Dzień Papieski 2024 - „Święty Jan Paweł II. Ewangelia starości i cierpienia”
Każdego roku, w niedzielę poprzedzającą wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, w Polsce oraz środowiskach polonijnych na całym świecie obchodzony jest Dzień Papieski. Wówczas wierni łączą się w modlitwie z obecnym papieżem oraz zagłębiają się w nauczanie św. Jana Pawła II.Już w kwietniu ustalono, że tegoroczny, XXIV Dzień Papieski, przypadający na 13 października, obchodzony będzie pod hasłem „Święty Jan Paweł II. Ewangelia starości i cierpienia”. Papież Polak publicznie przeżywając chorobę, a także starość, był jednym z najbardziej znanych pacjentów na świecie. Tym samym stały się one jednymi z najbardziej zapamiętanych symboli jego pontyfikatu.
Jednocześnie 16 października obchodzimy – ustanowiony przez Sejm - Dzień Papieża Jana Pawła II, który sięgając do źródeł chrześcijaństwa, uczył solidarności, odwagi i pokory.
Koncert Papieski w gostyńskiej farze. Spiewali o „Boleściach świata współczesnego”
Proboszcz gostyńskiej fary, ks. kanonik Grzegorz Robaczyk, witając gości, którzy w niedzielne popołudnie (20 października 2024) znaleźli czas, by zasiąść w kościelnych ławkach, zaznaczył, że w parafii pw. św. Małgorzaty w Gostyniu to właśnie Koncert Papieski, w wykonaniu młodzieży, od kilku lat jest tradycyjnym wydarzeniem, związanym z Ojcem Świętym.W repertuarze występującego w kościele Duszpasterstwa Młodzieży „Źródło” znalazły się utwory świeckie, na które przygotowujący się do koncertu postanowili spojrzeć od strony duchowej.
- W tych spotkaniach, nazywanych Koncertem Papieskim staramy się przybliżyć tematykę, która bliska jest naszemu sercu, która w danym roku jest ważna – powiedział ks. Grzegorz Robaczyk.
Wyjaśniając znaczenie tytułu wydarzenia - „Boleści świata współczesnego” - proboszcz parafii farnej zaznaczył, że wiąże się on właśnie z hasłem tegorocznego Dnia Papieskiego, poświęconego zagadnieniu starości i cierpienia, które również w swoim życiu przeżywał papież Jan Paweł II.
Śledzone „na żywo” przez kilkaset milionów ludzi na całym świecie cierpienie papieża wciąż pozostaje głęboką nauką i wymownym świadectwem człowieczeństwa. Stylem, w jaki Jan Paweł II trwał przy życiowym krzyżu, nadawał zupełnie inną wagę swoim rozważaniom teologicznym i filozoficznym. Ból i cierpienie zarówno fizyczne, jak i duchowe, stanowiły szczególny rys życia i posługi Karola Wojtyły.
- W słowach, w spotkaniach z Janem Pawłem II odnajdujemy odpowiedź na różne trudne życiowe pytania, także te dotyczące sensu życia, cierpienia i odchodzenia z tego świata. Dzisiaj usłyszymy utwory znane z repertuaru popularnych gwiazd polskiej muzyki rozrywkowej, będą też utwory naszej młodzieży, nagrane na płycie – powiedział ks. Robaczyk.
Złote myśli Jana Pawła II podczas koncertu w farze w Gostyniu
Co ważne, podczas koncertu przypomniane zostały słowa św. Jana Pawła II, jego "złote myśli", wygłoszone podczas homilii i przemówień. Warto się nad nimi pochylić i rozważać z zadumą, gdyż są aktualne nawet dziś.
- Minęło 19 lat od śmierci Jana Pawła II. Młode pokolenie już go nie znało, więc warto te teksty im przedstawić, przypomnieć – mówił proboszcz parafii farnej.
Proboszcz parafii farnej przypomniał słowa, wygłoszone przez Ojca Świętego:
- Cierpienie więc człowieka, cierpienie ludzi, którego nie da się uniknąć, przyjęte w duchu wiary, jest źródłem mocy dla cierpiącego i dla innych, i jest źródłem mocy dla Kościoła, dla jego zbawczego posłannictwa (Kraków,1991, Szpital Pediatryczny)
- Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi – to kolejna złota myśli św. Jana Pawła II, wygłoszona podczas koncertu
- Pozostańcie wierni doświadczeniu pokoleń, które żyły na tej ziemi z Bogiem w sercu i z modlitwą na ustach. (...) Zachowujcie jak skarb największy to, co było źródłem duchowej siły naszych ojców (Gliwice 1999)
- Światu takich właśnie potrzeba Bożych szaleńców, którzy będą szli przez ziemię, jak Chrystus, jak Wojciech, Stanisław, czy Maksymilian Maria Kolbe i wielu innych. Takich, którzy będą mieli odwagę miłować i nie cofną się przed żadną ofiarą w nadziei, że kiedyś wyda ona owoc wielki. (Bydgoszcz 1999)
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.