Od dzisiaj (1 lipca) mieszkańcy gminy Borek oraz inne osoby, które chcą załatwić sprawę w urzędzie miejskim lub zrobić zakupy na boreckim rynku, muszą liczyć się ze zmianami, dotyczącymi pozostawiania samochodu w centrum miasta. Na płycie rynku w Borku Wlkp. została wprowadzona strefa ograniczonego postoju, która obowiązuje od poniedziałku do piątku od godziny 6.30 do 16.00, z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy.
Dopuszczalny czas pozostawienia pojazdu w strefie może trwać nie dłużej niż 60 minut. Kierowcy będą musieli rozliczać się z czasu postoju, a do tego służy postawiony na boreckim rynku automat - parkomat.
Rozliczenie następuje poprzez pobranie jednorazowego biletu z automatu. Bilet należy umieścić w miejscu widocznym za przednią szybą pojazdu. Jeśli w ciągu godziny osoba parkująca nie zdąży załatwić wszystkich spraw, należy pobrać kolejny bilet, który również jest ważny godzinę.
-Wprowadziliśmy te zasady po to, aby była rotacja w strefie parkowania na rynku, jeśli chodzi o pozostawiane pojazdy. Mieliśmy do czynienia z sytuacjami, że stało dookoła ratusza mnóstwo prywatnych samochodów, pozostawiano też pojazdy na sprzedaż, z kartkami za szybą. Bywało tak, że te samochody stały kilka miesięcy - wyjaśnia Marek Rożek, burmistrz Borku Wlkp.
Zaznacza, że strefę ograniczonego parkowania wprowadzono po to, aby udostępnić miejsca do zaparkowania dla wszystkich klientów, którzy do centrum miasta przyjeżdżają załatwić sprawy urzędowe, idą na zakupy lub do banku.
- Te osoby nie mogły dotąd znaleźć miejsca, aby pozostawić samochód. Teraz będą mogły zrobić to za darmo, gdyż za strefę ograniczonego parkowania nikt nie płaci - mówi Marek Rożek.
Informuje, że właściwe parkowanie będzie kontrolowane przez pracowników z urzędu, aby wyeliminować naciągaczy - tych, którzy stoją dłużej.
Strefie ograniczonego parkowania podlega w sumie 40 miejsc postojowych na głównej płycie boreckiego rynku. Oprócz tego wyznaczono 22 miejsca postojowe na zewnątrz płyty rynku, na których można stać bez ograniczeń czasowych.
- Są też parkingi - w okolicy hali sportowej, w pobliżu kościoła i w pobliżu Orlika. Strefa ograniczonego postoju ma być udogodnieniem dla osób, które przyjeżdżają załatwić sprawy w centrum miasta, ma być udrożnieniem miejsc parkingowych - jeszcze raz zaznacza borecki włodarz.
Strefa ograniczonego postoju nie dotyczy pojazdów jednośladowych. Nie ma też zastosowania do pojazdów samochodowych uprawnionych osób niepełnosprawnych o obniżonej sprawności ruchowej, które posiadają dokument potwierdzający ich niepełnosprawność, wydany przez zespoły orzekające o niepełnosprawności. Dokument taki należy umieścić za przednią szybą pojazdu. Strefa ograniczonego postoju nie dotyczy również odpowiednio oznaczonych pojazdów samochodowych osób niepełnosprawnych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.