Reklama

Endorfiny czekają! XVIII Gostyński Bieg Niepodległości - zapisy ruszyły

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W Gostyniu organizowany jest od 18 lat. W harmonogramie imprez z okazji obchodów Dnia Niepodległości stanowi sportową część, z buzującymi endorfinami w roli głównej. Rzesza miłośników biegania na starcie, sporo kibicujących na trasie. Mówimy o biegu „dla Niepodległej” - ruszyły zapisy.

Patriotyczne święto można uczcić "na sportowo"

- Bieg jako taki - jako masowa impreza sportowa, organizowany jest po raz 18., a od kilku dobrych lat listopadowe zmagania stały się Biegiem Niepodległości, który wpisał się w tradycję obchodów narodowego święta w Gostyniu - mówi organizator i inicjator niepodległościowych zmagań biegowych Bogdan Paluszkiewicz z UKS Biskupianka Stara Krobia.

To jedna z pierwszych masowych imprez w Gostyniu, która z założenia miała pokazać, że na spotowo i radośnie można uczcić narodowe święto.

- Po to został zorganizowany - dodaje B. Paluszkiewicz. 

Start w biegu otwarty jest dla wszystkich - może w nim wziąć udział każdy amator aktywnego spędzania wolnego czasu, nie przewidziano granicy wieku. Zawodnicy mają do pokonania dystans 5 km, nie ścigając się, gdyż organizatorzy nie prowadzą klasyfikacji indywidualnej, nie ma pomiaru czasu.

W 2022r. nieco zmieniono formułę

Z powodu licznych i nieprzewidzianych zdarzeń, jak czytamy w komunikacie na internetowym profilu imprezy, należało w tym roku zmienić formułę biegu. Ustalono limit 300 uczestników, którzy otrzymają medal (to mniej niż dotychczas, wcześniej pierwszych 500 osób na mecie mogło liczyć na medal). Kolejną zamianą jaka w tym roku zaistniała, w związku z szalejącymi cenami, jest pobieranie opłaty za start (do tej pory opłat nie było).

- Przez sytuację, jaką mamy w Polsce, wysoką inflację, drożyznę, jaka zapanowała, zostaliśmy zmuszeni do pobierania od uczestników tak zwanego wpisowego, które wynosi 10 zł i ma pokryć część kosztów organizacji - wyjaśnia Bogdan Paluszkiewicz.

Podkreśla, że przygotowanie każdego biegu z pewnego rodzaju „otoczką”, z okazji narodowego czy innego święta, kosztuje niemało. 

Medal, jaki otrzymują zawodnicy na mecie, odlewany jest specjalnie na Gostyński Bieg Niepodległości, z personalizowaną wstęgą - to są opłaty organizacyjne, których nie da się pominąć.

- Za wybicie symbolicznych medali w tym roku zapłaciliśmy dużo więcej niż dotychczas. Otrzymujemy dotacje na organizację, ale te były planowane rok temu. Wówczas trudno było oszacować koszty organizacji, a one wzrosły o ponad 50 % w stosunku do tego, ile zapłaciliśmy w ubiegłym roku. Zostaliśmy zmuszeni, by pobierać chociażby symboliczną - patrząc na wpisowe w różnych biegach dookoła - opłatę - tłumaczy organizator.

Jak bardzo medal z Gostyńskiego Biegu Niepodległości potrafi cieszyć - nawet dorosłych - ZOBACZCIE W GALERII - przegląd imprez od 2017 r.

 

Padnie rekord startujących w tym roku?

Na LIŚCIE STARTOWEJ na razie widnieje 77 osób i wciąż można się zapisywać przez internet TUTAJ https://plus-timing.pl/zgloszenia/bieg_niepodleglosci-gostyn-2022/. Gostyński Bieg Niepodległości wpisał się już na stałe w kalendarz listopadowych imprez w naszej gminie, a niewątpliwie potrafi też zintegrować mieszkańców - rekordową liczbę uczestników - 686 - zanotowano w 2018 r. Oprócz tego mnóstwo kibicujących.

Mimo wszystko organizator obawia się o tegoroczną frekwencję. Wspomina imprezy, kiedy 600 wybitych medali nie wystarczyło, należało je dorabiać i były rozdawane po biegu. Do 2021 r. medali zawsze na mecie brakowało

- Zastanawiającym jest jedynie fakt, że kiedy impreza była darmowa, było wiele atrakcji, w tym rogaliki marcińskie, ciepły posiłek - to chętnych było 300-400, a nawet ponad 600 osób. A dziś to wygląda słabo. 70 osób zapisanych na 2 tygodnie przed biegiem, to niewiele i tym jesteśmy trochę zaniepokojeni. Ale mam nadzieję, że po 1 listopada coś się ruszy. Z reguły tak bywało, że wtedy następował największy przyrost zainteresowanych. Informacja przekazywana z ust do ust działała, podczas różnych spotkań rodzinnych nawzajem się motywowali i zachęcali do startu. Mam nadzieję, że te 200 - 300 osób na pewno się pojawi 11 listopada - przyznaje Bogdan Paluszkiewicz.

My również na to liczymy. Być może w 2022 r. zostanie pobity kolejny rekord uczestników? Organizator Gostyńskiego Biegu Niepodległości UKS Biskupianka Stara Krobia oraz współorganizatorzy: powiat gostyński, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gostyniu oraz Gostyńskie Towarzystwo Sportowe CITIUS zachęcają do zapoznania się z regulaminem i zapisów - TUTAJ.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy