Na czym to polega?
Słowo triatlon pochodzi z języka greckiego i dosłownie oznacza „potrójny konkurs”, czyli trójbój. Triathlon jest indywidualną dyscypliną sportową łączącą w sobie bieganie, pływanie i kolarstwo. Triathloniści rozpoczynają rywalizację od wyścigu pływackiego, po którym następuje jazda na rowerze, a wszystko zwieńczone jest etapem biegowym. Wynik czasowy uwzględnia także zmianę sportowego sprzętu oraz stroju przez ścigających się zawodników. Wygrywa zawodnik, który uzyska najlepszy czas w całym trójboju. Pierwsze w historii zawody triathlonowe zostały rozegrane 25 września 1974 w San Diego i obejmowały dystanse 500 jardów, czyli 457 metrów w pływaniu, 5 mil, czyli 8 kilometrów na rowerze oraz 6 mil, czyli 9 i pół kilometra wyścigu biegowego. Od momentu Olimpiady w Sydney w 2000 roku, dyscyplina ta na stałe zagościła na igrzyskach.Ma też spore grono zagorzałych kibiców, amatorów, miłośników i ekspertów, bywa też typowana w sportowych zakładach bukmacherskich, na przykład Fuksiarz (tutaj).
Co jeszcze warto wiedzieć na temat tej popularnej dyscypliny sportowej, jaką jest triathlon?
Na jakim dystansie?
Zawody olimpijskie w triathlonie odbywają się na dystansach – pływanie na 1,5km, jazda rowerem 40 km i bieg na 10 km. Pierwszy triathlon w Polsce rozegrano natomiast 14 lipca 1984 roku w Poznaniu na osiedlu Kiekrz – dzielnicy administracyjnej Poznania, położonej na jego północno-zachodnim krańcu, nad Jeziorem Kierskim. Zawody rozegrano wtedy na dystansach 1,5 km, 20 km oraz 50 km. Obecnie triathlon odbywa się na różnych dystansach, jak Super Sprinterski – pływanie 0,6 km, rowerem 15 km, bieg przez 3 km, Sprinterski – pływanie 0,75 km, na rowerze 20 km, bieg 5 km, Olimpijski – pływanie 1,5 km, rower 40 km, bieganie 10 km, Dystans Długi – pływanie 1,9 km, jazda rowerem 90 km, bieg 21 km, ITU (International Triathlon Union) – przepłynięcie 4 km, rowerem 130 km, 30 km bieg, ¼ Ironman – przepłynięcie 0,95 km, przejechanie rowerem 45 km jazdy rowerem, przebiegnięcie 10,55 km, Half-Ironman - 1,9 km do przepłynięcia, 90 km do przejechania rowerem, 21 km do przebiegnięcia, Ironman – pływanie 3,8 km, jazda rowerem 180 km, biegnięcie 42 km, a także Ultraman Triathlon - 10 km pływania, 421 km jazdy rowerem i 84 km biegu. Najpopularniejszy z nich wszystkich jest standardowy Dystans Olimpijski.
Tegoroczne zmagania
Zapisy na tegoroczny Samsung River Triathlon Series rozpoczęły się w środę 4 stycznia bieżącego roku o godzinie 18, a uczestnicy nie są zobowiązani do ponoszenia żadnych opłat startowych, jak już wcześniej zapewnili organizatorzy zawodów. Rywalizacja odbędzie się na trasie wzdłuż rzeki Warty, rozpoczynając 4 czerwca w Gorzowie Wielkopolskim, a kończąc finałem w Uniejowie 27 sierpnia. Po drodze zawodnicy odwiedzą też Międzychód – 25 czerwca 2023, Wronki – 2 lipca 2023, Koło - 23 lipca 2023 oraz Konin 13 sierpnia 2023, czyli te same miasta co w zeszłorocznej edycji. Brak wpisowego mimo rosnącej inflacji jest ukłonem organizatorów w stronę początkujących amatorów triathlonu, którzy chcieliby spróbować swoich sił w wielkopolskich zawodach. Profesjonalistów też na pewno nie zabraknie, w zeszłym roku pojawili się między innymi Agnieszka Jerzyk, Kacper Stępniak, Łukasz Kalaszczyński czy Robert Czysz. Organizatorem wydarzenia odbywającego się na rzece Warta jest Fundacja „Jeszcze więcej sportu”. Zawodnicy, tak samo jak w poprzednich edycjach, mogą wybrać zmagania na jednym z dwóch dystansów – „ćwiartka”, czyli ¼IM oraz 1/8IM. Rywalizować można zarówno indywidualnie, jak również w sztafetach, które licznie dopisały w poprzednich latach. Pierwsza odsłona cyklu Samsung River Triathlon Series z 2021 roku rozgrywała się w czterech miastach – Wronkach, Kole, Koninie i Uniejowie, natomiast od zeszłego roku gospodarzami wydarzenia jest już sześć miast – Gorzów Wielkopolski na ziemi lubuskiej, Wronki, Koło, Konin i Międzychód w Wielkopolsce i Uniejów na ziemi łódzkiej. W zeszłorocznej edycji cyklu łącznie wystartowało około 1600 zawodników i zawodniczek, a najwięcej w Uniejowie – 300 zawodników indywidualnych i 18 sztafet. Serdecznie zapraszamy do udziału w zawodach.Artykuł utworzony przez Dawida Żurawskiego, redaktora Probukmacher.pl, który ma ponad 6 lat doświadczenia w branży.
Zdecydowanie zalecamy grę u podmiotów, które posiadają ustalone licenzji Ministerstwa Finansów, ich pełną listę znajdziesz na stronie https://www.podatki.gov.pl/pozostale-podatki/gry-hazardowe/zaklady-wzajemne-i-gry-hazardowe-przez-internet/. Pamiętaj, że gra u bukmachera jest wyłącznie dla osób pełnoletnich od 18 lat i związana jest z ryzykiem. Zauważyłeś u siebie objawy uzależnienia – skontaktuj się z instytucjami oferującymi pomoc w wyjściu z nałogu hazardowego.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.