Reklama

Odbudowa pomnika świętego Jana Nepomucena na rynku w Krobi. Monument już stoi, komitet nadal zbiera pieniądze

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Sukcesem zakończyła się akcja lokalnej społeczności postulującej odbudowę pomnika św. Jana Nepomucena na rynku w Krobi. Monument stanął w centrum miasta 28 października 2022 roku, natomiast do skrzynek mieszkańców gminy po raz drugi trafiły listy od Komitetu Odbudowy Pomnika z prośbą o wsparcie tego "zacnego przedsięwzięcia".

Odbudowa pomnika św. Jana Nepomucena na rynku w Krobi. Po latach starań nareszcie się udało

W przypadku pomnika św. Jana Nepomucena nie mówimy o budowie, ale odbudowie, gdyż patron jezuitów, Pragi, spowiedników, szczerej spowiedzi, dobrej sławy, tonących, mostów oraz orędownik podczas powodzi już kiedyś gościł na krobskim rynku. Przed ponad 80 laty zniszczyli go - podobnie, jak "bliźniaczego" św. Floriana - hitlerowcy i od tego czasu co rusz pojawiały się pomysły, aby święty Jan Nepomucen wrócił na swoje miejsce. Dopiero jednak inicjatywa zawiązanego w lutym 2021 roku Komitetu Odbudowy Pomnika św. Jan Nepomucena (na czele stoi proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Krobi, ksiądz kanonik Sławomir Grośty) przyniosła oczekiwany rezultat.

 - Mamy głębokie przekonanie, że podjęcie i realizacja tego dzieła jest spełnieniem naszej powinności wobec przodków a także jest naszym cennym, duchowym darem dla przyszłych pokoleń - czytamy w komunikacie komitetu skierowanym do mieszkańców gminy. - Współpracując z gminą i parafią [św. Mikołaja w Krobi - przyp. red] doprowadziliśmy do skutecznego zrealizowania tego zadania (...). Dużą rolę odegrała tu parafia w Krobi, która wzięła na siebie rolę prawnego reprezentowania naszego zadania przed urzędami.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD ZDJĘCIEM - WIĘCEJ o HISTORII POMNIKÓW ŚW. FLORIANA i JANA NEPOMUCENA DOWIESZ SIĘ KLIKAJĄC FOTOREPORTAŻ PONIŻEJ

Odbudowa pomnika św. Jana Nepomucena na rynku w Krobi. "Liczymy, że dzięki ofiarności..." 

Pomnik św. Jana Nepomucena ponownie stanął na krobskim rynku jeszcze przed Wszystkimi Świętymi, 28 października 2022 roku. Pozostała kwestia sfinansowania inicjatywy, dlatego komitet społeczny zbiera 70 000 złotych "dla pokrycia kosztów poniesionych przy budowie". W tym celu zwraca się do mieszkańców i parafian o wsparcie inwestycji.

- Jesteśmy przekonani, że wielu, jeśli nie wszyscy (...), zechcą uczestniczyć w tym dziele poprzez sfinansowanie tego projektu. Pragniemy przeprowadzić zbiórkę dobrowolnych ofiar od mieszkańców, by mieli rzeczywisty wkład w tym zacnym przedsięwzięciu i mogli zapisać się szlachetną czcionką na kartach historii naszej małej ojczyzny. (...) Liczymy, że dzięki naszej wspólnej ofiarności ta kwota zostanie zebrana. Jeśli będzie wyższa od poniesionych kosztów, zostanie przekazana na odbudowę kapliczki Matki Bożej Kodeńskiej przy cmentarzu św. Idziego [którą również zniszczyli Niemcy - przyp. red] - dowiadujemy się od członków Komitetu Odbudowy Pomnika. 

Odbudowa pomnika św. Jana Nepomucena na rynku w Krobi. Ile trzeba wydać na "cegiełkę"?

Aby zebrać wspomniane 70 000 złotych, Komitet Odbudowy Pomnika św. Jana Nepomucena na rynku w Krobi prowadzi zbiórkę. Wsparcia można udzielić w dwojaki sposób: poprzez wpłatę na konto parafii św. Mikołaja w Krobi (ofiarę można także wrzucić anonimowo do kościelnej skarbonki) lub poprzez osoby uprawnione przez komitet do zbierania datków - ciągle aktualizowana LISTA znajduje się na stronie internetowej archidiecezji poznańskiej - link TUTAJ oraz w gablocie w kruchcie kościoła św. Mikołaja w Krobi.

Według przekazanych informacji "dla upamiętnienia tego dzieła" wszyscy ofiarodawcy (oprócz anonimowych) mają otrzymać pamiątkowe "cegiełki". Jednak rodzaj wyróżnienia zależy od wysokości przekazanego datku. 

  • 100 zł i więcej - uprawnia darczyńcę do otrzymania cegiełki imiennej
  • 500 zł i więcej - uprawnia darczyńcę do otrzymania imiennej „złotej cegiełki” certyfikowanej z kolejnym numerem
- Ponadto, właściciele „złotej cegiełki” zostaną umieszczeni na specjalnej liście, która zostanie zamurowana w cokole pomnika - dodają przedstawiciele komitetu.

KLIKNIJ GRAFIKĘ, żeby ZOBACZYĆ ARTYKUŁ

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy