Reklama

Jedna gmina przoduje w liczbie rolniczych wypadków

Opublikowano:
Autor:

Jedna gmina przoduje w liczbie rolniczych wypadków - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rolnictwo

W ubiegłym roku odnotowano w powiecie gostyńskim 89 wypadków w rolnictwie. Najwięcej z nich miało miejsce na terenie gminy Krobia, 22 zdarzenia, czyli prawie 25% wszystkich wypadków. Najmniej w gminie Borek Wielkopolski, gdzie 8 zdarzeń stanowiło niespełna 10% wszystkich wypadków. W tym roku do 30 listopada odnotowano 63 wypadki. Najczęściej dochodzi do upadków osób (2017 - 27 przypadków).

Aby zapobiegać wypadkom w gospodarstwie rolnym Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego organizuje, szkolenia z rolnikami, które połączone są z konkursami na temat zasad bezpiecznej pracy w gospodarstwie rolnym oraz pokazami środków ochrony indywidualnej, odzieży roboczej czy przedmiotów służących do codziennej obsługi zwierząt.

W listopadzie 2018 roku w szkoleniu pod hasłem „Upadek to nie przypadek” udział wzięło 65 osób. Podczas spotkań w Michałowie, Strzelcach Wielkich, Łęce Wielkiej i Czachorowie osoby gospodarujące z 11 pobliskich miejscowości zapoznawały się z zasadami utrzymania porządku na terenie obejść gospodarskich, stosowania zasady „ograniczonego zaufania” podczas obsługi zwierząt, ale także dbania o ich dobrostan i odpowiednie traktowanie.

– Działania przeprowadzone są głównie w tych miejscach, gdzie przez ostatnie lata doszło do największej ilości wypadków – mówi Agnieszka Klupś, kierownik Placówki Terenowej KRUS w Gostyniu.

Wypadek do KRUS należy zgłosić do najbliższej placówki terenowej Kasy jak najwcześniej, bez zbędnej zwłoki, nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia jego zaistnienia. Zgłoszenia wypadku może dokonać poszkodowany lub inna osoba, przychodząc do placówki KRUS lub za pośrednictwem poczty czy telefonu.

W 2017 r. na terenie powiatu gostyńskiego odnotowano 89 wypadków w rolnictwie:

- Krobia             - 22       

- Pępowo.         - 14      

- Piaski              - 14      

- Gostyń            - 13       

- Pogorzela        -  9     

- Poniec             -  9       

- Borek               -  8      

Czym jest wypadek przy pracy rolnej według KRUS?

W rozumieniu art.11 ust. 1 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników, za wypadek przy pracy rolniczej uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło podczas wykonywania czynności związanych z prowadzeniem działalności rolniczej albo pozostających w związku z wykonywaniem tych czynności:

  1. na terenie gospodarstwa rolnego, które ubezpieczony prowadzi lub w którym stale pracuje, albo na terenie gospodarstwa domowego bezpośrednio związanego z tym gospodarstwem rolnym, lub
  2. w drodze ubezpieczonego z mieszkania do gospodarstwa rolnego, albo w drodze powrotnej, lub
  3. podczas wykonywania poza terenem gospodarstwa rolnego zwykłych czynności związanych z prowadzeniem działalności rolniczej lub w związku z wykonywaniem tych czynności, lub
  4. w drodze do miejsca wykonywania czynności, o których mowa w pkt. 3 albo w drodze powrotnej.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE