Z leczenie będą mogli skorzystać aktywni zawodowo rolnicy spełniający warunki ustawowe, którzy będą mieli wskazania medyczne do rehabilitacji ogólnoustrojowej po przebytym COVID-19.
- Na terenie działania naszej placówki terenowej zarejestrowaliśmy około 40 osób, które pobierały zasiłek chorobowy z tytułu zachorowania na COVID-19 - mówi Agnieszka Klupś, kierownik Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Gostyniu.
Nie oznacza jednak, że są to wszystkie osoby z tej grupy zawodowej, które przeszły infekcję koronawirusową, w związku z czym KASA wyszła z akcją informacyjną m.in. w przychodniach oraz urzędach o istnieniu programu leczenia pocovidowego dla rolników.
Turnus rehabilitacji w Centrach Rehabilitacji Rolników KRUS w Jedlcu i Szklarskiej Porębie odbywać się będzie w trybie stacjonarnym i całodobowym w czasie 21 dni. Krótszy pobyt leczniczy nie gwarantuje poprawy stanu zdrowia i z medycznego punktu widzenia nie ma uzasadnienia.
Warunki przeprowadzenia turnusu będą oparte na identycznych zasadach, jak w przypadku realizacji turnusu rehabilitacji leczniczej w zakresie schorzeń narządu ruchu. Rolnik będzie miał zagwarantowane zabiegi zgodne z profilem skierowania (program usprawniający i rodzaj zabiegów będzie określał lekarz w CRR KRUS), całodobowe wyżywienie oraz noclegi.
Rehabilitacja powinna być przeprowadzona po co najmniej 12 tygodniach od zachorowania, a warunkiem przyjęcia na leczenie będzie negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2. Pobyt rolnika będzie pokryty w całości z Funduszu Prewencji i Rehabilitacji.
Wniosek o skierowanie na rehabilitację leczniczą musi zostać wystawiony przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) lub lekarza specjalistę. Przed wystawieniem wniosku wskazane jest wykonanie badań diagnostycznych, RTG lub TK płuc, USG narządów jamy brzusznej, spirometrię, EKG, morfologię i koagulopatię oraz diagnostyka dobrana indywidualnie w zależności od konkretnego przypadku.
Wniosek należy złożyć w jednostce organizacyjnej KRUS - TUTAJ.
Cel rehabilitacji:
- wzmocnienie systemu oddechowego;
- remisja choroby w przypadku ozdrowieńców;
- poprawa wydolności wysiłkowej, krążeniowej i sprawności oddechowej;
- wzmocnienie siły mięśniowej i ogólnej sprawności fizycznej;
- poprawa kondycji psychofizycznej;
- poprawa stanu funkcjonalnego i jakości życia;
- wsparcie zdrowia psychicznego.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.