reklama
reklama

Zajrzeli do kilku krajów, posmakowali potraw, musnęli języka. Europejski Dzień Języków w szkole w Daleszynie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Radośnie, kolorowo, a przede wszystkim ciekawie zrobiło się w Szkole Podstawowej w Daleszynie, kiedy świętowano Europejski Dzień Języków.
reklama

Europejski Dzień Języków w Daleszynie

Europejski Dzień Języków, obchodzony po raz pierwszy w 2001 roku w związku z Europejskim Rokiem Języków, został utworzony z inicjatywy UE i Rady Europy. Dzień Języków przypada 26 września, a jego celem jest zwrócenie uwagi na korzyści i przyjemności płynące z nauki języków obcych. W 2022 obchodzony był pod hasłem “Różne języki - jedna Europa”, w myśl europejskiego przesłania: różnorodność językowa, wielojęzyczność i nauka języków obcych przez całe życie.

W tym roku Europejski Dzień Języków Obcych społeczność szkoły w Daleszynie świętowała w piątek, 23 września 2022r. Nauczyciele i uczniowie zawsze pamiętali o tym dniu, ale pandemiczna przerwa uniemożliwiała organizację imprezy. Tegoroczne obchody, pierwsze po 3 latach, bez wątpienia się udały.

W imprezie wzięli udział uczniowie klas I-VIII, takiego święta nie odpuściły też maluchy z oddziałów przedszkolnych. Przygotowania rozpoczęły się kilka dni wcześniej - poszczególne klasy losując wybierały kraje, które miały prezentować podczas Europejskiego Dnia Języków Obcych. Zadaniem uczniów było przedstawienie wylosowanego kraju, z charakterystycznym elementem dla danego państwa: strój ludowy, ubranie, jakiś przedmiot, z którym kojarzony jest przypisany im kraj. 

- Chodziło o coś, co będzie jednoznacznie wskazywało na państwo, które reprezentują - wyjaśnia Beata Majchrzak, jedna z nauczycielek języka obcego w placówce.

Międzynarodowa defilada w szkole w Daleszynie

Bardzo mocno w przygotowanie święta zaangażowali się wychowawcy, którzy umiejętnie potrafili przekazać uczniom, na czym polega współpraca w grupie, zintegrować ich w działaniach. I najprawdopodobniej dzięki temu ostateczny efekt mile zaskoczył koordynatorki przedsięwzięcia. Uczniowie, którzy biorą udział w zajęciach pozalekcyjnych zrobili dla pozostałych koleżanek i kolegów ze szkoły opaski na głowę z flagami, dzięki temu każdy miał już gotowy element, który identyfikowałby go z określonym państwem.

Prezentacja odbyła się w piątek, podczas godziny wychowawczej. Był to przemarsz zespołów klasowych przy muzyce. Niektóre przygotowały sobie również ścieżkę dźwiękową z muzyką charakterystyczną dla kraju, jaki reprezentowały. Można było zobaczyć m.in. Brazylię, Japonię, Holandię, Francję, Niemcy, Ukrainę i Polskę.

- Wszyscy byli świetnie przygotowani. Stroje, sama ich kolorystyka wskazywały na to, „skąd pochodzą” - mówi Beata Majchrzak. 

Uczniowie witali się w języku narodowym przypisanym do określonego państwa. W zapoznaniu się z brzmieniem podstawowych zwrotów: „dzień dobry, cześć, proszę, dziękuję” w danym kraju pomogły proporczyki, wywieszone jako ozdoby na szkolnym korytarzu.

Były tańce ludowe - na ten element postawili uczniowie, przebrani za Ukraińców. Czerwone i niebieskie berety, biało-niebiesko-czerwone balony w rękach i do tego wieża Eiffla jako najbardziej znany architektonicznie obiekt Paryża - tak zaprezentowała Francję jedna z klas. Z kolei przebrani za Holendrów nie zapomnieli o kolorze pomarańczowym i rowerze.

Dyskoteka na zakończenie Europejskiego Dnia Języków w Daleszynie

Na przemarszu przez boisko i pokazaniu wylosowanego kraju obchody się nie zakończyły. W holu szkoły zorganizowano zabawę nazwaną „Gdzie jesteś?” - po konturach państwa należało odgadnąć, do jakiego kraju w danym momencie uczniowie zostali „przeniesieni”. Był też quiz, w którym sprawdzano wiedzę na temat najbardziej popularnych budowli czy miejsc charakteryzujących dany kraj. Finałem obchodów był wspólny taniec - „belgijka”.

W holu szkoły zapachniało też smacznym jedzeniem. Zrobiło się „pysznie”, kiedy uczniowie przedstawili prezentacje, dotyczące najpopularniejszych potraw danego kraju. Były gazetki, zdjęcia. Niektóre dania zostały przygotowane przez uczniów na zajęciach pozalekcyjnych, by można było je skosztować. W ten sposób urozmaicona została dyskoteka, która dobyła się po południu dla klas IV - VIII.

Nad przebiegiem obchodów Europejskiego Dnia Języków czuwały nauczycielki języków obcych: Beata Majchrzak, Magdalena Stróżyńska i Martyna Ratajczak oraz Monika Słomianna.

W Daleszynie świetnie się bawili, a w ZSO w Gostyniu podczas matury próbnej uzniowie marzli. Dlaczego? WYJAŚNIAMY TUTAJ

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama