Reklama

"Granty PPGR" - pierwotnie regulamin zakładał, że na laptopa i komputer stacjonarny dofinansowanie będzie wyższe

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum "Życie Gostynia"

"Granty PPGR" - pierwotnie regulamin zakładał, że na laptopa i komputer stacjonarny dofinansowanie będzie wyższe - Zdjęcie główne

Powiat gostyński. Według założeń programu Granty PPGR dofinansowanie w ramach programu przyznawano na zakup sprzętu komputerowego z urządzeniami peryferyjnymi i akcesoriami oraz niezbędnym oprogramowaniem, umożliwiających pracę zdalną oraz na dostęp do internetu. Wnioski o przyznanie grantu złożyły wszystkie 1604 uprawnione gminy w całej Polsce, na których terenie w przeszłości działały Państwowe Gospodarstwa Rolne. | foto Archiwum "Życie Gostynia"

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wszystkie gminy powiatu gostyńskiego znalazły się na liście dofinansowań w ramach programu „Granty PPGR”. Celem inicjatywy ogłoszonej jesienią 2021 roku jest wsparcie dzieci z rodzin popegeerowskich w zakresie dostępu do sprzętu komputerowego i internetu, wyeliminowanie ograniczeń związanych z nauką zdalną, a także zniwelowanie nierówności między gminami popegeerowskimi a resztą gmin. Rząd przeznaczył na ten cel 586 mln zł. Pieniądze wyasygnowane z budżetu państwa mają wystarczyć na zakup 215 tys. laptopów i 3 tys. tabletów. Do gmin z powiatu gostyńskiego trafi ponad 5 mln zł.

"Granty PPGR" - mniej o tysiąc złotych na laptop i 500 złotych na tablet

Nabór do programu „Granty PPGR – Wsparcie dzieci i wnuków byłych pracowników PGR w rozwoju cyfrowym” był prowadzony od 4 października do 5 listopada ubiegłego roku. Pierwotnie regulamin zakładał, że na jeden laptop i komputer stacjonarny dofinansowanie wyniesie 3.500 zł, natomiast na tablet 1.500 zł.

Niestety, ze względu na ogromne zainteresowanie programem w całym kraju, poziom dofinansowania dla gmin obniżono - w przypadku laptopa i komputera stacjonarnego o 1.000 zł, natomiast w przypadku tabletu o 500 zł.

Według założeń, dofinansowanie w ramach programu przyznawano na zakup sprzętu komputerowego z urządzeniami peryferyjnymi i akcesoriami oraz oprogramowaniem, umożliwiającym pracę zdalną oraz na dostęp do internetu. Wnioski o przyznanie grantu złożyły 1604 gminy, w których w przeszłości działały Państwowe Gospodarstwa Rolne. W tej grupie znalazły się wszystkie samorządy z powiatu gostyńskiego. Naszym gminom przyznano granty na ponad 5 mln zł. 

Obniżka dofinansowania wpłynie na jakość sprzętu

Jednym z beneficjentów programu, określanego przez premiera Mateusza Morawieckiego jako „symboliczne otwarcie nowej epoki w szkolnictwie”, dzięki któremu dzieci i młodzież z rodzin popegeerowskich ma „mieć narzędzia pozwalające na realizację ich marzeń i ambicji” jest gmina Krobia. Samorząd wnioskował o sprzęt dla każdego mieszkańca, który w określonym terminie złożył komplet dokumentów, ze szczególnym uwzględnieniem tych, potwierdzających zatrudnienie przodka w Państwowym Gospodarstwie Rolnym. W tej chwili gmina jest na etapie podpisywania umowy z Cyfrową Polską. 

Miejscowe władze, zgodnie zapotrzebowaniem zgłoszonym przez mieszkańców na 245 laptopów, 19 tabletów i 29 komputerów stacjonarnych, zamierzają ogłosić przetarg. Szefowie samorzadu Krobi nie są jednak zadowoleni z wyników programu.

Obiecane rządowe wsparcie jest o 280.000 tys. zł niższe niż to, o które wnioskowała gmina Krobia.

- Obniżenie dofinansowania nie jest oczywiście korzystną sytuacją, ponieważ niewątpliwie będzie ono wiązało się z obniżeniem parametrów technicznych sprzętu, który planujemy kupić dla mieszkańców. Biorąc jednak pod uwagę cel jaki przyświeca temu grantowi, czyli wsparcie dzieci w procesie nauki zdalnej, mamy nadzieję że poziom dofinansowania będzie wystarczający by kupić sprzęt odpowiadający tym potrzebom - mówi Łukasz Kubiak, burmistrz Krobi.

W programe "Granty PPGR" zasady zostały zmienione „w trakcie gry”

Po raz kolejny lokalni samorządowcy - jak sami przyznają - czują się oszukani przez rząd, gdyż obiecanych „złotych gór” na zakup sprzętu niewiele wyszło. Okazało się, że gminy będą musiały dopłacić, żeby nabyć sprzęt albo rzeczywiście obniżyć wymagania, co do jego jakości.

- Po raz kolejny zmieniono zasady w trakcie gry. Jeśli najpierw się mówi: „zróbcie gmino nabór, dostaniecie 3,500 złotych”, ogłasza się to wszem i wobec, ludzie składają wnioski, a za chwilę dochodzi „ale”, „jak zabraknie tych pieniędzy, to wy musicie dołożyć”, to jest to chyba troszeczkę nie tak, jak to powinno wyglądać. Tym bardziej, że są to komputery, które nie będą na stanie gminy, tylko część mieszkańców dostanie je na własność. Więc możemy to traktować jako swoistego rodzaju świadczenie społeczne. Trzeba też zwrócić uwagę, że w skali kraju to jest kilkaset tysięcy, jak nie więcej komputerów. Pytanie, czy rynek będzie w stanie zabezpieczyć taką liczbę sprzętu przy przyzwoitych cenach, żeby wszystkie te laptopy czy tablety mogły trafić do wnioskodawców - komentuje jeden z naszych samorządowców.

Gmina Kwota dofinansowania Planowane zakupy sprzętu
Gostyń 1 495 000 zł Złożono 598 wniosków na różnoraki sprzęt
Piaski 1 169 520 zł 440 laptopów
Borek Wlkp. 1 035 000 zł 414 laptopów
Krobia 712 790 zł 245 laptopów, 19 tabletów, 29 komputerów stacjonarnych
Pępowo 359 817 zł 141 laptopów
Poniec 351 960 zł 140 laptopów
Pogorzela 121 000 zł 43 laptopy, 5 komputerów stacjonarnych, 1 tablet
Razem 5 245 087 zł  

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy