Sejm na początku marca wydłużył sprzedaż węgla przez samorządy do 31 lipca 2023 r. Regulacje dotyczą nowelizacji ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej.
Dotychczasowe przepisy dotyczące sprzedaży węgla przez jednostki samorządu terytorialnego (JST) obowiązywały do 30 kwietnia - ROZPISYWALIŚMY SIĘ O TYM M.IN. TUTAJ.
Zgodnie z tym, co zakłada nowelizacja, w przypadku, gdy samorządy nie sprzedały węgla, mogły ogłosić, nie wcześniej niż 1 maja 2023 r., sprzedaż końcową.
Z tej możliwości skorzystał gostyński samorząd. 30 kwietnia 2023 r. zakończono na terenie naszej gminy sprzedaż preferencyjną paliwa stałego.
Natomiast 9 maja 2023 r. rozpoczęła się sprzedaż końcowa węgla, która prowadzona będzie do 31 lipca 2023 r. Paliwo stałe mogą kupować zarówno mieszkańcy gminy Gostyń, jak i osoby spoza gminy.
Jak widać, mimo że Gostyń zamówił połowę ilości węgla, która była potrzebna, biorąc pod uwagę deklaracje mieszkańców i ich wnioski, paliwo to i tak pozostało w zasobach samorządu.
- Zamówiliśmy na 2023 rok nawet mniej niż połowę z tej ilości, o którą w sumie wnioskowali mieszkańcy. Uznaliśmy, że sprzedamy i ewentulnie dokupimy jeszcze. Kiedy telefonicznie informowaliśmy mieszkańców, że można kupować węgiel, ci się stopniowo wykruszali. Była też grupa osób, które podpisały umowę, ale nie wpłaciły pieniędzy, nie powiadamiając gminy o rezygnacji - tłumaczy Marzena Paluszkiewicz, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Gostyniu.
Jak podaje, za rok 2022 należało zamówić szacunkowo 1500 ton, a sprowadzono 1400 ton.
- Z puli wniosków od osób, które deklarowały zakup w 2023 r. w ogóle paliwa stałego nie zamówiliśmy. Mieliśmy zadeklarowane w sumie ponad 3 000 ton we wnioskach mieszkańców, a ostatecznie do gminy przyjechało około 1400 ton i nic więcej - uzupenia wyjaśnienia Marzena Paluszkiewicz.
Przypominamy! Do nabycia węgla kamiennego dla gospodarstw domowych są uprawnione osoby fizyczne, które spełniają warunki uprawniające do dodatku węglowego (art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym). W paliwo stałe, podczas końcowej sprzedaży można się zaopatrzyć w dowolnej gminie prowadzącej sprzedaż końcową albo kupić od dowolnego innego podmiotu.
Do sprzedaży końcowej w gminie Gostyń przeznaczono około 133 tony węgla, w tym:
- groszek – 28 ton
- orzech – 105 ton
- Cena może się zmienić, gdyż gmina prowadzi z przedsiębiorcą negocjacje dotyczące obniżki - zachęca Marzena Paluszkiewicz.
Osoby zainteresowane zakupem paliwa stałego powinny złożyć wniosek. Mogą to zrobić w pokoju nr 17 w Urzędzie Miejskim w Gostyniu, ul. Wrocławska 256 do 30 czerwca 2023 r.
- Była grupa mieszkańców, którzy już przy okazji skałdania pierwszych wniosków deklarowali, że kolejną część wzięliby bliżej lata. Głównym powodem były środki finansowe, więc liczymy na to, że teraz się zdecydują - mówi Marzena Paluszkiewicz.
Pełna treść ogłoszenia i niezbędny wniosek DO POBRANIA TUTAJ.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.