Kasa na przydomówki

Opublikowano:
Autor:

Kasa na przydomówki - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Są pieniądze na przydomowe oczyszczalnie. Skorzystać z nich będą mogli także mieszkańcy powiatu gostyńskiego. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej stworzył w czerwcu program zakładający dofinansowanie w ciągu najbliższych 4 lat budowy 11 100 przydomowych oczyszczalni. W budżecie NFOŚiGW zagospodarowano 300 mln zł na dofinansowania zarówno przydomówek, jak i podłączeń do sieci kanalizacyjnej. Kwota ta ma zostać wydatkowana w latach 2011 - 2015. Istnieje szansa na zdobycie dotacji na 90% kosztów kwalifikowanych poniesionych na realizację inwestycji. „Oznacza to, że potencjalny beneficjent musi zabezpieczyć jedynie 10% środków na przedsięwzięcie opisane we wniosku aplikacyjnym” - czytamy w programie priorytetowym NFOŚiGW.

Kto może na tym skorzystać?

Wsparciem finansowym objęte jest zagospodarowanie ścieków bytowo-gospodarczych powstających w gospodarstwach domowych (w tym również zarządzanych przez wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe), w gospodarstwach agroturystycznych oraz w obiektach użyteczności publicznej. Pomocą nie są objęte niezabudowane działki oraz budynki, które nie są użytkowane.

Przydomowa biologiczna oczyszczalnia ścieków to urządzenie lub zespół urządzeń, w których na drodze procesów mechanicznych, biologicznych i chemicznych następuje redukcja ładunku zanieczyszczeń w ściekach do wielkości dopuszczalnych określonych w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 24 lipca 2006 r. w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi, oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego (Dz.U. 2006, Nr 137, poz. 984). przed ich wprowadzeniem do odbiornika.

Podłączenie do kanalizacji ściekowej, w rozumieniu tego programu zdefiniowano jako przewód kanalizacyjny łączący wylot wewnętrznej instalacji kanalizacyjnej w budynku z przewodem sieci rozdzielczej usytuowanej w ulicy/drodze sąsiadującej z posesją lub tzw. sięgaczem. Wydatki poniesione na sieć kanalizacyjną, tj. na kolektor główny, sieć rozdzielczą jak i sięgacze, są kosztami niekwalifikowanymi (nie podlegające dofinansowaniu w ramach niniejszego programu).

Aby otrzymać środki na przydomową oczyszczalnię należy spełnić kilka warunków:

- wniosek obejmować powinien co najmniej 50 oczyszczalni przydomowych,

- nie otrzyma się dofinansowania na budowę oczyszczalni przydomowej na obszarze, gdzie jest kanalizacja ściekowa bądź istnieje ekonomiczne uzasadnienie jej wybudowania,

- pomoc finansowa nie będzie przysługiwać również wioskom, na których planowane jest wybudowanie do 2020 roku kanalizacji, np. w uchwalonym przez radę planie zagospodarowanie przestrzennego,

- nabór wniosków odbywać się będzie w sposób ciągły w każdym roku wdrażania programu do czasu wyczerpania środków w poszczególnych latach, wnioski rozpatrywane będą w kolejności wpływu do NFOŚiGW,

- koszty zostaną uznane za kwalifikowane wyłącznie wówczas, gdy zrealizowany zostanie zakup i montaż nowej przydomowej oczyszczalni ścieków.

Na uruchomieniu tego przedsięwzięcia pomocowego chce skorzystać Międzygminny Związek Wodociągów i Kanalizacji Wiejskich w Strzelcach Wielkich, który przymierza się do utworzenia własnego programu. Więcej na ten temat w obecnym wydaniu "Życia". (tekst:doti, fot.batoo21/fotolia.com).

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE