Reklama

Gmina Krobia chce wrócić do Stowarzyszenia Wspierania Przedsiębiorczości Powiatu Gostyńskiego. Dlaczego krobscy samorządowcy celują w SWPPG?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Fotomontaż "Życie Gostynia"

Gmina Krobia chce wrócić do Stowarzyszenia Wspierania Przedsiębiorczości Powiatu Gostyńskiego. Dlaczego krobscy samorządowcy celują w SWPPG? - Zdjęcie główne

foto Fotomontaż "Życie Gostynia"

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Władze gminy Krobia wyraziły ostatnio wolę przystąpienia do Stowarzyszenia Wspierania Przedsiębiorczości Powiatu Gostyńskiego, które funkcjonuje w naszym regionie od 2005 roku, kontynuując działalność istniejącego wcześniej Stowarzyszenia Rozwoju Gospodarczego Powiatu Gostyńskiego. Dlaczego miejscowi samorządowcy chcą ponownie przystąpić do SWPPG?

Reklama

Działalność SWPPG skupia się na wsparciu firm i kreowaniu współpracy między przedsiębiorcami

Przypomnijmy Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości Powiatu Gostyńskiego formalnie istnieje od 2005 roku, kontynuując działalność funkcjonującego wcześniej od roku 2001 Stowarzyszenia Rozwoju Gospodarczego Powiatu Gostyńskiego.

Celem Stowarzyszenia jest przede wszystkim:

  • tworzenie warunków rozwoju przedsiębiorczości zwłaszcza mikro, małych i średnich przedsiębiorstw,
  • rozwój społeczno-gospodarczy, wspieranie zatrudnienia, a także działalność oświatowa oraz działalność na rzecz obszarów wiejskich.
Obecnie usługi świadczone przez SWPPG koncentrują się m.in. na wsparciu firm i starterów rozpoczynających działalność, a także na kreowaniu współpracy pomiędzy przedsiębiorcami i pracownikami z zagranicy, w tym głównie z Ukrainy.

Pomoc Ukrainie i "Debiuty Biznesu"

W ostatnich miesiącach ważnym aspektem działalności Stowarzyszenia Wspierania Przedsiębiorczości Powiatu Gostyńskiego stało się również wsparcie obywateli Ukrainy, którzy opuścili ją w następstwie konfliktu zbrojnego, a także koordynacja działań pomocowych, skierowanych do tychże osób.

W 2019 r. Stowarzyszenie zainicjowało konkurs „Debiuty Biznesu”, którego misją jest m.in. promowanie postaw przedsiębiorczych wśród mieszkańców powiatu gostyńskiego, pokazanie szerszemu gronu odbiorców pozytywnych przykładów oraz zintegrowanie środowiska starterów z samorządem i instytucjami okołobiznesowymi.

Swoje cele statutowe SWPPG realizuje m.in. poprzez działalność informacyjną, szkoleniową i doradczą biura. Najwyższą władzą jest walne zgromadzenie członków, zaś organem wykonawczym wieloosobowy zarząd, w którym po trzech swoich przedstawicieli posiadają członkowie zwyczajni organizacji. 

Obecnie Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości Powiatu Gostyńskiego działa na zasadzie porozumienia powiatu gostyńskiego i samorządów gmin Gostyń, Piaski, Pogorzela, Pępowo i Poniec (wcześniej członkami były też właśnie Krobia oraz Borek Wlkp.).

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD GRAFIKĄ - KLIKNIJ w OBRAZEK, żeby PRZECZYTAĆ

Gmina Krobia była współzałożycielem SWPPG

Trzeba wspomnieć, że krobski samorząd do 2012 roku funkcjonował w strukturach organizacji, kiedy to wystąpił z jej szeregów i przystąpił do Unii Gospodarczej Regionu Śremskiego. Niestety, pomysł z rozwijaniem relacji z przedsiębiorcami poprzez tę platformę nie wypalił i w 2019 roku krobski samorząd zakończył współpracę, tym razem z UGRŚ. 

- Fizyczna odległość oraz coraz silniejsze orientowanie się Śremu na Poznań powodowało to, że przestrzeń naszej aktywności w Unii była coraz mniejsza - wyjaśnia wiceburmistrz Michał Listwoń.

Po przeprowadzonych analizach krobscy samorządowcy stwierdzili, że ponowne przystąpienie do SWPPG leży w interesie gminy.

- Będziemy starali się zaproponować nowe rozwiązania w funkcjonowaniu stowarzyszenia mające odnosić się do pewnych obszarów aktywności, które nie są tak mocno wyeksponowane w działalności organizacji - dodaje M. Listwoń.

Dlaczego właśnie teraz władze krobskiego samorządu chcą przystąpić do SWPPG?

- Obecnie kończy się kolejna perspektywa unijna, za chwilę rozpocznie nowa. Pojawią się nowe wątki dotyczące biznesu, współpracy okołobiznesowej, relacji gospodarczych, a przy tym oczywiście nowe środki unijne temu dedykowane. Szereg samorządów jest przed planowaniem nowych strategii, powstają nowe dokumenty temu poświęcone, więc uważamy, że jest najbardziej właściwy moment, żeby niektóre rzeczy zainicjować - podsumowuje wiceburmistrz Krobi. 

Jak na powrót gminy do Stowarzyszenia Wspierania Przedsiębiorczości Powiatu Gostyńskiego reagują władze organizacji?

Jak się dowiadujemy, oficjalny wniosek o członkostwo władze krobskiego samorządu mają złożyć na dniach.

- Wiedzieliśmy wcześniej, zabiegaliśmy o to, nie tylko prezes, zarząd, ale całe stowarzyszenie, czyli gminy i powiat, aby gmina Krobia przystąpiła do naszego stowarzyszenia. Tak naprawdę czekamy tylko na dokumenty i liczmy na nowe otwarcie, nowe pomysły i ścisłą współpracę. Mamy nadzieję, że to samo zrobi w najbliśzym czasie gmina Borek, żebyśmy mogli wszyscy, w tym trudnym czasie, razem radzić w sprawach gospodarki. Najbliższych kilka miesięcy poświęcimy na to, aby kierunki działania wszystkich członków były jak najbardziej spójne. O tym wszystkim będziemy rozmawiać na walnym zgromadzeniu - komentuje Krzysztof Marzec, prezes zarządu SWPPG.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy