Sekrety stosowania nawozów ogrodniczych: porady ekspertów

Materiał promocyjny

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Sekrety stosowania nawozów ogrodniczych: porady ekspertów - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Nawożenie to czynność, która jest absolutnie kluczowa podczas uprawy roślin w ogrodzie. Odpowiednie stosowanie nawozów do roślin to działanie, które może znacząco poprawić rośliny, tzn. ich wzrost oraz wygląd. Choć zadanie to nie jest żadnym rocket of science, wielu z nas popełnia pewne błędy w tej kwestii. Niestety, w dłuższej perspektywie może to doprowadzić do niezadowalających rezultatów, a w skrajnych przypadkach nawet do szkód dla środowiska. Jeśli Ty również zastanawiasz się nad tą kwestią, to trafiłeś w bardzo dobre miejsce! Przeczytaj nasz tekst, a zapoznasz się z poradami dotyczącymi stosowania nawozów ogrodniczych.

Sprawdź najlepsze nawozy w promocyjnych cenach na plantet.pl

Musisz wiedzieć, jakie potrzeby ma dany gatunek roślina

Jeszcze przed tym, jak przystąpisz do nawożenia roślin, konieczne jest wzięcie pod uwagę potrzeb, jakie mają konkretne odmiany. To bardzo ważne, ponieważ - jak zapewne zdajesz sobie z tego sprawę - poszczególne gatunki mają różne wymagania odnośnie składników odżywczych, do których zalicza się m.in.:

  • azot,
  • fosfor,
  • potas.

Dopiero będziesz w stanie dobrać odpowiedni nawóz i dawkę, zapewniając roślinom optymalne warunki do wzrostu.

Wybór właściwego nawozu - kolejne działanie, o które należy zadbać

Rynek nawozów ogrodniczych jest naprawdę zróżnicowany: obejmuje on od produktów organicznych aż po syntetyczne. Zasada w tym przypadku jest bardzo prostu: konieczny jest wybór nawozu dostosowanego - pod kątem składu - do uprawianych roślin oraz warunków glebowych.

Nawozy organiczne, w tym na przykład kompost lub obornik, stanowi doskonałe wręcz źródło składników odżywczych, a przy okazji poprawiają strukturę gleby, na której uprawiasz roślinę. Z kolei jeśli chodzi o nawozy syntetyczne to produkty, które co do zasady działają szybciej; płynie stąd prosty wniosek: mogą być one lepszym rozwiązaniem w przypadku roślin wymagających natychmiastowego zasilenia.

Właściwe dawkowanie nawozu - również miej to na uwadze

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez ogrodników jest niewłaściwe dawkowanie nawozów. Zbyt duża ilość może prowadzić do przenawożenia, co może uszkodzić rośliny lub zanieczyszczać środowisko. Z drugiej strony, zbyt mała dawka nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Eksperci zalecają ścisłe przestrzeganie instrukcji na opakowaniu nawozu i dostosowanie dawki do wielkości uprawy oraz fazy wzrostu roślin.

Czas i sposób aplikacji

Czas i sposób aplikacji nawozów również mają kluczowe znaczenie dla ich skuteczności. Niektóre nawozy powinny być stosowane przed sadzeniem roślin, inne w trakcie wzrostu, a jeszcze inne po zbiorach. Eksperci zalecają również różne metody aplikacji, takie jak rozsiewanie, podlewanie lub wstrzykiwanie do gleby, w zależności od rodzaju nawozu i uprawianych roślin. Oprócz tego trzeba mieć na uwadze, aby stosować nawozy w odpowiednich warunkach pogodowych, w szczególności zaś unikając dni deszczowych oraz silnych wiatrów.

Nawadnianie po nawożeniu

Nawożenie, choć bardzo ważne, to jeszcze nie wszystko. Ponadto, bardzo ważne jest właściwe nawadnianie roślin. Właściwe - to znaczy jakie? Zanim odpowiemy Ci na to pytanie, musimy Ci uświadomić, że woda pomaga rozpuścić składniki odżywcze, a przy okazji ułatwia ich pobieranie przez roślinę (co odbywa się za pośrednictwem systemu korzeniowego). W przypadku upraw o większej powierzchni zalecamy Ci używanie systemów nawadniających (choć w wielu sytuacjach powinny wystarczyć również standardowe węże ogrodnicze), które pozwalają rozprowadzić wodę po całej uprawie. Należy jednak przy tym uważać, aby nie przesadzić z nawadnianiem; co za dużo to nie zdrowo - a zbyt duża ilość wody może doprowadzić do wymywania składników odżywczych z gleby.

Sprawdź promocje na węże ogrodowe na https://plantet.pl/weze-ogrodowe

Podsumowanie

Stosowanie nawozów ogrodniczych w dłuższej perspektywie wymaga wiedzy i doświadczenia... a przy okazji nie lada cierpliwości. Dzięki ich odpowiedniemu użyciu można jednak osiągnąć naprawę dobre rezultaty w uprawie ogrodowej. Pamiętaj, że nawożenie roślin jest sztuką, dlatego warto eksperymentować i uczyć się na własnych doświadczeniach.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE