reklama
reklama

Bioasekuracja w walce z ASF. Zmiany w przepisach omówiono z Powiatowym Inspektorem Weterynarii na spotkaniu w Krobi

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Gostyniu oraz Gmina Krobia zorganizowały dla producentów trzody chlewnej z gminy Krobia spotkanie dotyczące planowanych zmian w przepisach związanych z ASF (Afrykańskim Pomorem Świn), w tym w przepisach unijnych. Do Centrum Biblioteczno-Kulturalnego KROB_KULT w Krobi w środę, 26 kwietnia 2023 r. przybyło ponad trzydzieścioro zainteresowanych rolników.
reklama

O zagrożeniu ASF (Afrykańskim Pomorem Świń) w naszym powiecie w związku z nowym ogniskiem zapalnym w sąsiednim powiecie rawickim pierwszy raz pisaliśmy na początku sierpnia 2021 r. [KLIKNIJ W LINK]. Oczywiście, pierwsze przypadki w Polsce pojawiły się 8 lat wcześniej, w 2014 r.

Od tego czasu sytuacja zmieniała się dynamicznie. Zarówno hodowcy trzody chlewnej (zwłaszcza z gminy Krobia), jak i lekarze weterynarii dostosowali się do nowej rzeczywistości, a zwłaszcza rygorystycznych zasad bioasekuracji. 

Po prawie dwóch latach walki, wykorzystywaniu m.in. "ogrodzeń zapachowych" [czytaj TU]  hodowcy stoją przed kolejnymi zmianami w przepisach. 

Nowe rozporządzenie w sprawie ASF od 21 kwietnia 2023 r.

Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/594 z 16 marca 2023 r. ustanawiające środki szczególne w zakresie zwalczania chorób w odniesieniu do Afrykańskiego Pomoru Świń oraz uchylające rozporządzenie wykonawcze (UE) 2021/605 weszło w życie 21 kwietnia 2023 r. Na ponad godzinnym spotkaniu w przystępny sposób zawiłości nowych przepisów omawiała zaproszona na spotkanie szefowa Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Gostyniu.

- Zgodnie z rozporządzeniem 2023/594 obowiązuje zakaz przemieszczania przesyłek świń utrzymywanych na obszarach objętych ograniczeniami I, II i III w obrębie tych obszarów objętych ograniczeniami i poza nie - wyjaśniała na spotkaniu Janina Świerczyńska, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Gostyniu. - Na zasadzie odstępstwa od tego zakazu powiatowy lekarz weterynarii może zezwolić na przemieszczanie przesyłek świń utrzymywanych na obszarach objętych ograniczeniami I, II i III w obrębie tych obszarów objętych ograniczeniami i poza nie pod warunkiem spełnienia szczególnych warunków.

Dla hodowców trzody chlewnej warunki te nie różnią się w sposób zdecydowany od warunków określonych w uchylonym rozporządzeniu 2021/605.

- Wymogi dla przemieszczania zwierząt w obszarach objętych ograniczeniami I, II i III będą obowiązywały wszystkie gospodarstwa, z których będą przemieszczane świnie - niezależnie od tego, czy przemieszczanie odbywać się będzie poza strefy czy w obrębie stref - podkreśliła lekarz weterynarii.

Jak było dotychczas?

Według poprzedniego rozporządzenia (2021/605) zasady bioasekuracji dotyczyły gospodarstw utrzymujących świnie w obszarach objętych ograniczeniami I, II i III, z których:

  • świnie będą wywożone poza obszary objęte ograniczeniami;
  •  materiał biologiczny będzie wywożony poza obszary objęte ograniczeniami;
  • UPPZ będą wywożone poza obszary objęte ograniczeniami;
  • świeże mięso, surowe wyroby mięsne oraz produkty mięsne otrzymane ze świń utrzymywanych i ubitych w obszarze objętym ograniczeniami II i III będą wywożone poza te obszary.

Środki szczególne dla wszystkich gospodarstw

Nowe rozporządzenie 2023/594 ustanawia środki szczególne w zakresie zwalczania ASF i ma zastosowanie do przemieszczania przesyłek: świń, materiału biologicznego, świeżego mięsa i produktów mięsnych, w tym osłonek oraz UPPZ w obszarze objętym ograniczeniami I, II, i III oraz poza te obszary.

- Czyli rozporządzenie 2023/594 obowiązuje gospodarstwa nawet jeśli nie przemieszczają świń poza strefy objęte ograniczeniami - dodała J. Świerczyńska z PIW w Gostyniu.

W których strefach jest powiat gostyński?

Zgodnie z danymi na 19 kwietnia 2023 r. powiat gostyński leży we wszystkich 3 strefach:

  • obszar objęty ograniczeniami I (tzw. strefa niebieska), okalający nw. obszary, gdzie nie stwierdza się choroby (dawna strefa ochronna) dla gmin Piaski, Borek wlkp. i Pogorzela
  • obszar objęty ograniczeniami II (tzw. strefa różowa), gdzie chorobę stwierdza się u dzików dla gmin Poniec, Krobia Pępowo i częściowo gmina Gostyń
  • obszar objęty ograniczeniami III (tzw. strefa czerwona), gdzie chorobę stwierdza się u dzików i świń dla części gospodarstw z gminy Gostyń.
Szczegóły po kliknięciu w poniższą ikonografikę:

ikonografika: www.wetgiw/ opracowanie: M. Mostowy

 

Prezentacja GIW

Prezentacja opracowana przez Główny Inspektorat Weterynarii pod tytułem: ASF - środki kontroli, bioasekuracja, zasady przemieszczania świń została umieszczona na stronie Powiatowego Inspektoratu Weterynarii lub dostępna jest PO KLIKNIĘCIU W PONIŻSZY OBRAZEK:

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama