reklama

Gostyń. Manifestacja z okazji 105. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk

Gostyń. Manifestacja z okazji 105. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
87
zdjęć

foto Agata Fajczyk

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościMieszkańcy Gostynia i okolic spotkali się 27 grudnia 2023 r. w sercu miasta, aby uczcić 105. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego.  Manifestację patriotyczną uświetnił pokaz iluminacji powstańczej w wykonaniu FC „Kolejorz Gostyń”.
reklama

W pierwszej części gostyńskich uroczystości, przygotowanych w hołdzie narodowym bohaterom, w kościele farnym pw. św. Małgorzaty w Gostyniu odprawiona została msza św. w intencji powstańców wielkopolskich.

Około godz. 18.00 uczestnicy obchodów spotkali się na gostyńskim rynku, by wziąć udział w patriotycznej manifestacji.

Burmistrz Gostynia, Jerzy Kulak w swoim przemówieniu przypomniał, jak doszło do ustanowienia Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Zauważył, że blask powstania wielkopolskiego osiągnął pewien stały poziom w 1989 roku, jednakże na niwie ogólnopolskiej nadal ustępował legendzie powstania warszawskiego i zrywów z XIX wieku, dla których centrum była Warszawa. 

- Wielkopolanie jednakże nie pozostawali bierni. Podobnie jak w 1918 roku upomnieli się o wolność, tak teraz walczyli o godne miejsce dla pamięci o powstaniu. Do licznego grona historyków, regionalistów, nauczycieli, społeczników i samorządowców, którzy od lat kultywowali rocznice w swoich miastach, coraz mocniej dołączać zaczęły władze województwa, zaś w pełni masowy, rozpoznawalny i powszechny charakter pamięć o powstaniu zyskała dzięki zaangażowaniu środowiska kibiców Lecha Poznań i innych wielkopolskich klubów - mówił Jerzy Kulak na gostyńskim rynku. 

Po tak licznych sygnałach z różnych środowisk Powstania Wielkopolskiego nie można było ignorować. 

- W 2021 roku z inicjatywy Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Sejm RP ustanowił Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, jako święto państwowe - uzupełnił gostyński włodarz.

Powstanie Wielkopolskie uznawane jest za jedyną tak dużą i udaną insurekcję w naszej historii  - doprowadziło do wyzwolenia spod władzy niemieckiej niemal całej Wielkopolski.

- Rozmawiając o nim na lekcjach historii nie musimy dywagować, co można było zrobić lepiej, albo czego zaniechano. W ogóle nie musimy robić analiz w myśl zasad, że sukces ma wielu ojców, a historię piszą zwycięzcy. Byliśmy dobrze przygotowani przez lata pracy organicznej i wyczekaliśmy odpowiedniej koniunktury wojennej. Dopiero wtedy wnieśliśmy nasz kapitał, w odpowiednim miejscu i czasie. To wielkopolski i zarazem gostyński sposób na sukces - mówił Jerzy Kulak.

Społeczność ziemi gostyńskiej ma prawo być dumna z takiego stylu działania i - co podkreślił burmistrz w przemówieniu - również dziś traktować zryw niepodległościowy jako wzór do inspiracji i naśladowania. 

Po okolicznościowym przemówieniu delegacje placówek oświatowych, organizacji, stowarzyszeń oraz samorządowców i klubów partyjnych złożyły wieńce i wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Serca Jezusowego.

Następnie, kiedy na rynku z głośników zabrzmiała "Rota", gostyńscy kibice Lecha Poznań, ustawieni z banerami i powstańczymi flagami odpalili race na znak upamiętnienia wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama