Reklama

Na mikołajki na pewno tam nie pojedziemy. Co z oznakowaniem i oświetleniem na nowej drodze w Gostyniu?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Gostyńscy radni z zaciekawieniem, a jednocześnie z niepokojem przyglądają się temu, co dzieje się na placu budowy alei Niepodległości, czyli nowej gminnej drogi. Niektórzy w przyszłym tygodniu, tuż po zejściu wykonawcy z placu budowy, chcieliby przejechać się nowym łącznikiem. Tymczasem zanosi się, że w grudniu jeszcze kierowców tam nie wpuszczą. No, może na sylwestra...

Budowa łącznika w Gostyniu. Czy zakończą w terminie?

Na jakim etapie jest inwestycja? Jak wygląda sytuacja na placu budowy? Czy wykonawca zakończy budowę w terminie, jaki podano w aneksie do umowy? Zostało mu 8 dni -  takie pytania padały na posiedzeniu komisji Rady Miejskiej w Gostyniu, które odbyło się 22 listopada 2022r.. Temat drążył radny Maciej Czajka. 

Gmina Gostyń nie ma obecnie żadnych informacji od wykonawcy, żeby plany związane z zakończeniem inwestycji, miały być w jakikolwiek sposób zagrożone.

- Widać ruch na budowie, prace postępują, aczkolwiek jest ich jeszcze trochę do zrobienia – odpowiedział Mariusz Konieczny, naczelnik wydziału inwestycji gostyńskiego magistratu. - Będziemy coraz częściej spotykać się z przedstawicielami firmy, aby mobilizować ich do wykonania niektórych prac w terminie - dodał.

Zakres prac przy nowej drodze-łączniku w Gostyniu

Mariusz Konieczny poinformował też o zakresie prac wykonanych na placu budowy nowej gminnej drogi, której nadano nazwę aleja Niepodległości. 

- Jeśli chodzi o odcinek od ul. Leszczyńskiej do ul. Strzeleckiej czyli do skrzyżowania w Brzeziu – jest wykonany w 95%, jeśli chodzi o pozostałe – podbudowa jest na całości. Odcinek od ul. Strzeleckiej do Osiedla Wichrowego jest wykonany w części - we wtorek miało nastąpić położenie warstwy ścieralnej i to byłoby dokończenie – informował Mariusz Konieczny.

Zgodnie z deklaracjami wykonawcy, warstwa ścieralna ma być położona na całej drodze do 25 listopada.

Gmina Gostyń zaniepokojona...

Co niepokoi gminę? Trwające wciąż prace związane z budową chodników.

- Akurat te roboty trochę nas niepokoją. Wierzymy w to, że firma rzeczywiście dołoży wszelkich starań, aby termin został dotrzymany, aby ta inwestycja zakończyła się zgodnie z aneksem do umowy – przyznał naczelnik wydziału inwestycji UM w Gostyniu.

Radni dowiedzieli się, że 1 grudnia mieszkańcy na pewno al. Niepodległości nie pojadą. Firma z Kościana do końca listopada ma termin na zakończenie zadania, później musi zgłosić wykonane prace do odbioru. Gmina ma na to 10 dni.

 - Jest szereg dokumentów, które trzeba przygotować -  inwentaryzacja geodezyjna, która realizowana jest po zakończeniu. Jest to całkowicie nowy odcinek drogi, należy uzyskać wszelkie pozwolenia i zgody. Po otwarciu inwestycji należy zebrać wszystkie dokumenty, jakie dostarczy nam firma realizująca zadanie, przetworzyć je i przygotować wnioski o uzyskanie pozwolenia na użytkowanie. Dopiero wtedy będziemy mogli otwierać drogę – tłumaczył Mariusz Konieczny.

Co z oznakowaniem poziomym?

Inwestorzy zastanawiają się nad kwestią związaną z namalowaniem oznakowania poziomego drogi. Zgodnie z technologią wykonania, powinno pojawić się na jezdni po odparowaniu nawierzchni. Procedura przetargowa i warunki umowy wskazują, że wykonawca musi zrealizować zadanie w całości.

- Nie ma możliwości, żeby cokolwiek było robione później – zaznaczył Mariusz Konieczny.

Jeśli znaki zostaną namalowane zbyt wcześnie, z czasem farba może zacząć żółknąć, a wtedy firma, będzie zobowiązana do wykonania malowania raz jeszcze.

– Jak zapisano w umowie, powołując się na  warunki przetargowe, gmina ma 7 lat gwarancji na tę drogę – powiedział naczelnik wydziału inwestycji w gostyńskim magistracie.  

Przy al. Niepodległości w Gostyniu oświetlenie LED

Radni dowiedzieli się, że prace związane z oświetleniem al. Niepodległości są wykonane w 99 procentach. Brakuje tylko lamp doświetlających przejścia dla pieszych, które powinny zostać powieszone w najbliższych dniach. 

 - Przyłącza energetyczne wraz z licznikami są już zamontowane, umowy pomiędzy gminą Gostyń a spółką ENEA są już  podpisane. Na pewno, jeśli chodzi o tę drogę, założyliśmy tam w całości oświetlenie LED, dlatego zużycie prądu jest naprawdę znikome – wyjaśniał Mariusz Konieczny. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy