reklama

Dzień Pracownika Socjalnego 2024 w powiecie gostyńskim. "Wydatki na pomoc społeczną to coraz częściej nie koszt, a inwestycja"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Dzień Pracownika Socjalnego 2024 w powiecie gostyńskim. "Wydatki na pomoc społeczną to coraz częściej nie koszt, a inwestycja" - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
128
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościKilkuset pracowników pomocy społecznej, pracy socjalnej oraz systemu wsparcia rodziny, jak również różnych instytucji, także organizacji pozarządowych powiązanych z pomocą drugiemu człowiekowi świętuje dziś, 21 listopada 2024 roku Dzień Pracownika Socjalnego. Z tej okazji w kinie "Szarotka" w Krobi nagrodzono pracowników powiatowych oraz gminnych jednostek organizacyjnych systemu opieki społecznej. Podziękowano również m.in. rodzinom zastępczym. - Pomagacie ludziom to jest wasza wielka zasługa: wielkie dzieło, które każdego dnia wykonujecie, bez fleszy, bez kamer, spokojnie, cicho, wchodzicie w różne środowiska, w różne rodziny. W wyniku swojej pracy zapewniacie bardzo często także poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji, by mogły planować swoją przyszłość - mówił Mirosław Sobkowiak, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu.
reklama

Dzień Pracownika Socjalnego 2024 w powiecie gostyńskim. "Każdy gest, każda udzielona pomoc, nawet najdrobniejsza, zmienia świat, czyjś konkretny świat"

Podczas tegorocznego Dnia Pracownika Socjalnego w powiecie gostyńskim zorganizowanego w krobskim ośrodku kultury wyróżniono i nagrodzono osoby pracujące w powiatowym systemie opieki społecznej, jak i w ośrodkach gminnych: w Krobi, Piaskach, Poniecu, Pogorzeli oraz Borku Wielkopolskim.

Ale podziękowano także pracwnikom Bonifraterskiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Marysinie czy rodzinom zastępczym "za to, że ci wyjątkowi ludzie, którzy otwarli swoje domy, ale przede wszystkim swoje serca przez 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu 365 dni w roku wobec tych, którzy potrzebują pomocy codziennie".

reklama

Jak mówił dyrektor Mirosław Sobkowiak, Dzień Pracownika Socjalnego w powiecie gostyńskim jest podziękowaniem i uhonorowanie pracy tych, którzy swoją życiową drogą zawodową dedykowali służbie drugiemu człowiekowi.

- Praca socjalna, w pomocy społecznej i systemie wsparcia rodziny nie jest łatwa i przewidywalna, to jedne z najtrudniejszych zawodów. Jest niewiadomą, bo każdy dzień przynosi coś czego nie ma w podręcznikach pracy socjalnej ani nie uczy się w szkołach służb społecznych. To profesjonalna działalność wymagająca szerokiej wiedzy i umiejętności, a także odpowiedzialności, wrażliwości i zrozumienia dla ludzkich słabości. To ciągłe szukanie rozwiązań, w tym też pozaprawnych, których nie jest się w stanie zapewnić, ani w pełni nie jest w stanie wypracować nawet najdoskonalszy system państwowy. Bo to praca z ludźmi, która jest długotrwałym procesem, praca, której efekty są małymi krokami i dla wielu, poza naszym środowiskiem nie są wystarczające. Mimo że te małe kroki są ogromny sukcesem naszych podopiecznych i naszym. Bo to praca całą dobę, nie tylko ze względu na stałe obciążenie psychiczne towarzyszące nam nawet po zakończonej pracy, ale też na coraz częstsze działanie interwencyjne podejmowane w sytuacjach ostrych kryzysów rodzinnych czy ludzkich - tłumaczył M. Sobkowiak.

reklama

Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu dodał jednocześnie, że rola pracownika socjalnego jest "piękną, ale ciężką pracą", wiąże się ze stawaniem wobec ludzkiego bólu, bezsilności, krzywdy i bezradności, ale również "podejmowania bardzo trudnych decyzji, które nierzadko mają zasadniczy wpływ na życie całych rodzin, a zwłaszcza dzieci".

- Bez względu na to, co się dzieje i bez względu na to, jak jest, to najważniejszy zawsze jest człowiek, który tej pomocy potrzebuje. Ale też ten człowiek, który temu potrzebującemu po prostu pomaga. Często jesteście jedynymi osobami, do których zwracają się ci, którzy sami nie mogą poradzić sobie w życiu. (...) Niech to będzie źródłem zadowolenia i satysfakcji z pracy, której wykonywanie wymaga nie tylko wiedzy i umiejętności, ale również zrozumienia dla ludzkich słabości oraz głębokiego przekonania, że człowiek w obliczu problemów i cierpienia nie może zostać sam - powiedział Mirosław Sobkowiak.

reklama

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD ZDJĘCIEM - KLIKNIJ GRAFIKĘ, żeby PRZECZYTAĆ

Dzień Pracownika Socjalnego 2024 w powiecie gostyńskim. "To więcej niż urzędnik, to przede wszystkim człowiek"

Swoje podziękowania w Dniu Pracownika Socjalnego pod adresem osób zaangażowanych w gminnym i powiatowy system opieki społecznej w naszym regionie, złożyli także samorządowcy, w tym starosta Robert Marcinkowski

- Tak naprawdę wasi podopieczni nie oczekują wypełnienia formularzy, ale, że będziecie wypełniać ich życie pozytywną energią. A to państwo robią na co dzień. W budżetach samorządowych pomoc społeczna zajmuję bardzo wysoką pozycję. Ale to nie piękne mury, nie wyremontowane domy, nowoczesna infrastruktura czy nowe samochody stanowią o sile pomocy społecznej na terenie powiatu gostyńskiego. Stanowią o tym ludzie. (...) Gdybyśmy cofnęli się do czasów pandemii to pamiętamy, jak wielkim szacunkiem darzono medyków. Pamiętamy, jak klaskano pracownikom służby zdrowia publicznie klaskając za ich zaangażowani. Ale dzisiaj możemy zadać sobie pytanie: a kto klaskał wam, pracownikom pomocy społecznej? Kto tak naprawdę was w tym trudnym czasie doceniał? - mówił włodarz powiatu.

Zadając te retoryczne pytania, Robert Marcinkowski podzielił się "gorzką refleksję dotyczącą docenienia pracowników pomocy społecznej w kontekście pracowników służby zdrowia".

- Na każdym konwencie starostów województwa wielkopolskiego podkreślamy to, że należy podejść systemowo do wynagradzania pracowników pomocy społecznej i nie może być takich dysproporcji, jakie od kilku lat obserwujemy na tym rynku pracy. Państwa praca w charakterze opiekuńczym, w charakterze służby jest bardzo zbliżona do tego, co dzieje się w opiece zdrowotnej i w moim przekonaniu powinna być w takim sam sposób dowartościowana. Cieszę, że w tym roku zostały dokonane pewne gesty, mam tutaj na myśli dodatki, które każdy z pracowników pomocy społecznej otrzymał. Ale do optymalnego modelu, do tego, żeby dobrze docenić państwa pracę, jest jeszcze daleka droga. Mam nadzieję i tego państwu serdecznie życzę, że ta droga zostanie przebyta i zakończy się także finansowym sukcesem - podsumował starosta gostyński.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD ZDJĘCIEM - KLIKNIJ GRAFIKĘ, żeby PRZECZYTAĆ

Dzień Pracownika Socjalnego 2024 w powiecie gostyńskim. Filia narodziła się rok temu

Pośród kilkudziesięciu pracowników socjalnych z naszego regionu nagrodzone i wyróżnione zostały osoby pracujące w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Piaskach i Wycisłowie.

- Dokładnie rok temu, podczas naszego święta pan dyrektor Mirosław Sobkowiak po raz pierwszy powiedział o planach utworzenia naszej fili w Wycisłowie. Dla mnie osobiście była to jedna z najtrudniejszych decyzji w mojej pracy zawodowej, poprzedzona oczywiście wieloma wyliczeniami, ale też jedna z najlepszych decyzji. Dziś jesteśmy tutaj i jesteśmy dowodem na to, że słowo stało się faktem. Dzięki temu, że otworzyliśmy filię kolejne 10 osób z niepełnosprawnością znalazło swój dom. Nie mówimy stop, chcielibyśmy się jeszcze rozwijać, być może o następnych pięć czy nawet dziesięć osób, mamy dużą listę oczekujących. Pozyskaliśmy dzięki temu piękny budynek ze wspaniałym zapleczem, z dużą działką, dający nam niesamowite możliwości rozwoju w przyszłości. Dzięki temu, że mamy już 60 osób z niepełnosprawnością, jesteśmy w tej chwili jednym z trzech największych warsztatów terapii zajęciowej w Wielkopolsce - powiedział Gerard Misiaczyk, kierownik WTZ Piaski i Wycisłowo.

Dzień Pracownika Socjalnego 2024 w powiecie gostyńskim. Kto otrzymał nagrody i wyróżnienia

Gmina Krobia

Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Krobi

  • Jagoda Bobrowska, Karolina Jeż, Ewa Rejek, Barbara Gryczka, Edyta Rokicka
 

Gmina Pogorzela

Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Pogorzeli

  • Ewelina Baszyńska, Agnieszka Borowiec, Olena Fahner, Karolina Linkiewicz
 

Gmina Piaski

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Piaskach

  • Izabela Ratajczak, Renata Boguszyńska, Katarzyna Sikora, Wioletta Kolendowicz
 

Gmina Borek Wielkopolski

Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Borku Wlkp.

  • Dorota Dutkowiak, Danuta Frąckowiak, Marta Skopińska, Karolina Cieślik, Anna Materska
 

Zakład Aktywności Zawodowej w Leonowie

  • Edyta Dopierała, Julia Skrzypczak
 

Gmina Poniec

Ośrodek Pomocy Społecznej w Poniecu

  • Hanna Konieczna, Monika Ferenc, Aneta Wojtyczka, Małgorzata Barska, Patrycja Jaroszek
 

Rodziny zastępcze

  • Dorota i Jacek Bonawenturczyk, Barbara i Romuald Mikstaccy, Aneta Tyrka
 

Domy Pomocy Społecznej

  • DPS Rogowo: Monika Bzdęga, Beata Andrzejewska, Bożena Karolczak, Agnieszka Szwarc, Aldona Balcerowiak, Tadeusz Jankowiak, Krzysztof Woliś
  • DPS Chumiętki: Małgorzata Stachowiak, Katarzyna Sikorska, Żaneta Talek, Bożena Klupś, Katarzyna Wojtyczka, Wanda Poprawa, Sylwia Jernaś
  • DPS Chwałkowo: Dorota Chuda, Izabela Olejniczak, Iwona Marciniak, Aneta Ślęzak, Paulina Wałkiewicz, Julita Tacka-Berek, Janusz Zaremba
  • DPS Zimnowoda: Małgorzata Gruchociak, Jolanta Chuda, Małgorzata Kowańska, Aneta Pawlak, Barbara Urbaniak
  • Dyrektor: Agnieszka Jackowiak, Renata Wojda
 

Dom Dziecka w Gostyniu, Centrum Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Bodzewie

  • Ewa Kahl, Anita Wojtkowiak, Marta Wojtkowiak, Urszula Michalska, Małgorzata Sołtysik, Joanna Feledziak
 

Bonifraterski Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Marysinie

  • Anna Sowula, Katarzyna Tokarska, Hanna Waleńska
 

Środowiskowy Dom Samopomocy w Krobi

  • Agnieszka Włodarczyk-Rolnik, Hanna Olejniczak, Hanna Bartkowiak
 

Warsztaty Terapii Zajęciowej w Piaskach i Wycisłowie

  • Hanna, Patrycja Pilch, Magdalena Filip, Edyta Urbańska, Karol Wasiński, Barbara Mamot
 

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu

  • Wioletta Pawlak, Hanna Czwojda
KLIKNIJ ZDJĘCIE, żeby PRZECZYTAĆ ARTYKUŁ

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama