W powiecie gostyńskim, jak w całej Polsce, ruszyły egzaminy ósmoklasistów. Pierwszego dnia młodzież pisała testy z j. polskiego. W gminie Gostyń do egzaminu ósmoklasistów, który odbywa się co roku na zakończenie szkoły podstawowej, zasiadło 263 uczniów. Zanim młodzież weszła do szkół, a dalej do pomieszczeń, przygotowanych specjalnie na testy, pojawili się tam gostyńscy policjanci. Patrole stały też w pobliżu wszystkich szkół w gm. Gostyń przez cały czas trwania egzaminów. Dlaczego?
Egzaminy ósmoklasistów w gminie Gostyń. Wrażenia młodzieży
Część uczniów podczas testów na zakończenie szkoły podstawowej spodziewała się nawiązań do „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza - podstawowej lektury, omawianej w ósmej klasie. Większość jednak uznała, że w arkuszach egzaminacyjnych będą nawiązania do innych dzieł.
- Ale pojawił się „Pan Tadeusz”. To lektura, którą niedawno przerabialiśmy na lekcjach, więc źle nie było. Pisałem rozprawkę, bo jej napisanie jest łatwiejsze niż opowiadanie, bo tutaj trzeba dialogi wymyślać. A rozprawka, to rozprawka - trzeba uważać, żeby napisać bezosobowo - argumentował Adam z VIII b.
Ma nadzieję, że udowodnił tezę, iż każdy człowiek poznaje prawdziwego siebie dopiero w trudnej sytuacji. Cieszy się, że pierwszy dzień egzaminów ma już za sobą, chociaż - jak mówił, polonistka dobrze przygotowała uczniów.
- Ostatnio matematyka była trudna, nie wiem, jak będzie tym razem. Ale obawiam się też egzaminów z języków obcych, gdyż nie jestem dobry z języka angielskiego. Zobaczymy, jak to będzie - dodał Adam.
Po wakacjach wybiera się do techników - do ZSZ w Gostyniu lub ZSR w Grabonogu.
Duża grupa młodzieży z „Jedynki” - podobnie, jak Adam - wybrała rozprawkę z „Pana Tadeusza”. Pola z kl. VIII b z SP nr 5 w Gostyniu zdecydowała się napisać opowiadanie nt. „przyjaciela mądrości i wiedzy”. Wybrała lisa z „Małego Księcia”, jako postać mądrą.
- Postaci z „Latarnika” i „Opowieści wigilijnej” nie pasowały moim zdaniem do tego opowiadania - wyjaśniła, analizując testy.
Stwierdziła, że 120 minut zdecydowanie wystarczyło na napisanie testów.
Ósmoklasiści po wyjściu z sal egzaminacyjnych przyznawali, że zdalne nauczanie, na które byli skazani przez większość miesięcy w roku szkolnym 2020/2021 nie ułatwiło im przygotowania do testów na zakończenie szkoły podstawowej.
- To nie było dobre. Nie mogliśmy spotkać się z kolegami, porozmawiać, wymienić się doświadczeniami. Po zakończeniu zajęć online i tak trzeba było nadrobić materiał, przypomnieć sobie lektury, przerabiane w młodszych klasach - tłumaczyli młodzi ludzie.
- Nauka w trybie online mnie się podobała. Dłużej można było postać, ale po zajęciach musiałam się też uczyć i powtarzać materiały z poprzednich klas - dodała Pola, ósmoklasistka z gostyńskiej „Piątki”.
Rozmawiali ze mną również jej koledzy z klasy. - Nie spodziewaliśmy się „Pana Tadeusza” na egzaminach końcowych. Stwierdziliśmy, że jeśli był na próbnym egzaminie, to nie ma bata, żeby też dali go na egzamin główny - powiedzieli uczniowie klasy VIII b z gostyńskiej ‘Piątki”. Cieszyli się, że pierwszy dzień egzaminów mają za sobą. Adam, Hubert i Dawid nie ukrywali, że największą tremę czują przed testami z matematyki.
- Myślałam, że będziemy mieli pytania z „Kamieni na szaniec”. Ale dobrze, że był „Pan Tadeusz”, ucieszyłam się nawet. Wybrałam rozprawkę - mówiła Marysia.
- Jednakową tremę czułam przed egzaminem z języka polskiego i matematyką. Ten angielski, to już będzie spokojnie - zdradziła uczennica.
Podobnie jak koledzy zauważyła, że tegoroczny egzamin był łatwiejszy niż te z lat poprzednich.
- Mniej lektur, mniejsze wymagania - argumentowali młodzi ludzie.
Joachim z VIII b wydawał się zadowolony z pierwszego w życiu egzaminu.
- Tak myślałem, że będzie „Pan Tadeusz”, mimo że był na próbnym egzaminie. Wybrałem jednak opowiadanie. Miałem dodatkowy czas, wystarczyło na wszystko. Dla mnie ten dzisiejszy dzień był najgorszy, z testami z języka polskiego - zdradził Joachim.
Po szkole podstawowej zamierza kontynuować naukę w leszczyńskim liceum.
Egzaminy ósmoklasistów w gminie Gostyń. Pogróżki o podłożonej bombie
Do placówek oświatowych gminy Gostyń dotarły dziś maile z informacją o ładunku wybuchowym, rzekomo podłożonym w budynkach szkolnych.
- Wszystkie informacje zostały zweryfikowane przez policjantów. Funkcjonariusze działali tez na miejscu, sprawdzali budynek, pomieszczenia. Żadna z tych informacji na szczęście się nie potwierdziła. Jest bardzo niska wiarygodność centralnego biura śledczego policji. Egzaminy we wszystkich szkołach, do których były skierowane maile z ostrzeżeniem, odbyły się bez przeszkód, rozpoczęły się punktualnie - wyjaśnia asp. sztab. Monika Curyk, rzecznik prasowy z KPP w Gostyniu.
Egzaminy ósmoklasistów w gminie Gostyń. Tak to wyglądało w poszczególnych szkołach:
263 osoby przystąpiły do egzaminu w gminie Gostyń. Są to wszyscy uczniowie klas ósmych – nie było absencji, zatem terminy dodatkowe egzaminu, które wyznaczono na 16 - 18 czerwca 2021 r. nie dotyczą naszej gminy, bo wszyscy ósmoklasiści przystąpili do egzaminu w pierwszym terminie.
- SP Nr 1 – 62 uczniów
- SP Nr 2 – 53 uczniów
- SP Nr 3 – 0 – brak 8 klasy
- SP Nr 5 – 70 uczniów
- SP Daleszyn – 24 uczniów
- SP Gola – 10 uczniów
- SP Kunowo – 18 uczniów
- SP Siemowo – 10 uczniów
- SP Sikorzyn – 16 uczniów
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.