Bazylika Świętogórska i klasztor filipinów w Głogówku
To barokowy kościół i klasztor zbudowane pod koniec XVII w. Zespół klasztorny jest siedzibą ojców filipinów.Obiekt przyciąga nie tylko turystów z Polski, ale też z całego świata. Msza św. i modlitwa celebrowane są tutaj w otoczeniu prawdziwych dzieł sztuki architektonicznej.
Co roku 15 sierpnia, w dniu Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na Świętej Górze odbywają się dożynki powiatowe, organizowane tradycyjnie w podziękowaniu za zebrane plony. W tym dniu odbywaja się także odpust oraz koncerty znanych artystów. Od 2006 roku, corocznie na przełomie września i października, odbywa się tu także popularny, przyciągający tłumy widzów festiwal muzyki oratoryjnej Musica Sacromontana.
Obiekt oraz podziemia klasztorne można zwiedzać po zgłoszeniu grupy bądź nabyciu „cegiełki” w furcie klasztornej. Podziemia czynne są w godzinach 9-18 z wyjątkiem nabożeństw.
Muzeum bł. Edmunda Bojanowskiego w Grabonogu
Muzeum powstałe w 1981 roku mieści się w Grabonogu k. Gostynia. Jego siedzibę stanowi zabytkowy, zbudowany na początku XIX w. dworek, w którym w 1814 r. urodził się społecznik, bł. Edmund Bojanowski. Pieczę nad muzeum sprawuje Zespół Szkół Rolniczych w Grabonogu oraz Zgromadzenie Sióstr Służebniczek z Podrzecza. Zasób muzeum stanowi przede wszystkim wystawa poświęcona samemu Edmundowi Bojanowskiemu, ale także zbiory poświęcone tematyce Biskupiźnie, np. tradycyjne stroje regionalne. Poza tym na terenie muzeum możemy zobaczyć przedmioty i akcesoria codziennego użytku pochodzące z tamtego okresu.Zbiory muzeum można obejrzeć po uzgodnieniu z opiekującymi się nimi Siostrami Służebniczkami, których siedziba znajduje się w Podrzeczu.
Łowisko, stawy w Dzięczynie
Znajdujące się w miejscowości Dzięczyna, między Pudliszkami, a Poniecem łowisko składające się z kilku stawów jest świetnym miejscem dla każdego, kto lubi wypoczynek i spacery na łonie natury.Teren, poza wędkarzami, przyciąga także sporą liczbę spacerowiczów, którzy szukają spokoju i wyciszenia.
Choć nie zajmuje on dużej powierzchni z pewnością zachwyci każdego, kto przybędzie tu po raz pierwszy. Tuż obok znajduje się Dzięczyński Kompleks Wypoczynkowy - miejsce odpowiednie dla rodzin z dziećmi, stanowi je boisko sportowe oraz duży plac zabaw. Na teren łowiska nie można wjechać samochodem, jeżeli nie posiadamy na to zezwolenia, ale jest on otwarty dla pieszych i rowerzystów.
Muzeum w Gostyniu
Budynek regionalnego muzeum znajduje się przy ulicy Kościelnej 5 w Gostyniu. Prezentuje archiwalia dotyczące dziejów Gostynia i okolic. Głównymi pomieszczeniami obiektu są: sala wystaw czasowych oraz sala historyczna. Atrakcją dla turystów jest znajdujący się wewnątrz muzeum pokój zagadek „escape room” tematycznie związany z osobą Napoleona. Wstęp do escape roomu jest atrakcyjny cenowo - grupa 5 osób chcąca z niego skorzystać musi zapłacić jedyne 50zł.Więcej na temat samego muzeum i jego funkcjonowania opowiedział nam jego dyrektor, Robert Czub:
- W którym roku i z czyjej inicjatywy powstało gostyńskie muzeum?
- Robert Czub: Muzeum powstało w 1967r. Głównym inicjatorem jego powstania był prof. Andrzej Hanyż, nauczyciel gostyńskiego gimnazjum, który szefował muzeum przez kilka następnych lat, aż powstała prawdziwa placówka muzealna. Pierwotnie mieściła się ona w budynku dzisiejszej szkoły muzycznej, później przeniesiono nas do biblioteki publicznej, gdzie funkcjonowaliśmy przez 20 lat, od 2010 roku muzeum mieści się w budynku przy ul. Kościelnej 5.”
- Kto obecnie sprawuje pieczę nad funkcjonowaniem muzeum?
- Robert Czub: Organem prowadzącym jest gmina Gostyń, jesteśmy samorządową instytucją kultury gminy Gostyń.
- Co możemy zobaczyć, czego dowiedzieć się w muzeum?
- Robert Czub: To zależy kto, czego poszukuje. Osoby z zewnątrz - a tych turystów troszeczkę mamy, najczęściej przyjeżdżają grupy związane z uniwersytetami 3-ciego wieku na zasadzie wymiany - oprowadzamy też po mieście. Drugą grupę stanowią osoby zmierzające z pielgrzymką na Św. Górę. Trochę inną rolę pełnimy dla mieszkańców miasta zainteresowanych historią ponieważ pełnimy również rolę archiwum miejskiego….w tej chwili dużą grupę stanowią osoby, które poszukują swoich przodków, a więc działalność genealogiczna. Owoce naszych prac badawczych publikujemy w „Roczniku gostyńskim”.
- W jaki sposób należy umówić się na zwiedzanie muzeum i miasta?
- Robert Czub: Niestety jestem jedynym, który oprowadza po mieście, po uzgodnieniu ze mną telefonicznie umawiamy się z daną grupą na konkretny termin, wyznaczamy datę, określamy co konkretnie chcemy zobaczyć i ile czasu na to poświęcić, robię to w ramach obowiązków służbowych, czyli nieodpłatnie.
Muzeum czynne jest:
Wt. i pt. – godz.10-18
Śr. i czw. – godz. 8-15
Sobota – godzi. 9-14
Muzeum Stolarstwa i Biskupizny w Krobi
Muzeum znajduje się w Krobi przy ul. Ogrodowej 13, jego siedzibę stanowi budynek fabryki mebli powstałej w 1922 roku, która przetrwała do dziś w niezmienionym stanie.
Muzeum stanowi w sumie 6 budynków, poza dawną fabryką mebli, w której można zobaczyć maszyny i narzędzia oraz stanowiska pracy stolarzy z tamtego okresu, jeden z głównych elementów stanowi Izba Biskupiańska – pomieszczenie poświęcone tradycji regionu Krobi i okolic. Do budynków muzeum przylega również niewielki sad, w którym znajduje się ścieżka dendrologiczna utworzona w celach edukacyjnych jako element ukazujący nieodłączne powiązanie stolarstwa z drzewami. Opiekunem muzeum jest Marek Hałas.
Jeśli chcemy zwiedzić krobskie muzeum, warto umówić się z opiekunem. Numer telefonu i cennik znajdują na stronie internetowej placówki.
Kościół pw. Św. Małgorzaty w Gostyniu
Kościół znajduje się w Gostyniu pod adresem ul. Przy Farze 2, jest budowlą wzniesioną w stylu gotyckim.Wnętrze kościoła jest bogate w zabytki, m.in. w późnorenesansowy, rzeźbiony i pozłacany ołtarz.
Budynek i mury otaczające go posiadają także walory obronne, stworzone w celu zabezpieczenia obiektu i jego właściciela przed najazdem przeciwnika. Wewnątrz znajduje się np. podziemne, niezależne ujęcie wody.
Więcej informacji oraz możliwość dokładniejszego zwiedzenia tego obiektu można ustalić przy pomocy gostyńskiego muzeum, mieszczącego się po przeciwnej stronie ulicy.
ZOBACZ TAKŻE: Taras widokowy na wieży gostyńskiej fary?
Góra Zamkowa w Gostyniu
Góra Zamkowa w Gostyniu to wzniesienie, na którym obecnie znajduje się pomnik ku czci „Bojowników z faszyzmem i stalinizmem” oraz „ Żołnierzom września 1939 i Polski Podziemnej”.Góra znajduję się tuż przy rynku i budynku gostyńskiego ratusza. Według legend nazwa „zamkowa” wzięła się stąd, że znajdował się na niej zamek-rezydencja założyciela Gostynia. Do dziś nie ustalono co konkretnie znajdowało się na Górze Zamkowej, ale ostatnie wykopaliska ukazały pozostałości murowanych budowli. Na przełomie XIII i XIV w. na jej szczycie mogła być usytuowana wieża obronna. Góra Zamkowa jest miejscem ogólnodostępnym, chętnie uczęszczanym przez spacerowiczów, z jej szczytu możemy podziwiać panoramę praktycznie całego Gostynia i okolic.
OSiR Gostyń
OSiR Gostyń jest publicznym kompleksem sportowym, na który składają się kryta pływalnia, siłownia, niewielkie saunarium oraz solarium, boisko sportowe wraz z bieżnią atletyczną i lodowiskiem przy ulicy Sportowej, a także kręgielnia przy ulicy Strzeleckiej i kartodrom przy ulicy Młyńskiej.Obiekty OSiR są dostępne przez cały rok, poza dniami świątecznymi i świętami państwowymi w godzinach 06.00-22.00, wyjątek stanowi lodowisko, które czynne jest tylko w okresie zimowym oraz kartodrom, z którego można korzystać od wt. do pt. w godzinach 16.30-20.00 oraz sob. i ndz. w godzinach 12.00-20.00.
Z obiektów OSiR można korzystać indywidualnie albo brać udział w zajęciach grupowych, np. szkółki pływackiej, znajdujących się w ofercie, której szczegóły znajdziemy na stronie internetowej placówki.
ZOBACZ TEŻ: Rozpoczęcie sezonu na lodowisku w Gostyniu
Skatepark w Gostyniu
Skatepark mieszczący się przy ulicy Leszczyńskiej jest doskonałym miejscem dla młodzieży oraz rodzin z dziećmi. Obiekt jest ogólnodostępny przez 24 h/dobę. Każdy kto chce wyszaleć się jeżdżąc na desce czy rolkach znajdzie tu coś dla siebie, obiekt przyciąga tym bardziej, że w regionie znajduje się stosunkowo niewiele takich miejsc.W bezpośrednim sąsiedztwie skateparku znajdują się: orlik, boisko do gry w koszykówkę, plenerowa siłownia oraz duży plac zabaw dla dzieci.
Zalew w Jeżewie
Zalew w Jeżewie jest zbiornikiem wodnym położonym w środku malowniczej, gęsto zalesionej okolicy wsi Jeżewo, leżącej w Gminie Borek Wlkp. Sam zbiornik należy do Polskiego Związku Wędkarskiego, pod którego opieką się znajduje. Obszar wokół zbiornika jest ogólnodostępny dla osób, które chcą odetchnąć w wolnym czasie świeżym powietrzem i nacieszyć wzrok pięknem natury jaką niewątpliwie oferuje ta okolica.Miejsce poza wędkarzami jest często uczęszczane przez spacerowiczów, zarówno młodzież jak i rodziny z dziećmi, zwłaszcza w okresie letnim.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.