Strażacy w Gostyniu wciągnęli flagę na maszt
2 maja rano na terenie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gostyniu, tuż po zmianie służby, odbyła się uroczysta zbiórka. By uczcić obchody Dnia Flagi, strażacki poczet flagowy złożony ze zmiany zdającej, wciągnął flagę państwową na maszt. Wszystko odbywało się przy akompaniamencie hymnu Rzeczypospolitej Polskiej. Następnie głos zabrał komendant powiatowy PSP w Gostyniu - st. bryg. Tomasz Banaszak. Zbiórka zakończyła się meldunkiem o zakończeniu uroczystości.
Od kiedy obchodzimy święto flagi?
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony jest na mocy nowelizacji Ustawy o godle, barwach i hymnie RP, uchwalonej przez Sejm 20 lutego 2004 r. Ma na celu uczczenie oraz oddanie wyjątkowego szacunku fladze naszego kraju.Data została wybrana z dwóch powodów. Jeden - historyczny - związany jest z tym, że właśnie 2 maja 1945 r. flaga polska została zawieszona w Berlinie na Reichstagu oraz na Kolumnie Zwycięstwa. Druga przyczyna wiąże się z tym, że władze PRL zlikwidowały święto Konstytucji 3 Maja: po 1 maja flagi miały być natychmiast zdjęte, by nie doczekały do 3 maja.
Gostyńscy radni z flagami na deptaku i innych ulicach
O majowych świętach i uroczystościach nie zapomnieli dwaj gostyńscy radni: Maciej Czajka i Bartłomiej Smorowiński, reprezentujący klub SKW. Z okazji obchodzonej 3 maja rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja przygotowali dla mieszkańców Gostynia flagi państwowe.
- Proszę bardzo, tutaj dla państwa duża flaga państwowa. Proszę powiesić, byśmy razem mogli jutro obchodzić to święto państwowe - namawiali radni, wręczając dużą flagę odwiedzającym gostyński deptak.
- Dziś mamy święto flagi. Dziękujemy za te chorągiewki - powiedział jeden z mieszkańców.
Radni przygotowali dla gostyniaków 231 flag i chorągiewek (tych pierwszych było 50). Liczba ta nie była przypadkowa. W 2022 roku obchodzimy bowiem 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
- Staramy się wychodzić do mieszkańców po pandemii i zachęcić do obchodów Dnia Flagi Rzeczposplitej Polskiej - dzisiaj. Namawiamy też do udziału w jutrzejszych obchodach święta narodowego na gostyńskim rynku - powiedział radny Maciej Czajka.
Gostyńscy samorządowcy zauważyli, że sporo mieszkańców nie wywiesiło jeszcze biało-czerwonej flagi, stąd inicjatywa klubu SKW.
- Flaga ma zachęcać do wspólnego świętowania, ale ma też uświadamiać, że jesteśmy Polakami i powinniśmy być z tego dumni, ma przypominać o symbolach narodowych: czym jest flaga, hymn, godło narodowe i jak o nie dbać - wyjaśnili pomysł radni.
Wśród spacerowiczów i mieszkańców Gostynia zdarzali się tacy, którzy przyznawali otwarcie, że nie mają w domu lub mieszkaniu dużej biało-czerwonej flagi.
- To głównie nowi mieszkańcy, którzy niedawno sprowadzili się do miasta. Te osoby, które dotychczas nie miały naszej narodowej flagi, dziś są zadowolone, że ją otrzymują - powiedział Bartłomiej Smorowiński.
Jeden z mieszkańców powiatu przyznał otwarcie, że po przeprowadzce do nowego domu nowej flagi nie kupił.
- Trochę to przykre, ale - chociaż jesteśmy patriotami, sam lubię historię, działam w dwóch ułańskich pułkach rekonstrukcyjnych - nie wywieszaliśmy biało-czerwonej przez kilka lat. Dzisiaj na pewno wywiesimy. Trzeba pokazać, że kraj, państwo znaczy dla nas wiele - powiedział mieszkaniec Borku Wlkp.
- Mamy w domu państwową flagę, ale powiem szczerze, że ta nowa się bardzo przyda, gdyż tamta jest zniszczona. Najwyższy czas powiesić inną, a robimy to za każdym razem przy okazji narodowego święta - przyznała jedna z mieszkanek Gostynia.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.