reklama

Kolejna okazja do wykonania bezpłatnych badań mammograficznych. Warto skorzystać!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Kolejna okazja do wykonania bezpłatnych badań mammograficznych. Warto skorzystać! - Zdjęcie główne

Mammobus w Gostyniu już 16 kwietnia 2025 r., na parkingu OSiR przy krytej pływalni | foto Adobe Stock

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościMieszkanki gminy Gostyń w wieku od 45 do 74 lat, które nie odbywały profilaktycznych badań mammograficznych w ciągu minionych dwóch lat, mogą to zrobić za tydzień, w środę 16 kwietnia 2025 roku.
reklama

Badania są bezpatne i prowadzone będą w mobilnej pracowni mammograficznej, która stanie w przyszłym tygodniu na parkingu przy krytej pływalni OSiR Gostyń, ul. Starogostyńska 9 A. 

Zapisy na badania prowadzone są od poniedziałku do piątku, pod numerem telefonu (68) 41 41 411 w godzinach od 8.00 do 16.00, można też zarejestrować się online na stronie www.diagnostyk.pl.

Na badania w mammobusie należy zabrać ze sobą dowód osobisty i ważny dokument ubezpieczenia zdrowotnego. Nie jest potrzebne skierowanie od lekarza, specjalisty

Badanie można wykonać bez żadnego przygotowania. Najlepiej zgłosić się w dwuczęściowym ubraniu, tak aby łatwo można było rozebrać się do pasa. W tym dniu nie powinno się używać dezodorantu, talku, balsamu ani kremu w okolicy górnej połowy ciała. 

reklama

Mammografia to badanie proste, szybkie i bezbolesne, trwa zaledwie kilka minut. W czasie badania wykonuje się dwa zdjęcia każdej piersi. Pierś układana jest na małej podstawce i dociskana plastikową płytką od góry oraz z boku, co pozwala uzyskać dwa obrazy.  Ucisk ten trwa zaledwie kilka sekund. Dawka promieniowania podczas badania jest niska, zbliżona do otrzymywanej np. podczas prześwietlenia zęba. Mammografia może pokazać zmiany, które nie są jeszcze wyczuwalne przez badanie palpacyjne. 


Mammografia pozwala wykryć zmiany od 2 do 4 lat wcześniej, zanim staną się one jawne klinicznie. Naturalny przebieg raka sutka jest zwykle bardzo długi i dlatego uważa się, że rak piersi jest chorobą przewlekłą. Poczynając od pierwszej komórki, która uległa przemianie złośliwej, w większości przypadków guz osiąga średnicę 1 cm w ciągu 7-8 lat. Stała kontrola piersi daje ogromną szansę wykrycia wczesnych zmian i zastosowania leczenia.

reklama

Badania prowadzi zielonogórski Niepubliczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Diagnostyk". Akcję w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia.

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo