Reklama

Dopłaty na prąd i gaz dla wszystkich?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock/fotomontaż M. Mostowy

Dopłaty na prąd i gaz dla wszystkich? - Zdjęcie główne

Rachunki idą w górę, czy dopłaty je zniwelują? | foto Adobe Stock/fotomontaż M. Mostowy

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ceny energii, gazu i żywności rosną nieprzerwanie. Specjalny dodatek od rządu ma zniwelować te podwyżki. Według zapewnień ministerstwa, pieniądze trafią do ponad połowy polskich gospodarstw domowych. Znamy zasady, na podstawie których będzie przyznawany.

Reklama

Przypomnijmy, najpierw rząd mówił, że w opłacaniu inflacyjnych rachunków pomoże tylko tym, którzy przeznaczają na opłacanie kosztów energii co najmniej dziesiątą część swoich dochodów. Tym samym pomoc miała trafić do najuboższych. Rekompensaty miały przysługiwać przy dochodzie nie większym niż 1563 zł w gospodarstwie jednoosobowym i 1115 zł  na osobę w wieloosobowym. Ale już wiadomo, że te zasady nie będą obowiązywać. W Ministerstwie Klimatu i Środowiska opracowano nowe zasady, w myśl których o tym, czy ktoś dostanie pomoc od rządu zdecyduje tylko i wyłącznie miesięczny dochód. To pozwoli objąć pomocą większą liczbę beneficjentów.

- Na dodatku osłonowym w sumie skorzysta 6,8 mln gospodarstw domowych w Polsce, czyli więcej niż połowa – zdradziła 9 grudnia w radiowych „Sygnałach Dnia” minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. - W tym celu w budżecie państwa rząd zabezpieczył kwotę 4 mld zł.

Rekompensaty od rządu: tylko kryterium dochodowe

W przypadku gospodarstw jednoosobowych nie powinien on być większy niż 2100 zł, a przypadku gospodarstw wieloosobowych – nie więcej niż 1500 zł na osobę. Od tego zależna ma być wysokość dodatku, który najmniej wyniesie w skali roku 400 zł, a najwięcej 1150 zł. Zdaniem minister Anny Moskwy taki mechanizm pozwoli na skuteczne wsparcie rodzin wielodzietnych, które najbardziej dotknął wzrost inflacji i cen energii. Jednocześnie szefowa resortu klimatu i środowiska wyraźnie podkreśla, że przekroczenie progu dochodowego wcale nie przekreśla szans na rekompensaty od rządu. W takim przypadku obowiązywać będzie zasada złotówka za złotówkę.

- Wtedy wsparcie będzie nieco niższe i zostanie i pomniejszone o kwotę, o jaką kryterium dochodowe zostało przekroczone– tłumaczy Anna Moskwa.

Dodatek nie będzie opodatkowany

Rekompensaty nie będą objęte podatkiem dochodowym ani nie będą podlegały egzekucji. Ich rozdysponowaniem zajmą się samorządy. Wnioski przyjmowane będą przez ośrodki pomocy społecznej. Wzór wniosku o wypłatę dodatku osłonowego określony będzie w drodze uchwał rad gminy.

- Zapewni to gminom swobodę i elastyczność w jego przygotowaniu oraz da możliwość opierania się na już istniejących wzorach – np. wniosku z programu Czyste Powietrze – tłumaczy minister Anna Moskwa.

Podobnie jak w przypadku innych świadczeń, wnioski o rekompensaty od rządu trzeba będzie składać w ośrodkach pomocy społecznej. Wypłaty mają być realizowane w dwóch ratach: do 31 marca i do 2 grudnia.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy