reklama

Krwiodawcy nie zawiedli

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Krwiodawcy nie zawiedli - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościHonorowy krwiodawca oddaje jednorazowo 450 ml krwi. Dokładnie tyle jej potrzeba, by uratować życie trzech osób. Jak to przeliczyć na pieniądze? Nie da się. Dlatego krew jest bezcennym darem.
reklama

  • Honorowy krwiodawca - bohater bez peleryny?
  • Jedna jednostka krwi ma szansę uratować życie trzech osób
  • Honorowym dawcą krwi nie zostaje się dla korzyści
  • Czy szczepienia i donacje idą w parze?
  •  
Po raz kolejny w tym roku zorganizowano akcję poboru krwi w Gostyniu. Tradycyjnie już, w swe gościnne progi zaprosił krwiodawców gostyński "Hutnik". 

- Dzisiaj pojawiło się 40 osób, z których 29 zostało zakwalifikowanych do oddania krwi. Łącznie zebrano ponad 13 litrów tego drogocennego płynu - przekazał Łukasz Janiszewski z klubu Honorowego Dawcy Krwi PCK  "Błękitna Kropelka" przy Urzędzie Gminy w Suchym Lesie. -  Również 1 osoba zgłosiła się jako potencjalny dawca szpiku w polskiej fundacji - dodał rozmówca.

reklama

Głównym powodem niedopuszczenia wszystkich zgłoszonych dawców do oddania krwi był zbyt niski lub zbyt wysoki poziom hemoglobiny: u kobiet norma to 12 - 16 g/dl, a u mężczyzn 13.5 do 18 g/dl.

Nikt nie zraził się chwilową dyskwalifikacją, krwiodawcy cenny płyn będą mogli oddać przy kolejnej okazji. Pracownicy poznańskiego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z pewnością pojawią się za miesiąc czy dwa. 

Jedno jest pewne, zapotrzebowanie na krew było, jest i będzie ogromne, potrzebuje jej średnio 1 na 10 osób hospitalizowanych. W Polsce przeprowadza się średnio 1,7 mln transfuzji rocznie.

Kolejny fakt: krwi nie da się wyprodukować. Jedyny sposób na jej pozyskanie to pobranie od dawcy. W Polsce w 2018 roku było ich 600 tys., w 2019 - odpowiednio 590 tys. Liczba ta spada z roku na rok, w zeszłym (2020) było ich już tylko 552 tys. Polska jest pod tym względem daleko za innymi krajami Europy.

reklama

Oddaj krew. W bankach pustki

Każdego roku - szczególnie teraz, w pełni sezonu wakacyjnego - stacjom krwiodawstwa brakuje krwi. Na TEJ stronie znajduje się aktualizowana codziennie infografika prezentująca zapasy krwi w 21 polskich centrach krwiodawstwa. Krople symbolizują poszczególne grupy: 0, A, B i AB - z dodatnim lub ujemnym czynnikiem Rh. Czerwona oznacza, że krwi jest pod dostatkiem, wypełniona do połowy to stan średni, natomiast pusta sygnalizuje niedobór.

O skali problemu, jakim są braki zapasów w bankach krwi niech poświadczy fakt, że na 12 sierpnia - wg aktualizacji z godz. 14.20 - puste krople widniały przy grupie krwi:

reklama

  • O Rh- w 17 centrach (w tym w Poznaniu)
  • O Rh+ w 9 centrach (j.w.)
  • A Rh- w 12 centrach (j.w.)
  • A Rh+ w 10 centrach (j.w.)
  • B Rh- w 10 centrach (j.w.)

Oddaj krew. Bezcenny dar

Krew to żywa tkanka, której do tej pory nie udało się zsyntetyzować. Nadal nie ma więc możliwości uzyskania jej w inny sposób niż od dawcy. Zapotrzebowanie jest ogromne, średnio 1 na 10 osób hospitalizowanych wymaga transfuzji, których przeprowadza się 1,7 mln rocznie. Ratują życie nie tylko ofiarom wypadków, ale również osobom, które utraciły krew w wyniku zabiegów operacyjnych, zaburzeń krzepnięcia, oparzeń czy urazów. Krew przetacza się także pacjentom z chorobami nowotworowymi (np. ostre białaczki) - w trakcie i po chemioterapii.

reklama

Krwiodawcą mogą zostać osoby od 18. do 65. roku życia o wadze 50 i więcej kilogramów. Wystarczy wypełnić odpowiedni formularz i przejść badania. W 2017 r. krwiodawcy stanowili 2,4 proc. ludności w przedziale wiekowym 18 – 65 lat. Na 10 tys. obywateli przypadało średnio 159 krwiodawców. Najwięcej było ich w województwie wielkopolskim – 68,7 tys., a najmniej krwiodawców w przeliczeniu na 10 tys. ludności odnotowano w woj. podlaskim – 293 osób.

Oddaj krew. Było dramatycznie

W marcu 2020 roku - tuż po wybuchu pandemii koronawirusa drastycznie spadła liczba krwiodawców. Sytuacja wyglądała źle, bo banki krwi zaczęły świecić pustkami. Na szczęście było też mniej ofiar różnego typu wypadków, a liczbę planowanych operacji ograniczono. Choć rygory związane z COVID-19 zostały obecnie rozluźnione, trwają wakacje, czyli okres kiedy tradycyjnie krwi brakuje. Jedna jednostka krwi może uratować życie trzech osób.

Jednorazowo pobiera się 450 ml pełnej krwi, czyli jedną jednostkę, co trwa nie dłużej niż 8 min. Wraz z rejestracją, badaniami i wypełnianiem dokumentów krwiodawca poświęca na ten cel maksymalnie godzinę. Kobiety mogą oddawać krew do czterech razy w roku (450 ml co 12 tygodni), a mężczyźni do sześciu (450 ml co 8 tygodni).

Przeciwwskazaniem jest m.in. zwykła opryszczka, zabieg dentystyczny z założeniem szwów, akupunktura, tatuaż, przekłucie uszu lub innych części ciała wykonane w ciągu ostatnich 6 miesięcy, a także zabieg operacyjny, endoskopia, gastroskopia, laparoskopia itp. oraz leczenie krwią lub preparatami krwiopochodnymi w ciągu ostatniego roku. Pewnymi obostrzeniami są nawet obwarowane niektóre zabiegi kosmetyczne.Chętnego do oddawania krwi mogą również zdyskwalifikować na stałe choroby układu krążenia.

Czy można po zaszczepieniu się oddać od razu krew? Wprawdzie okres karencji wynosi 48 h, jednak jesli właśnie się zaszczepiliśmy przeciwko Covid – 19, lepiej jest odczekać i zgłosić się do punktu poboru krwi za kilka dni czy przy kolejnej okazji. Podczas wstępnego wywiadu jest to 1 z pytań kontrolnych i w razie wątpliwości możemy przedyskutować to z lekarzem czy obsługa z Regionalnego centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu.

 

Oddaj krew. Co przysługuje krwiodawcom?

Donacja 450 ml krwi stanowi ubytek mniejszy niż 10 proc. (mamy jej ok. 5 – 6 litrów), więc nie powoduje żadnego zagrożenia. Organizm zaraz po zakończonym zabiegu zaczyna się regenerować, najpierw wyrównuje się objętość krwi, a później jej składniki komórkowe.

Na dwie godziny przed oddaniem krwi oraz poprzedniego dnia krwiodawca powinien zjeść lekkie niskotłuszczowe posiłki, gdyż tłuste jedzenie odbija się na jakości donacji. Krew może zostać zdyskwalifikowana ze względu na lipemiczne (tłuste) osocze. W ciągu 24 godzin przed pobraniem krwi należy wypić ok. 2 l płynów, obowiązuje również 48-godzinna abstynencja. Poza tym nie należy przyjmować leków z wyjątkiem środków na nadciśnienie i antykoncepcyjnych.

450 ml krwi odpowiada 4500 kcal, dlatego po donacji dawca otrzymuje 8 tabliczek czekolady, batonik i napój. Oprócz słodkiego ekwiwalentu krwiodawcy przysługuje:

  • zwolnienie z pracy w dniu, w którym oddaje krew i na dzien następny;
  • zwrot kosztów przejazdu do stacji krwiodawstwa;
  • zwrot utraconego zarobku;
  • odliczenie od podatku dochodowego darowizny (ekwiwalent pieniężny za pobraną krew).
Mężczyzna w ciągu roku może oddać 2,7 litra, a kobieta 1,8 litra krwi pełnej, natomiast osocza aż 25 litrów.

Zarejestrowany w centrum krwiodawstwa dawca otrzymuje tytuł „Honorowy Dawca Krwi”. Kobiety, które oddały co najmniej 5 l krwi lub odpowiadających tej objętości innych jej składników oraz mężczyźni, którzy oddali min. 6 l zyskują tytuł i odznakę „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi”. Wiążą się z tym pewne uprawnienia:

  • do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz usług farmaceutycznych w aptekach;
  • do bezpłatnego zaopatrzenia w leki objęte wykazami do wysokości limitu oraz w leki, które dawca stosuje w związku z oddawaniem krwi, na podstawie recepty;
  • do bezpłatnego korzystania z komunikacji miejskiej lub biletów ulgowych. Uprawnienie to zależy jednak od rad gmin, więc nie musi obowiązywać w każdym mieście.
To najtańszy i najlepszy lek, jaki mamy, podzielmy się więc z innymi.

 

 * żródło „Analiza porównawcza działalności systemu krwiodawstwa państw Unii Europejskiej” (Grażyna Trzpiot i in., Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach; 2014 r.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama