reklama

Pasjonaci robotyki z Gostynia najlepsi w województwie. Uczniowie "Jedynki" dostali się do finału 

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: fb Liga Robotów

Pasjonaci robotyki z Gostynia najlepsi w województwie. Uczniowie "Jedynki" dostali się do finału  - Zdjęcie główne

foto fb Liga Robotów

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościJedyneczki do Boju - pod takim hasłem utalentowani inżynierowie i programiści ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Gostyniu pojechali do Łodzi na turniej robotyczny Liga Robotów LIVE. Okazali się najlepsi w województwie. Do Gostynia wrócili ze „złotym pucharem”, który jest przepustką do Warszawy - na ogólnopolski finał.
reklama

Poprzedni weekend to niezwykła przygoda, czas niezapomnianych przeżyć dla utalentowanych i pełnych pasji uczniów z klasy VI i VII gostyńskiej „Jedynki”, którzy - jako ekipa FLL Jedyneczki (FIRST LEGO League) - wzięli udział w regionalnych rozgrywkach ogólnopolskiego ministerialnego turnieju robotycznego Liga Robotów 2023.

Zmagania regionalne odbyły się dokładnie 19 listopada. W wielkiej hali Politechniki Łódzkiej serca członków drużyn z Wielkopolski i Łódzkiego biły w rytmie zębatek! W końcu drużyny walczyły o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej w swoim województwie, co gwarantuje udział w finale.

Impreza regionalna, przygotowana w ramach Liga Robotów 2023, trwała 8 godzin. Było to niezapomniane widowisko wypełnione technologią, innowacją i niesamowitymi konstrukcjami. Głównymi bohaterami byli młodzi, uzdolnieni inżynierowie i programiści - pasjonaci robotyki.

Oprócz konkurencji turniejowych, punktowanych, dla młodzieżowych drużyn z województwa wielkopolskiego i łódzkiego  przygotowano zajęcia w mobilnym laboratorium przyszłości.

- Uczniowie z gostyńskiej ekipy „Jedyneczki” również mieli okazję pobawić się w okularach wirtualnych, grali w najnowsze gry, z użyciem konsoli Xbox - opowiada nauczyciel Mikołaj Jackowiak, prowadzący zajęcia robotyki i informatyki w Szkole Podstawowej nr 1 w Gostyniu, a jednocześnie opiekun FLL „Jedyneczki”. 

Zaznacza, że czasu na przygotowanie się do zawodów na szczeblu regionalnym było niewiele - zawodnicy mieli tylko 3 tygodnie. 

- Wówczas poznaliśmy zasady, dostaliśmy matę do ćwiczeń i zabraliśmy się do pracy - mówi Mikołaj Jackowiak. 

Zadaniem szkolnej drużyny robotycznej było zaprojektowanie, skonstruowanie i zaprogramowanie robota niezbędnego do wykonania misji znajdującej się na macie turniejowej. Etapy powstawania robota i sposoby rozwiązywania problemu badawczego uczniowie musieli dokumentować.

Uczestnicy chwalą organizację zawodów. Sędziowie ze spokojem i uśmiechem odpowiadali na każde nasze pytania, za każdym razem powtarzali że liczy się zabawa i na stole ze sobą drużyny nie rywalizują, dzięki temu zawody odbywały się w bardzo przyjaznej atmosferze.

Drużyny biorące udziałw technologicznej rywalizacji, były oceniane w 3 kategoriach: programowanie (III miejsce FLL Jedyneczki), zadanie praktyczne i wyścig (w obu kategoriach dla Jedyneczek I miejsce). I nieważne, że czasami nie wszystko szło po mysli gostyniaków, że zabrakło kilka sekund do wyzerowania stołu. Liczyła się klasyfikacja generalna.

Jak się okazało, młodzież z Gostynia nie miała sobie równych. W drużynie reprezentującej szkołę nr 1 znajdują się zdolni inżynierowie, którzy robotyke mają w małym palcu. Wykonane roboty zaimponowały nie tylko funkcjonalnością, ale również pomysłowością i precyzją wykonania.

Mieliśmy stosunkowo niewiele czasu na przygotowanie się do zawodów. Tym bardziej cieszymy się z sukcesu. I 7 grudnia, bojowo nastawieni, pojedziemy do Warszawy na finał ogólnopolskiej Ligi Robotów 2023 roku - zapewnia Mikołaj Jackowiak.

Młodym pasjonatom „robotyki” z gostyńskiej „Jedynki” entuzjazmu nie brakuje. Zdają sobie sprawę, że przed nimi dwa tygodnie pracy i przygotowań do rywalizacji na szczeblu krajowym. To dopiero będzie święto dla utalentowanych inżynierów i programistów. Emocji na pewno nie zabraknie.

Liga Robotów jest projektem skierowanym do uczniów z klas IV-VI szkoły podstawowej, realizowanym w ramach największego rządowego programu edukacyjno-technologicznego - Laboratoria Przyszłości, prowadzonego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki wraz z partnerami.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama