Leon Dame, policjant ze Stanów Zjednoczonych wczoraj, 4 maja 2023 r. odwiedził wraz ze swoją polską małżonką Komendę Powiatową Policji w Gostyniu. Podczas ponad dwugodzinnej wizyty zwiedził okazały budynek komendy, porozmawiał z funkcjonariuszami i wymienił się doświadczeniami z polskimi kolegami z gostyńskiego oddziału IPA, policyjnego stowarzyszenia powstałego w 1950 r., zrzeszającego obecnie ponad 320 tys. członków z 66 krajów na całym świecie.
Z Arizony do Gostynia
Leon Dame zapisał się do IPA [Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji- z ang.] w Stanach Zjednoczonych i za pośrednictwem kontaktów międzynarodowych nawiązał kontakt z polskimi policjantami. Członkowie Regionu IPA Gostyń zaprosili go do zwiedzania siedziby gostyńskiej komendy. Po wyremontowanym budynku oprowadzał go i objaśniał wszystko mł. asp. Marek Balczyński.Amerykański gość był szczerze zaskoczony gościnnością swoich polskich kolegów. Zakładał kilkunastominutową wizytę, a został przywitany i ugoszczony przez samego komendanta, mł. insp. Piotra Gorynię i przedstawicieli IPA w Gostyniu, przewodniczącego regionu Pawła Rutkiewicza i mł.insp. Ryszarda Balczyńskiego. Zaznaczył, że pomimo odległości i różnic kulturowych praca policjantów, ich obowiązki i odpowiedzialność są takie same. W myśl zasady IPA"Servo per Amikeco” (służyć poprzez przyjaźń).
- Ciekawe spotkanie, fajny człowiek, ciepły, życzliwy, otwarty no i specjalista w kilku dziedzinach - skomentował wizytę policjanta z Arizony gostyński komendant policji. - Wymieniliśmy się fachowymi uwagami. Sądzę, że ta znajomość rokuje na wyjazd do USA, by poznać pracę policji w zupełnie innych warunkach. Jest zresztą takie zaproszenie, co mnie osobiście bardzo cieszy.
Gość zdradził, że zamierza też spotkać się z lokalnymi oddziałami IPA we Wrocławiu i Bydgoszczy. Poza tym chce pozwiedzać Polskę. Podkreślił, że Polska w jego opinii to niedoceniony „diament Europy”, nie tylko z powodu piękna krajobrazów, ale i historii naszego kraju.
- Większość ludzi nie rozumie, jak niesamowitym jesteście narodem. Jesteście waleczni i dumni – dodał. - I umiecie wybaczać.
Trzydziestoletnia służba robi wrażenie
Leon Dame to policjant z 30-letnim stażem. Służy w stanie Arizona. Ma za sobą m.in. służbę w policji autostradowej i ochronie wybrzeża. Był także członkiem trzyosobowej załogi na pokładzie helikoptera policji stanowej.
- Pracowałem na tym stanowisku przez pięć lat z misjami, takimi jak ewakuacja medyczna z autostrady, poszukiwania i ratownictwo oraz egzekwowanie prawa - wyjaśnia gość z USA. - Pracowaliśmy w całym stanie Arizona, nie tylko na granicy.
Podczas wieloletniej kariery w policji stanowej pełnił różne funkcje: patrolowanie autostrad, lotnictwo, ratownictwo, dochodzenia kryminalne, (w tym materiały niebezpieczne, SWAT, uciekinierzy, zatrzymania) czy praca w centrum antyterrorystycznym w Phoenix.
- Obecnie pracuję w biurze szeryfa hrabstwa Maricopa jako zastępca szeryfa przydzielony do wsparcia egzekwowania prawa - wylicza L. Dame. - Równocześnie mam stanowisko inspektora w Departamencie Spraw Wewnętrznych, Bezpieczeństwa, Cyberbezpieczeństwa i Agencji Bezpieczeństwa Infrastruktury USA i opracowuję standardy antyterrorystyczne dla zakładów chemicznych.
- Za rok czy dwa planuję przejść na emeryturę - zapewnia L. Dame, ale śmiech jego sympatycznej żony Marzeny raczej temu zaprzeczał.
Leon Dame był już w Polsce kilkukrotnie. Jego żona, Marzena pochodzi z Mazur, poznali się poprzez wspólnych znajomych i – jak podkreślają - od tego czasu są nierozłączną parą.
- Dwa razy byliśmy odwiedzić rodzinę żony, potem pojawiliśmy się w Pępowie, gdzie kupiliśmy dom – mówi Leon Dame. - To najlepsza lokalizacja pomiędzy dwoma lotniskami, w Poznaniu i Wrocławiu.
Amerykański policjant na koniec swojej wizyty wymienił się z polskimi kolegami emblematami służb związanymi z jego wieloletnią karierą. Szczególnie cenne były one dla mł. insp. R. Balczyńskiego, który od lat kolekcjonuje związane z policją elementy umundurowania policyjnego.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.