Dlaczego Kreatywni otwierają filię w Wycisłowie ? Ponieważ gminny budynek wraz z otoczeniem to idealne miejsce do prowadzenia Warsztatów Terapii Zajęciowej dla osób z niepełnosprawnością - tak uznał kierownik Gerard Misiaczyk. Doszło do rozmów z burmistrzem boreckiej gminy, który zgodził się, by nieruchomość przekazać na rozwój działalności WTZ.
Rada Miejska w Borku Wlkp. poparła tę propozycję i podejmując na listopadowej sesji odpowiednią uchwałę, postanowiła od wielu miesięcy nieużywany budynek przekazać nieodpłatnie na potrzeby Stowarzyszenia „Kreatywni” - PISALIŚMY O TYM TUTAJ
Zgodnie z zapisami uchwały, nieruchomość w Wycisłowie powinna być wykorzystana na cele zgodne z działalnością statutową stowarzyszenia, czyli na prowadzenie działań w zakresie rehabilitacji zawodowej, pomocy społecznej, a także związanych z zatrudnianiem osób z niepełnosprawnością. Podarowanie budynku na utworzenie w Wycisłowie filii WTZ Marek Rożek nazwał „darowizną warunkową” – nieruchomość bez zgody rady miejskiej nie może być wykorzystana na inny cel, niż wskazany w uchwale, nie może też stać bezużytecznie.
Jeśli Stowarzyszenie zamierzałoby zmienić zakres działalności i plany wykorzystania nieruchomości, to powinno uzyskać zgodę rady miejskiej. Jeśli takowej nie uzyska, to darowizna zostanie odwołana, czyli obiekt wróci do zasobów gminy Borek Wlkp.
Stowarzyszenie „Kreatywni” od 23 lat prowadzi Warsztaty Terapii Zajęciowej w Piaskach, którymi obecnie kieruje Gerard Misiaczyk. W tej chwili dysponuje 10 pracowniami, w których prowadzone są zajęcia dla 50 uczestników z każdej gminy powiatu gostyńskiego, oprócz Ponieca. Jeden instruktor ma pod opieką 6 uczestników.
Kierownik podkreśla, że możliwości rozwoju Warsztatów Terapii Zajęciowej w Piaskach już się wyczerpały. Brakuje nowych pomieszczeń, a zainteresowanie zajęciami z roku na rok jest coraz większe.
Na uruchomienie filii WTZ w Wycisłowie "Kreatywni" otrzymali już zgodę zarządu powiatu gostyńskiego. Obecnie trwa załatwianie formalności w związku z podpisaniem aktu notarialnego dotyczącego podarowanej przez borecką gminę nieruchomości. Po podpisaniu aktu notarialnego Stowarzyszenie rozpocznie remont, by przystosować istniejące w budynku pomieszczenia do funkcjonowania ośrodka terapii zajęciowej.
Dwie pracownie w filii w Wycisłowie
Początkowo w filii w Wycisłowie, uruchamianej w oparciu o własną kadrę, miałyby funkcjonować 2 pracownie: kulinarna oraz ogrodnicza, z wykorzystaniem terenu dookoła budynku. Pracownie miałby być uruchomione jeszcze w 2023 r. Kierownictwo Stowarzyszenia myśli też ogłoszeniu nowego naboru, by przyjąć około 10 nowych uczestników do filii w Wycisłowie.W tej grupie może być osoba z niepełnosprawnością, po ukończeniu 18 lat, która ma orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym lub znacznym. Najważniejsze jednak jest wskazanie do terapii zajęciowej.
Gerard Misiaczyk zaznacza, że filii Warsztatów Terapii Zajęciowej na terenie gminy Borek nie zamierza prowadzić, opierając się o aktualną grupę uczestników. Stwarzyszenie jest otwarte także na chętnych spoza granic powiatu gostyńskiego.
Zapraszamy osoby z gminy Borek Wlkp. i Pogorzela, a także gminy z sąsiednich powiatów. Może dojść do tego, że niektórych obecnych uczestników z Piasków również skierujemy do Wycisłowa. To jest kwestia zamieszkania osób zainteresowanych. Obecnie na liście oczekujących są osoby z różnych miejscowości, w tym z okolicy Piasków czy Gostynia i chętnie przyjmę ich na zajęcia w Piaskach. Natomiast uczestnicy, którzy aktualnie korzystają z pracowni w jednostce macierzystej, ale dojeżdżają z gminy Pogorzela, będziemy przenosić do Wycisłowa - wyjaśnia Gerard Misiaczyk. - Naszym zadaniem jest zadbać o dojazdy, musimy dopracować to logistycznie. Mamy do użytku dwa busy, zatem nasze możliwości już się wyczerpują, jednak myślę też o nawiązaniu współpracy z firmą zewnętrzną w tym zakresie - uzupełnia kierownik WTZ w Piaskach.
Uczestnictwo wraz z dowozem, zgodnie z przepisami, jest bezpłatne, praktycznie w 90% rehabilitację zajęciową finansuje PFRON, w 10% pobyt w WTZ współfinansuje powiat gostyński. Co roku WTZ Piaski mogą liczyć na pomoc finansową ze strony gminy, z której pochodzą uczestnicy.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.