Reklama

To skandal! Tak nie może być! Za Czachorowem gruba warstwa błocka zalega na zakręcie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rolnictwo Mocno zabłocony fragment drogi z Czachorowa do Sikorzyna może okazać się niebezpieczny dla użytkowników ruchu. O wypadek tam nietrudno.

- Nie wiem, kto jest tak nieodpowiedzialny, tak bezmyślny, żeby pozostawić tak zabrudzoną drogę. Tam już jest ślisko, a jak to przymarznie, to dopiero będzie galimatias. To skandal! Tak nie można! Zajmijcie się tym - grzmiał jeden z kierowców, który dziś rano zadzwonił do naszej redakcji.

Poinformował, że przejeżdżał drogą powiatową z Czachorowa w kierunku Sikorzyna, a ta jest zabrudzona ziemią. Stwierdził, że błoto zalega tam od wczoraj.

- Wieczorem tego nie widać duża warstwa mokrej ziemi leży na drodze można wpaść w poślizg - ostrzegają inni kierowcy, którzy przejeżdżali tamtą szosą.

Zanieczyszczanie dróg publicznych w wyniku prowadzonych prac na polach poprzez pozostawienie ziemi czy innych zanieczyszczeń pochodzących z pola, stwarza realne zagrożenia w ruchu drogowym. Przy odrobinie deszczu powstaje śliskie błoto, które przyczynić się może do osłabienia przyczepności kół naszego pojazdu, a w konsekwencji do wypadku drogowego.

- W naszym powiecie odnotowujemy niewielką ilość zgłoszeń dotyczących zanieczyszczonych dróg. Każdego roku jest ich mniej. Wzrosła świadomość osób, które wykonują prace polowe. Wiedzą, że od ich dbałości o stan drogi zależy bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego - informuje asp. sztab. Monika Curyk, rzecznik prasowy KPP w Gostyniu.

Widocznie jednak nie wszyscy wykonujący prace polowe mają świadomość, że należy pomyśleć również o jezdni. Na drodze prowadzącej z Sikorzyna do Czachorowa znajduje się gruba warstwa ziemi, która zalega głównie na zakręcie. Kierowcy są zaskoczeni, hamują i robi się groźnie. Na miejscu widać, że jakiś duży pojazd rolniczy mógł wywieźć je z pola, znajdującego się przy drodze. Jeśli tak było rzeczywiście, to delikwent, który zanieczyścił szosę, może się liczyć z poważnymi konsekwencjami.  Nie postępuje uczciwie ten, kto sądzi, że „deszcz zmyje błoto". 

Zaniedbania w tym zakresie wiążą się z dosyć poważną karą. Art. 91 Kodeksu wykroczeń stanowi, że: kto zanieczyszcza drogę publiczną lub na tej drodze pozostawia pojazd lub inny przedmiot albo zwierzę w okolicznościach, w których może to spowodować niebezpieczeństwo lub stanowić utrudnienie w ruchu drogowym, podlega karze grzywny do 1500 złotych albo karze nagany.

Inne następstwa po zanieczyszczeniu nawierzchni drogi mogą spotkać „sprawcę”, jeżeli błoto, obornik lub inne odpady  będą przyczyną wypadku.

- Wtedy zastosowanie znajdzie Art. 177 § 1 Kodeksu karnego. Stanowi on, że kto, naruszając, chociażby nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, powoduje nieumyślnie wypadek, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała określone w art. 157 § 1, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3 - zwraca uwagę asp. sztab. Monika Curyk, rzecznik prasowy KPP w Gostyniu.

Podkreśla, że jeszcze większe konsekwencje ponosi sprawca tego czynu, jeżeli w wyniku zdarzenia drogowego jego uczestnik poniesie śmierć lub dozna ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. 

- Wówczas musi się on liczyć z karą pozbawienia wolności od  miesięcy do 8 lat - zaznacza asp. sztab. Monika Curyk.

Zgodnie z prawem, rolnik powinien uprzątnąć zabrudzoną jezdnie po każdym przejeździe. Na drodze z Sikorzyna do Czachorowa błoto leży od kilku godzin. Po naszym zgłoszeniu, sprawą zajmuje się gostyńska policja.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy