W dniach 20 – 27 lutego 2022 w Bradze (Portugalia) odbyły się 13 Halowe Mistrzostwa Europy Masters. Na tych zawodach wystartowała 40- osobowa ekipa polska, w tym 5 zawodników z Wielkopolski. Polacy ostatecznie zajęli 10 miejsce w Europie w ilości zdobytych medali. Wywalczyli 35 medali: 13 złotych, 7 srebrnych i 17 brązowych. Bardzo dobrze spisała się grupa zawodników z Wielkopolski zdobywając 15 medali co stanowi 43 % dorobku Polaków na tych mistrzostwach. Najlepiej zaprezentował się Czesław Roszczak z Łagiewnik- zawodnik UKS ”Olimpijczyk” Pogorzela Łagiewnik - który wziął udział w 5 kategoriach rzutowych M80. Łącznie zdobył 5 medali, w tym cztery złote i jeden brązowy, ustanawiając rekord nie tylko wśród polskiej reprezentacji, ale i wszystkich zawodników na tegorocznych Halowych Mistrzostwach Europy.
Cztery złota z przeszkodami
Jak się okazało, organizatorzy mistrzostw nie byli zbyt przygotowani do zawodów, były opóźnienia, niewymiarowe kule, rzuty na wzniesieniach i inne atrakcje, niewiele mające wspólnego ze sportowa rywalizacja. Doświadczony sportowiec pokonał większość z nich.W opóźnionym o 2 godziny rzucie młotem w trzeciej próbie Cz. Roszczak wyszedł na prowadzenie rzutem na odległość 33,18 m i poprawiając się w piątej próbie na 34,32 m wygrał zdecydowanie z drugim zawodnikiem z Hiszpanii Josem Manuelem Almudim Martinezem, który konkurs zakończył wynikiem 32,59 m. Pierwszy złoty medal dla zawodnika z Wielkopolski. Następnie wystartował w pchnięciu kulą, gdzie był zdecydowanym faworytem posiadając najlepszy wynik na świecie w hali. Pomimo stanowczo za małych kul, w 5 próbie udało mu się pchnąć na odległość 11,56 m i wygrać zdecydowanie z Reinerem Goertzem z Niemiec (wynik 10,20 m), zdobywając kolejne złoto. W rzucie dyskiem utalentowany sportowiec prowadził od początku, ale zwycięstwo przypieczętował w 5 próbie uzyskując 29,09 m, wygrał zdecydowanie z drugim zawodnikiem Antonio Valente z Portugali (wynik 22,1 m). Trzeci złoty medal został zdobyty i po raz trzeci Czesław Roszczak wysłuchał na najwyższym stopniu podium Mazurka Dąbrowskiego.
W rzucie ciężarkiem od pierwszej próby Cz. Roszczak był na prowadzeniu i rzutem w 5 próbie na odległość 12,24 m przypieczętował zwycięstwo i zdobycie czwartego złotego medalu, tuż przed Czechem Franciszkiem Valiczkiem (z wynikiem 11,19 m).
Rzut oszczepem z pięknym brązem
W 7 dniu zawodów Czesławowi Roszczakowi pozostała ostatnia konkurencja rzut oszczepem. Rozgrzewką już było wejście z cal roomu na wiekowy stadion, bo trzeba było pokonać 100 schodów i na płycie boiska lekkoatletycznego rozpocząć przygotowania do rzutu oszczepem.
- W tej konkurencji nie miałem szans na zwycięstwo ponieważ faworytem był rekordzista świata w tej konkurencji Fin Jouni Tenhu - mówi Czesław Roszczak. Zgodnie z przewidywaniami faworyt już w pierwszej próbie uzyskał 40,52 m i tym wynikiem prowadził przez cały konkurs i został zwycięzcą.
Po dyskusyjnych decyzjach sędziego uzyskał on 25 m i wywalczyć medal brązowy, tuż za Niemcem Reiner Goertz z Niemiec wynikiem 28,60 m.
Zdobyte medale Cz. Roszczaka w Rankingu Masters 2022 w Polsce ugruntowały jego prowadzenie z 30 pkt. przed Czesławem Okońskim (26 pkt) i Wacławem Krankowskim (22 pkt). O końcowym wyniku zdecydują medale zdobyte na Mistrzostwach Świata, które odbędą się w Tampere (Finlandia) pod koniec czerwca.
Medale Polaków na Mistrzostwach
Pozostali medaliści z Polski to:
- Musiał Wiesław kat. M 60: 2 srebrne medale (w dal i 60 m ppł), 2 brązowe medale (trójskok, pięciobój)
- Brandenburg Józef kat. M 65: srebrny medal cross, brąz na 3000 m
- Lorenz Sylwester kat. M 70: 2 brązowe medale w dal ,60 mm ppł
- Guzowski Krzysztof kat.M 45: 2 brązowe medale na 200 m, sztafeta 4 x 200 m
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.