Nie dochodziło do przemocy, nie było gróźb, nie doszło do przestępstwa związanego z ewentualnym dopuszczeniem się tzw. „innych czynności seksualnych” - takie informacje płyną z Prokuratury Okręgowej w Poznaniu w związku z wydarzeniami w Komendzie Powiatowej Policji w Gostyniu.
KPP w Gostyniu - co się stało?
Kilka tygodni temu TUTAJ informowaliśmy o tym, że na początku 2021 r. do komendanta powiatowego policji w Gostyniu mł. inspektora Piotra Goryni dotarły informacje, które dotyczyły nieetycznego zachowania jednego z szeregowych policjantów w stosunku do koleżanek z pracy. Sprawą zajęła się Prokuratura Rejonowa w Rawiczu.
Wtedy udzielano bardzo lakonicznych informacji. Prowadzący postępowanie nie podawali, na czym miało polegać nieetyczne zachowanie jednego z szeregowych policjantów wobec koleżanek z pracy, ile policjantek zgłosiło się do przełożonego w tej sprawie.
KPP w Gostyniu - co zdecydowała prokuratura?
Dziś wiemy, że przez nieetyczne zachowanie kolegi pokrzywdzone są 4 policjantki. Wszystkie zostały przesłuchane przez prokuratora prowadzącego. Po przeanalizowaniu materiałów, zeznań kobiet, informacji z postępowania wyjaśniającego, 5 marca rawicka prokuratura rejonowa wydała postanowienie o odmowie wszczęcia dochodzenia. Jak poinformował Łukasz Wawrzynak, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, mamy do czynienia z zachowaniem typu „naruszenie nietykalności cielesnej”.
Prokuratur prowadzący nie usprawiedliwia postępowania policjanta. Twierdzi, że zachowania, które były przedmiotem badania, nie powinny mieć miejsca w relacjach koleżeńskich pomiędzy osobami pracującymi ze sobą i w ocenie prokuratury wyczerpują one znamiona przestępstwa „naruszenia nietykalności cielesnej”.
- Funkcjonariusz, który miał się dopuszczać zachowań nagannych, i które nie powinny mieć miejsca w funkcjonowaniu normalnej instytucji, a zwłaszcza komendy policji, stanowi jedynie występek z art. 217 - jest to przestępstwo prywatne skargowe. Prokurator nie dopatrzył się możliwości ścigania tego czynu z urzędu - informuje Łukasz Wawrzyniak, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu. - Pokrzywdzonymi są osoby pełnoletnie i w pełni mogą wykorzystać swoje uprawnienia poprzez wniesienie aktu prywatnego oskarżenia wobec sprawcy zachowań - dodaje.
Czy kobiety będą chciały same dochodzić roszczeń w trybie prywatnego oskarżenia? To już zależy od nich.
KPP w Gostyniu - co z policjantem?
Komendant Piotr Gorynia polecił wszcząć wewnętrzne postępowanie sprawdzająco-wyjaśniające wobec pracownika KPP w Gostyniu. Jak poinformował w poniedziałek, postępowanie dyscyplinarne wciąż się toczy i wkrótce powinno się zakończyć. Policjant, którego sprawa dotyczy nie wykonuje obowiązków służbowych i wciąż przebywa na zwolnieniu lekarskim.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.