reklama

Obchody 105. Rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Krobi. "Czy my także możemy powiedzieć o sobie że jesteśmy patriotami?"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Obchody 105. Rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Krobi. "Czy my także możemy powiedzieć o sobie że jesteśmy patriotami?" - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
87
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościWładze krobskiego samorządu oraz koło Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Krobi zorganizowały obchody 105. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego. W Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego (27 grudnia 2023 roku) delegacje mieszkańców gminy Krobia złożyły wieńce i wiązanki na mogile powstańczej na cmentarzu parafialnym.
reklama

Dwie koncepcje walki o Wielkopolskę: zbrojna i pokojowa

Rys historyczny dotyczący jedynego w historii Polski zwycięskiego zrywu narodowowyzwoleńczego przedstawił przewodniczący Rady Miejskiej w Krobi, a zarazem historyk, Mariusz Duda. 

Regionalista przypomniał zebranym przed mogiłą uczestników powstania wielkopolskiego, że jeszcze w czasie trwania I wojny światowej, kiedy klęska niemieckiego zaborcy była już nieuchronna, wśród Wielkopolan ścierały się dwie koncepcje, co do sposobu przyłączenia tej części Polski do macierzy.

Z jednej strony członkowie organizacji konspiracyjnych, skupionych wokół Polskiej Organizacji Wojskowej Zaboru Pruskiego oraz harcerze czy członkowie „Sokoła” nawoływali do wybuchu powstania przeciw Niemcom. Natomiast politycy Narodowej Demokracji skupieni w Naczelnej Radzie Ludowej tonowali te nastroje, stojąc na stanowisku, że kwestię przynależności Wielkopolski powinna zatwierdzić konferencja paryska.

reklama

Jak wiemy, przybycie do Poznania Ignacego Jana Paderewskiego 26 grudnia 1918 roku skończyło się rozpoczęciem walk zbrojnych następnego dnia.

Krobianie nie bali się przelewać krwi 

Trwająca 52 dni walka Wielkopolan o wolność zakończyła się sukcesem, który został okupiony śmiercią ponad 2 000 Polaków.

- Wśród nich znaleźli się także niestety synowie naszej ziemi. Udział naszych mieszkańców w powstaniu wielkopolskim był bardzo liczny i wpłynął znacząco na jego przebieg. Krobianie walczyli pod Miejską Górką, Kąkolewem, Pawłowicami, Janiszewem i Osieczną - mówił przewodniczący rady miejskiej.

reklama

Walki powstańcze formalnie zakończono 16 lutego 1919 roku, a Wielkopolska stała się na nowo częścią Polski.

- Bohaterowie powstańczych wydarzeń to patrioci, ludzie miłujący swój kraj i gotowi oddać za niego swoje życie. Przygotowując dzisiejsze wystąpienie natknąłem się na współczesną definicję patriotyzmu. Chciałbym zacytować ją w całości, pozostawiając jednocześnie państwa z pytaniem: czy my także możemy powiedzieć o sobie że jesteśmy patriotami?

„Dzisiaj patriotą jest osoba, która czuje miłość lub przywiązanie do swojego kraju. Współczesny patriota musi być człowiekiem otwartym, tolerancyjnym, dbającym o środowisko, znającym historię, stanowiącą jeden z najistotniejszych elementów scalających naród, kultywującym tradycje i szanującym symbole narodowe” - powiedział Mariusz Duda.

reklama

Montaż słowno-muzyczny zaprezentował Chór "DoReMi" działający przy Szkole Podstawowej imienia profesora Jana Zwierzyckiego w Krobi. Po uroczystościach przed powstańczą mogiłą, zebrani przemaszerowali do kościoła pod wezwaniem świętego Mikołaja na mszę świętą w intencji ojczyzny.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama