Reklama

W Gostyniu są nowe ulice. Aleja ma długość ponad 1,6 kilometra

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Gostyńscy radni zgodzili się z propozycją zespołu do spraw nazewnictwa ulic, placów i dróg wewnętrznych w gminie Gostyń. W ten sposób w mieście oraz w pobliskiej miejscowości mamy kilka nowych ulic. Właśnie powstaje aleja - długa na około 1,6 kilometra. Patronów mają również jej odnogi.

Budowana obecnie droga łącząca ul. Leszczyńską z ul. Górną przebiega przez dwie miejscowości: Gostyń i Brzezie. Władze gminne przekonują, że jej budowa ma się zakończyć w ciągu dwóch miesięcy - PISZEMY O TYM TUTAJ.

Jest zatem szansa, że w grudniu pojedziemy nową drogą. Zagospodarowania wymaga też teren w bezpośrednim sąsiedztwie szosy - łącznika długiej na 1667 m.  To doskonałe miejsce na rozwój aglomeracji miejskiej, na powstanie nowych osiedli.  Kiedy mowa o osiedlach w grę wchodzą obiekty mieszkalne - jedno i wielorodzinne lub inne nieruchomości, chociażby sklepy. 

Samorządowcy postanowili wyprzedzić czas i zrobić porządek w południowo-zachodniej części miasta.

W projekcie uchwały, która została przedstawiona radnym Rady Miejskiej w Gostyniu podczas sesji 22 września  zaproponowano, by odcinek nowej drogi - położony w Gostyniu i Brzeziu otrzymał nazwę Aleja Niepodległości. Okazało się, że głosy co do nazewnictwa były różne.

- Może nie padały różne propozycje nazw, ale dyskutowano o dokładnym przebiegu nowej drogi, która obejmuje część Brzezia i Gostynia. Zastanawialiśmy się, jak będzie to wyglądało pod kątem nazewnictwa - wyjaśniał radnym burmistrz Jerzy Kulak na wspólnym posiedzeniu komisji stałych. 

Początkowa myśl zespołu ustalającego nazwy była taka, by drogę, której budowa niedługo zostanie zakończona, podzielić na dwie różne ulice. 

- Chodziło o to, by w obrębie gostyńskim obowiązywała jedna nazwa, a w obrębie Brzezia - inna nazwa ulicy. Takie rozwiązanie padło, by umocnić kwestię nadawania numerów posesjom. Jednak pomysł przepadł, uzgodniliśmy ostatecznie, że dla tak ważnej drogi odpowiednia będzie jedna nazwa - dodał burmistrz.

Aleja Niepodległości w Gostyniu - jako główny ciąg

Zaproponowano radnym, by szosa otrzymała nazwę Aleja Niepodległości. Sprzeciwu ze strony rady miejskiej nie było. Część drogi-łącznika będzie przebiegała przez istniejącą już w mieście ulicę Wichrową, w związku z tym odcinek „wchłonięty” przez nową szosę również musiał otrzymać nazwę Aleja Niepodległości.

Zdaniem włodarza gminy Gostyń wybrano wariant najbardziej optymalny. Nazwa Aleja Niepodległości dla głównego ciągu wskazuje na ważny charakter tej drogi. Jerzy Kulak uprzedził, że docelowo zmieni się przebieg powstającej właśnie drogi - Aleja Niepodległości będzie zaczynała się lub kończyła (zależy z której strony patrzymy) na Rondzie Józefa Zeidlera.

- Na razie na mapach koniec zaznaczono przy skrzyżowaniu z ul. Spokojną, taki jest dziś ślad budowanej od nowa drogi. Tam chcemy ją doprowadzić. Zmienimy to w przyszłości i kiedy powstanie droga, która połączy Aleję Niepodległości z rondem, to nazwa będzie obowiązywała również na tym odcinku do Ronda Józefa Zeidlera -  wyjaśniał burmistrz.

Z myślą o odzyskaniu niepodległości

Wszystkim bocznym ulicom i drogom, które staną się odnogami Alei Niepodległości również należało nadać nazwy.

- Myśleliśmy o tym, żeby nazwy ulic skupionych wokół alei były ze sobą powiązane, żeby nie było przypadków, czyli nazw, które nie mają ze sobą nic wspólnego - tłumaczył burmistrz Kulak tok myślenia członków zespołu ds. nazewnictwa. 

Dla wszystkich bocznych ulic i dróg, które staną się odnogami Alei Niepodległości jako patronów zaproponowano bohaterów, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości. Radni zgodzili się, by w okolicy nowo budowanej drogi pojawiła się ulica Ignacego Daszyńskiego, Ignacego Paderewskiego oraz Wojciecha Korfantego. Są to dość krótkie odnogi. 

Nowych ulic i dróg będzie w Gostyniu więcej

W rezerwie zostawiono 2 nazwiska, które w przyszłości mają być wykorzystane - chodzi o Piłsudskiego i Dmowskiego. Zespół ds. nazewnictwa na razie ich nie wykorzystał, ale jest pewien plan. Gmina Gostyń prowadziła rozmowy z GSM dotyczące wykorzystania dróg, być może dojdzie do odzyskania pewnych terenów.

- Możliwe, że powstanie tam osiedle, które zostanie nazwane kiedyś osiedlem Piłsudskiego, Dmowskiego. Sam plan zagospodarowania wskazuje, że będą w tej części miasta dodatkowe drogi, na pewno powstaną odnogi na tyłach byłego Tesco. Na razie jest tam tylko jedna droga zgodna z planem, ale najprawdopodobniej pojawią się 3, 4 nowe ulice i są nazwiska, które też wykorzystamy - deklarował Jerzy Kulak.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy