Reklama

Będzie gorąco pod Spółdzielnią Mleczarską w Gostyniu? Rolnicy - udziałowcy protestują. Chcą zdegradować prezesa?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk

Będzie gorąco pod Spółdzielnią Mleczarską w Gostyniu? Rolnicy - udziałowcy protestują. Chcą zdegradować prezesa? - Zdjęcie główne

foto Agata Fajczyk

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Rolnicy odstawiający mleko do gostyńskiej spółdzielni mleczarskiej protestują. Są gotowi stać pod biurowcem nawet dwa dni, by „dorwać prezesa”. Punktem zapalnym były SMS-y z komunikatem o kolejnej obniżce ceny w skupie. - To jest nieszczęście, to co się dzieje w tej spółdzielni. Coś tu jest nie tak - krzyczą hodowcy bydła mlecznego, nie kryjąc oburzenia.

Reklama


 Od stycznia 2023 roku ceny mleka cały czas spadają. Kryzys pod tym względem przeżywają również hodowcy bydła mlecznego, którzy oddają mleko do Spółdzielni Mleczarskiej w Gostyniu. 26 kwietnia rano otrzymali SMS z informacją, że zmieniła się cena, jaką będą dostawać w skupie mleka klasy ekstra, kwotę zmniejszono o 0,50 zł. Stawka ta w marcu, w Spółdzielni Mleczarskiej w Gostyniu zmniejszyła się o 8 groszy, za to w lutym obcięto rolnikom o 20 groszy cenę mleka w klasie ekstra.

Jakieś wahania w lewo, w prawo o 10 groszy na litrze mogą być, to można zrozumieć. Ale nie może być tak, że o złotówkę wszystko będzie tańsze. Wysiądziemy tutaj i jeszcze się firma rozpadnie - grzmi jeden z oburzonych dostawców z powiatu gostyńskiego. 

Rolnicy są zaniepokojeni skalą obniżki ceny w skupie mleka. Wskazują, że na początku 2023 roku otrzymywali 2,40 - 2,50 zł za odstawiony do mleczarni towar. Jeszcze w lutym otrzymywali średnio około 2,20 zł. Kolejna obniżka to dla nich tragedia.

Wczoraj było walne zebranie w Spółdzielni Mleczarskiej w Gostyniu i zdecydowano, że obcinają nam ceny o 50 groszy. Średnio mamy dostawać 1,40 - 1,50 zł to jest poniżej kosztów produkcji - dodaje Tomasz Gano, kolejny z rolników z powiatu gostyńskiego. 

Ta cena, zgodnie z tym, co przekazują hodowcy bydła mlecznego, ma obowiązywać przez dwa miesiące. Tym bardziej są zdesperowani. Redakcja otrzymuje sygnały, że coraz więcej dostawców mleka do spółdzielni otrzymuje należne im pieniądze w ratach. 

Jeden gospodarz z naszej gminy powinien mieć zapłacone do 10 kwietnia i na pewno ich nie ma - mówi gospodarz z gm. Krobia.

Zdesperowanych dostawców mleka jest więcej - w gminie Gostyń również. Rolnicy stwierdzili „ucho od dzbana się urwało”, zaplanowali pikietę. 

- Niech nas będzie jak najwięcej - apelowali na portalu społecznościowym, kiedy ustalali daty spotkania pod spółdzielnią mleczarską - wypadło na 27 lub 28 kwietnia.

Jedno jest pewne - godzina 12.00, w samo południe. Liczą na to, że prezes lub jego zastęca porozmawiają z nimi. Jeśli w czwartek niczego nie załatwią, zamierzają przyjść w piątek... Dostawcy mleka czują się niepewnie, wskazują, że „nie wiadomo, co będzie dalej”, bo dochodzą do nich słuchy o niemałym zadłużeniu zakładu. Nie chcą słyszeć o upadłości czy przejęciu spółdzielni przez inną firmę. Część z nich jest w grupie udziałowców spółdzielni.

- To ma być podobno na kilkanaście milionów. Musi być duże zadłużenie, skoro przez 2 miesiące chcą wszystkim dostawcom zabierać 50 groszy od litra. Niech prezes do nas wyjdzie i nam to wyjaśni. A gdzie jest rada nadzorcza? Jesteśmy udziałowcami spółdzielni.  Członkowie powinni się z nami spotykać, informować. Nie robią tego, a w końcu "pracują" dla nas - komentują rozczarowani udziałowcy.

Za to dziennikarzy z naszej redakcji unika prezes spółdzielni Stefan Stachowiak. Nie zamierzał - przynajmniej dotychczas - rozmawiać o sytuacji w zakładzie, nawet osobiście. W sekretariacie ostatnio wspomniał coś o "komunikacie". Co rolnicy zrobią w sytuacji, kiedy żaden członek zarządu nie odważy się stanąć przed pikietującymi? 

- Planujemy zdegradować prezesa - mówią bezpośrednio.

Po decyzji rady Nadzorczej Spółdzielni Mleczarskiej w  Gostyniu zarządcą zakładu od 30 grudnia 2022 r. jest Stefan Stachowiak, który przez ponad 3 lata pełnił funkcję zastępcy Grzegorza Grzeszkowiaka emerytowanego już prezesa. Wśród dostawców nie ma dobrej opinii. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy