Każdego roku, w niedzielę poprzedzającą wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, w całej Polsce oraz środowiskach polonijnych obchodzony jest Dzień Papieski. Wówczas wierni łączą się w modlitwie z obecnym papieżem oraz zagłębiają się w nauczanie św. Jana Pawła II.
Przed tygodniem młodzież z duszpasterstwa „Źródło” częstowała parafian pysznymi kremówkami. Akcja miała wymiar charytatywny, gdyż uzbierane w ten sposób fundusze pomogą młodym ludziom w działalności w duszpasterstwie - być może uzupełnią pulę pieniędzy zbieranych na wycieczki - PISALIŚMY O TYM TUTAJ.
22 października 2023 r. w gostyńskiej parafii przyszedł czas na wymiar artystyczny świętowania 23. Dnia Papieskiego. Duszpasterstwo Młodzieży „Źródło” od kilku już lat organizuje koncert kościele farnym. Tegorocznemu wydarzeniu muzycznemu towarzyszyło motto „Modlitwa o pokój”. Trudno o inne, kiedy za naszą wchodnią granicą od ponad półtorej roku trwa wojna, a od tygodnia w Izraelu.
Szczególnym znakiem wyobraźni miłosierdzia jest dziś pomoc niesiona przez miliony Polaków ofiarom wojny w Ukrainie. Niech nadal trwa modlitwa o pokój, o szacunek dla ludzkiego życia oraz nasza solidarność z potrzebującymi. Wierzymy, że w ten sposób „cywilizacja życia” zwycięży „cywilizację śmierci”, a potęga miłości i dobra pokona zbrodnicze zakusy złego - napisano w Liście Pasterskim Episkopatu Polski, zapowiadającym tegoroczne obchody Dnia Papieskiego.
Koncert przygotowano w formie słowno-muzycznej. Rozważano słowa Karola Wojtyły, które kierował do swoich rodaków już jako Ojciec Święty, podczas pielgrzymek do Polski. W XX w., w ustach papieża kazania niosły pewne przesłania, aktualne również dziś. Jan Paweł II mówił:
- Ważne jest to "dziś". To "dziś" oznacza bowiem przynaglenie. Są sprawy w życiu tak doniosłe i tak pilne, że nie cierpią zwłoki i nie wolno ich odkładać na jutro. One muszą być podjęte już dziś.
- Starajcie się na co dzień podejmować krzyż i odpowiadać na miłość Chrystusa. Brońcie krzyża, nie pozwólcie, aby imię Boże było obrażane w waszych sercach, w życiu rodzinnym czy społecznym. Dziękujmy Bożej Opatrzności za to, że krzyż powrócił do szkół, urzędów publicznych i szpitali. Niech on tam pozostanie!
- Wolność, do której wyzwala nas Chrystus, to jest to orędzie Dobrej Nowiny i orędzie Chrystusowej wolności, które kształtuje dzieje Europy przez dwa tysiące lat. Wolność (...) została nam dana, przyniesiona, ofiarowana nie po to, ażebyśmy ją zmarnowali, tylko ażebyśmy nią żyli i innym nieśli!
- Człowieka bowiem nie można do końca zrozumieć bez Chrystusa. A raczej: człowiek nie może siebie sam do końca zrozumieć bez Chrystusa. Nie może zrozumieć, ani kim jest, ani jaka jest jego właściwa godność, ani jakie jest jego powołanie i ostateczne przeznaczenie.
Między przemówieniami papieża pojawiały się piosenki, przygotowane przez młodzież z duszpasterstwa „Źródło”, które były jak modlitwa, w myśl słów św. Augustyna: "Kto śpiewa - podwojnie się modli". Młodzi ludzie, dyrygowani przez Agnieszkę Urbaniak, zaśpiewali Hymn Juliusza Słowackiego pt. "Smutno mi Boże", pieśń Magnificat - "Przyjdą synowie Boga śpiewać pieśń", pieśni oazowe - chociażby "Abba Ojcze". Podczas koncertu ku pamięci Jana Pawła II nie mogło zabraknąć też "Barki".
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.