Budowa łącznika w Gostyniu. Czy zakończą w terminie?
Na jakim etapie jest inwestycja? Jak wygląda sytuacja na placu budowy? Czy wykonawca zakończy budowę w terminie, jaki podano w aneksie do umowy? Zostało mu 8 dni - takie pytania padały na posiedzeniu komisji Rady Miejskiej w Gostyniu, które odbyło się 22 listopada 2022r.. Temat drążył radny Maciej Czajka.Gmina Gostyń nie ma obecnie żadnych informacji od wykonawcy, żeby plany związane z zakończeniem inwestycji, miały być w jakikolwiek sposób zagrożone.
- Widać ruch na budowie, prace postępują, aczkolwiek jest ich jeszcze trochę do zrobienia – odpowiedział Mariusz Konieczny, naczelnik wydziału inwestycji gostyńskiego magistratu. - Będziemy coraz częściej spotykać się z przedstawicielami firmy, aby mobilizować ich do wykonania niektórych prac w terminie - dodał.
Zakres prac przy nowej drodze-łączniku w Gostyniu
Mariusz Konieczny poinformował też o zakresie prac wykonanych na placu budowy nowej gminnej drogi, której nadano nazwę aleja Niepodległości.
- Jeśli chodzi o odcinek od ul. Leszczyńskiej do ul. Strzeleckiej czyli do skrzyżowania w Brzeziu – jest wykonany w 95%, jeśli chodzi o pozostałe – podbudowa jest na całości. Odcinek od ul. Strzeleckiej do Osiedla Wichrowego jest wykonany w części - we wtorek miało nastąpić położenie warstwy ścieralnej i to byłoby dokończenie – informował Mariusz Konieczny.
Zgodnie z deklaracjami wykonawcy, warstwa ścieralna ma być położona na całej drodze do 25 listopada.
Gmina Gostyń zaniepokojona...
Co niepokoi gminę? Trwające wciąż prace związane z budową chodników.
- Akurat te roboty trochę nas niepokoją. Wierzymy w to, że firma rzeczywiście dołoży wszelkich starań, aby termin został dotrzymany, aby ta inwestycja zakończyła się zgodnie z aneksem do umowy – przyznał naczelnik wydziału inwestycji UM w Gostyniu.
Radni dowiedzieli się, że 1 grudnia mieszkańcy na pewno al. Niepodległości nie pojadą. Firma z Kościana do końca listopada ma termin na zakończenie zadania, później musi zgłosić wykonane prace do odbioru. Gmina ma na to 10 dni.
- Jest szereg dokumentów, które trzeba przygotować - inwentaryzacja geodezyjna, która realizowana jest po zakończeniu. Jest to całkowicie nowy odcinek drogi, należy uzyskać wszelkie pozwolenia i zgody. Po otwarciu inwestycji należy zebrać wszystkie dokumenty, jakie dostarczy nam firma realizująca zadanie, przetworzyć je i przygotować wnioski o uzyskanie pozwolenia na użytkowanie. Dopiero wtedy będziemy mogli otwierać drogę – tłumaczył Mariusz Konieczny.
Co z oznakowaniem poziomym?
Inwestorzy zastanawiają się nad kwestią związaną z namalowaniem oznakowania poziomego drogi. Zgodnie z technologią wykonania, powinno pojawić się na jezdni po odparowaniu nawierzchni. Procedura przetargowa i warunki umowy wskazują, że wykonawca musi zrealizować zadanie w całości.
- Nie ma możliwości, żeby cokolwiek było robione później – zaznaczył Mariusz Konieczny.
Jeśli znaki zostaną namalowane zbyt wcześnie, z czasem farba może zacząć żółknąć, a wtedy firma, będzie zobowiązana do wykonania malowania raz jeszcze.
– Jak zapisano w umowie, powołując się na warunki przetargowe, gmina ma 7 lat gwarancji na tę drogę – powiedział naczelnik wydziału inwestycji w gostyńskim magistracie.
Przy al. Niepodległości w Gostyniu oświetlenie LED
Radni dowiedzieli się, że prace związane z oświetleniem al. Niepodległości są wykonane w 99 procentach. Brakuje tylko lamp doświetlających przejścia dla pieszych, które powinny zostać powieszone w najbliższych dniach.
- Przyłącza energetyczne wraz z licznikami są już zamontowane, umowy pomiędzy gminą Gostyń a spółką ENEA są już podpisane. Na pewno, jeśli chodzi o tę drogę, założyliśmy tam w całości oświetlenie LED, dlatego zużycie prądu jest naprawdę znikome – wyjaśniał Mariusz Konieczny.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.