Reklama

Egzaminy ósmoklasistów z policyjnym patrolem w tle. W Gostyniu były pogróżki o podłożonej bombie

Opublikowano: wt, 25 maj 2021 14:40
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Pierwszy dzień egzaminów ósmoklasistów w gminie Gostyń. Adam z kl. VIII b w gostyńskiej „Jedynce” na pytanie, jak poszły egzaminy z języka polskiego odpowiedział: „no, dobrze”. Przyznał, że nie spodziewał się pytania z „Pana Tadeusza”, gdyż polonistka mówiła raczej o tym, że w egzaminacyjnych arkuszach mogą pojawić się pytania z odniesieniem do „Kamieni na szaniec”.

Reklama

W powiecie gostyńskim, jak w całej Polsce, ruszyły egzaminy ósmoklasistów. Pierwszego dnia młodzież pisała testy z j. polskiego. W gminie Gostyń do egzaminu ósmoklasistów, który odbywa się co roku na zakończenie szkoły podstawowej, zasiadło 263 uczniów. Zanim młodzież weszła do szkół, a dalej do pomieszczeń, przygotowanych specjalnie na testy, pojawili się tam gostyńscy policjanci. Patrole stały też w pobliżu wszystkich szkół w gm. Gostyń przez cały czas trwania egzaminów. Dlaczego? 

 

Egzaminy ósmoklasistów w gminie Gostyń. Wrażenia młodzieży

Część uczniów podczas testów na zakończenie szkoły podstawowej spodziewała się nawiązań do „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza - podstawowej lektury, omawianej w ósmej klasie. Większość jednak uznała, że w arkuszach egzaminacyjnych będą nawiązania do innych dzieł.

- Ale pojawił się „Pan Tadeusz”. To lektura, którą niedawno przerabialiśmy na lekcjach, więc źle nie było. Pisałem rozprawkę, bo jej napisanie jest łatwiejsze niż opowiadanie, bo tutaj trzeba dialogi wymyślać. A rozprawka, to rozprawka - trzeba uważać, żeby napisać bezosobowo - argumentował Adam z VIII b.

Ma nadzieję, że udowodnił tezę, iż każdy człowiek poznaje prawdziwego siebie dopiero w trudnej sytuacji. Cieszy się, że pierwszy dzień egzaminów ma już za sobą, chociaż - jak mówił, polonistka dobrze przygotowała uczniów.

- Ostatnio matematyka była trudna, nie wiem, jak będzie tym razem. Ale obawiam się też egzaminów z języków obcych, gdyż nie jestem dobry z języka angielskiego. Zobaczymy, jak to będzie - dodał Adam.

Po wakacjach wybiera się do techników - do ZSZ w Gostyniu lub ZSR w Grabonogu.

Duża grupa młodzieży z „Jedynki” - podobnie, jak Adam - wybrała rozprawkę z „Pana Tadeusza”. Pola z kl. VIII b z SP nr 5 w Gostyniu zdecydowała się napisać opowiadanie nt. „przyjaciela mądrości i wiedzy”. Wybrała lisa z „Małego Księcia”, jako postać mądrą.

- Postaci z „Latarnika” i „Opowieści wigilijnej” nie pasowały moim zdaniem do tego opowiadania - wyjaśniła, analizując testy.

Stwierdziła, że 120 minut zdecydowanie wystarczyło na napisanie testów.

Ósmoklasiści po wyjściu z sal egzaminacyjnych przyznawali, że zdalne nauczanie, na które byli skazani przez większość miesięcy w roku szkolnym 2020/2021 nie ułatwiło im przygotowania do testów na zakończenie szkoły podstawowej.

- To nie było dobre. Nie mogliśmy spotkać się z kolegami, porozmawiać, wymienić się doświadczeniami. Po zakończeniu zajęć online i tak trzeba było nadrobić materiał, przypomnieć sobie lektury, przerabiane w młodszych klasach - tłumaczyli młodzi ludzie.

- Nauka w trybie online mnie się podobała. Dłużej można było postać, ale po zajęciach musiałam się też uczyć i powtarzać materiały z poprzednich klas - dodała Pola, ósmoklasistka z gostyńskiej „Piątki”.

Rozmawiali ze mną również jej koledzy z klasy. - Nie spodziewaliśmy się „Pana Tadeusza” na egzaminach końcowych. Stwierdziliśmy, że jeśli był na próbnym egzaminie, to nie ma bata, żeby też dali go na egzamin główny - powiedzieli uczniowie klasy VIII b z gostyńskiej ‘Piątki”. Cieszyli się, że pierwszy dzień egzaminów mają za sobą. Adam, Hubert i Dawid nie ukrywali, że największą tremę czują przed testami z matematyki.

- Myślałam, że będziemy mieli pytania z „Kamieni na szaniec”. Ale dobrze, że był „Pan Tadeusz”, ucieszyłam się nawet. Wybrałam rozprawkę - mówiła Marysia.

- Jednakową tremę czułam przed egzaminem z języka polskiego i matematyką. Ten angielski, to już będzie spokojnie - zdradziła uczennica.

Podobnie jak koledzy zauważyła, że tegoroczny egzamin był łatwiejszy niż te z lat poprzednich.

- Mniej lektur, mniejsze wymagania - argumentowali młodzi ludzie.

Joachim z VIII b wydawał się zadowolony z pierwszego w życiu egzaminu.

- Tak myślałem, że będzie „Pan Tadeusz”, mimo że był na próbnym egzaminie. Wybrałem jednak opowiadanie. Miałem dodatkowy czas, wystarczyło na wszystko. Dla mnie ten dzisiejszy dzień był najgorszy, z testami z języka polskiego - zdradził Joachim.

Po szkole podstawowej zamierza kontynuować naukę w leszczyńskim liceum.

 

Egzaminy ósmoklasistów w gminie Gostyń. Pogróżki o podłożonej bombie

 

Do placówek oświatowych gminy Gostyń dotarły dziś maile z informacją o ładunku wybuchowym, rzekomo podłożonym w budynkach szkolnych.

- Wszystkie informacje zostały zweryfikowane przez policjantów. Funkcjonariusze działali tez na miejscu, sprawdzali budynek, pomieszczenia. Żadna z tych informacji na szczęście się nie potwierdziła. Jest bardzo niska wiarygodność centralnego biura śledczego policji. Egzaminy we wszystkich szkołach, do których były skierowane maile z ostrzeżeniem, odbyły się bez przeszkód, rozpoczęły się punktualnie - wyjaśnia asp. sztab. Monika Curyk, rzecznik prasowy z KPP w Gostyniu.

 

Egzaminy ósmoklasistów w gminie Gostyń. Tak to wyglądało w poszczególnych szkołach:

 

263 osoby przystąpiły do egzaminu w gminie Gostyń. Są to wszyscy uczniowie klas ósmych – nie było absencji, zatem terminy dodatkowe egzaminu, które wyznaczono na 16 - 18 czerwca 2021 r. nie dotyczą naszej gminy, bo wszyscy ósmoklasiści przystąpili do egzaminu w pierwszym terminie.

 

  1. SP Nr 1 – 62 uczniów
  2. SP Nr 2 – 53 uczniów
  3. SP Nr 3 – 0 – brak 8 klasy
  4. SP Nr 5 – 70 uczniów
  5. SP Daleszyn – 24 uczniów
  6. SP Gola – 10 uczniów
  7. SP Kunowo – 18 uczniów
  8. SP Siemowo – 10 uczniów
  9. SP Sikorzyn – 16 uczniów
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy