Reklama

Jest okazja! Gmina Gostyń ogłosiła „sprzedaż końcową węgla”. Kto może skorzystać?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: fotomontaż Zbigniew Pacanowski

Jest okazja! Gmina Gostyń ogłosiła „sprzedaż końcową węgla”. Kto może skorzystać? - Zdjęcie główne

foto fotomontaż Zbigniew Pacanowski

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Mieszkańcy gminy Gostyń, ale także zainteresowani spoza jej terenu mogą skorzystać. Do końca lipca mają okazję kupić "resztkę węgla", który został sprowadzony w ramach akcji związanej z jego dystrybucją przez samorządy. 

Reklama

Sejm na początku marca wydłużył sprzedaż węgla przez samorządy do 31 lipca 2023 r. Regulacje dotyczą nowelizacji ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej.

Dotychczasowe przepisy dotyczące sprzedaży węgla przez jednostki samorządu terytorialnego (JST) obowiązywały do 30 kwietnia - ROZPISYWALIŚMY SIĘ O TYM M.IN. TUTAJ.

Zgodnie z tym, co zakłada nowelizacja, w przypadku, gdy samorządy nie sprzedały węgla, mogły ogłosić, nie wcześniej niż 1 maja 2023 r., sprzedaż końcową.
Z tej możliwości skorzystał gostyński samorząd. 30 kwietnia 2023 r. zakończono na terenie naszej gminy sprzedaż preferencyjną paliwa stałego.

Natomiast 9 maja 2023 r. rozpoczęła się sprzedaż końcowa węgla, która prowadzona będzie do 31 lipca 2023 r. Paliwo stałe mogą kupować zarówno mieszkańcy gminy Gostyń, jak i osoby spoza gminy.

Jak widać, mimo że Gostyń zamówił połowę ilości węgla, która była potrzebna, biorąc pod uwagę deklaracje mieszkańców i ich wnioski, paliwo to i tak pozostało w zasobach samorządu.

- Zamówiliśmy na 2023 rok nawet mniej niż połowę z tej ilości, o którą w sumie wnioskowali mieszkańcy. Uznaliśmy, że sprzedamy i ewentulnie dokupimy jeszcze. Kiedy telefonicznie informowaliśmy mieszkańców, że można kupować węgiel, ci się stopniowo wykruszali. Była też grupa osób, które podpisały umowę, ale nie wpłaciły pieniędzy, nie powiadamiając gminy o rezygnacji - tłumaczy Marzena Paluszkiewicz, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Gostyniu.

Jak podaje, za rok 2022 należało zamówić szacunkowo 1500 ton, a sprowadzono 1400 ton.

- Z puli wniosków od osób, które deklarowały zakup w 2023 r. w ogóle paliwa stałego nie zamówiliśmy. Mieliśmy zadeklarowane w sumie ponad 3 000 ton we wnioskach mieszkańców, a ostatecznie do gminy przyjechało około 1400 ton i nic więcej - uzupenia wyjaśnienia Marzena Paluszkiewicz.

Przypominamy! Do nabycia węgla kamiennego dla gospodarstw domowych są uprawnione osoby fizyczne, które spełniają warunki uprawniające do dodatku węglowego (art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym). W paliwo stałe, podczas końcowej sprzedaży można się zaopatrzyć w dowolnej gminie prowadzącej sprzedaż końcową albo kupić od dowolnego innego podmiotu.

Do sprzedaży końcowej w gminie Gostyń przeznaczono około 133 tony węgla, w tym:

  • groszek – 28 ton
  • orzech – 105 ton
Cena proponowanego do sprzedaży węgla nie zmieniła się i wynosi 1950 zł za tonę. Jednak węgiel może być tańszy, jeszcze w tym tygodniu.

- Cena może się zmienić, gdyż gmina prowadzi z przedsiębiorcą negocjacje dotyczące obniżki - zachęca Marzena Paluszkiewicz.

Osoby zainteresowane zakupem paliwa stałego powinny złożyć wniosek. Mogą to zrobić w pokoju nr 17 w Urzędzie Miejskim w Gostyniu, ul. Wrocławska 256 do 30 czerwca 2023 r.

- Była grupa mieszkańców, którzy już przy okazji skałdania pierwszych wniosków deklarowali, że kolejną część wzięliby bliżej lata. Głównym powodem były środki finansowe, więc liczymy na to, że teraz się zdecydują - mówi Marzena Paluszkiewicz.

Pełna treść ogłoszenia i niezbędny wniosek DO POBRANIA TUTAJ.

[AKTUALIZACJA 17 maja g.15.00]

Zmieniła  się cena węgla, jaki gmina Gostyń oferuje w tzw. sprzedaży końcowej. Jest tańszy - zainteresowani za tonę zapłacą 1770 zł.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy