dziesięcioletnią pracę gminy Gostyń nad budową alternatywnej sieci dróg w mieście, które rozładowują ruch samochodowy w mieście i przekładają się na odciążenie centrum Gostynia.

Nowa droga na całej długości (ponad 1,8 km) będzie miała po prawej stronie chodnik dla pieszych o szerokości 2 m i po lewej stronie drogi ścieżkę pieszo-rowerową o szerokości 3 m. Są odcinki, gdzie chodnik i ścieżka rowerowa powstają.  Wybudowane zostanie także oświetlenie uliczne - lampy już stoją. Powstanie 6 zatok dla przystanków autobusowych oraz zjazdy do posesji z kostki brukowej. Zaplanowano wyznaczenie 12 przejść dla pieszych oraz 6 przejazdów rowerowych. Droga będzie miała charakter lokalny. 

  • Wartość inwestycji brutto: 14.856.453,25 zł
  • Dofinansowanie z pieniędzy Funduszu Dróg Samorządowych w kwocie 7.216.135,88 zł
Mówi się, że na placu budowy ok. 70-90% prac zostało wykonanych. Zobaczcie, jak to wygląda - na zdjęciach w GALERII

O tym, jak sprawa się rozwinie będziemy informować na bieżąco.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy