Handel ludźmi - współczesny przejaw niewolnictwa
Handel ludźmi - jak podkreśla policja - staje się coraz większym zagrożeniem dla podstawowych praw i wolności człowieka, ingerującym w cudze życie, nietykalność cielesną i prawo do decydowania o sobie samym.
Nie sposób nie zauważyć, iż handel ludźmi rozpatrywać można jako współczesny przejaw niewolnictwa, wykorzystywania cudzej pracy i traktowania ludzi jako własności, nad którą ma się w pełni nieograniczoną władzę i możliwość decydowania - zwraca uwagę policja.
Funkcjonariusze KPP w Gostyniu postanowili - przy okazji Europejskiego Dnia Przeciwko Handlowi Ludźmi - edukować młodzież ze szkół średnich. Policjanci przeprowadzili szkolenie w ramach projektu ,,Nie jesteś na sprzedaż - nie daj się kupić’’, poruszające problematykę handlu ludźmi. Ale na tym edukacyjna akcja się nie kończy.
Gostyńska policja i nauczyciele chcą uświadamiać młodzież o zagrożeniu związanym z handlem ludźmi
Gostyńska policja - wspólnie z nauczycielami z liceum ogólnokształcącego - ogłosili konkurs pod nazwą „Nie jesteś na sprzedaż”.To przedsięwzięcie dla ósmoklasistów, gdyż celem jest popularyzacja wśród uczniów w tym wieku wiedzy o problematyce handlu ludźmi, chociażby pod względem wykorzystywania człowieka do pracy i usług o charakterze przymusowym (mogą to być również formy seksualnego wykorzystania). Chodzi również o zaktywizowanie do utrwalania wiedzy o takim postępowaniu.
Konkurs ma zachęcić młodzież do samodzielnego poszukiwania informacji o tym przestępstwie, dzięki czemu ich świadomość zagrożenia wzrośnie. A co za tym idzie, będą ostrożni podczas zagranicznych wyjazdów czy poszukiwania pracy. Staramy się, aby każdego roku był skierowany do innych grup wiekowych. W tym roku wybraliśmy uczniów klas ósmych. Zależy nam na dotarciu do jak największej ilości młodzieży. To ważne, aby młodzi ludzie byli świadomi niebezpieczeństw, które mogą na nich czekać w życiu. Zapraszamy do udziału w konkursie - mówi podkom. Monika Curyk, oficer prasowy w KPP w Gostyniu.
Co trzeba zrobić, by wziąć udział konkursie „Nie jesteś na sprzedaż”?
Uczniowie, którzy zdecydują się na wzięcie udziału w konkursie pod nazwą „Nie jesteś na sprzedaż”, mają do wyboru:
- wykonanie plakatu - informującego o zjawisku handlu ludźmi lub pokazującego jak nie stać się ofiarą tegoż przestępstwa,
- napisanie opowiadania, którego głównym tematem jest zjawisko handlu ludźmi.
Przygotowane prace oceni specjalnie powołana komisja konkursowa.
I TU UWAGA! Nadesłane prace będą ocenione przez uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu (po jednym przedstawicielu z każdej klasy). To oni, okiem starszej koleżanki czy kolegi, będą docenią kreatywność, estetykę, formę przekazu i zgodność z podanym tematem konkursowym.
Harmonogram konkursu:
- 30 listopada 2023 r. - mija termin dostarczenia prac do Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu,
- 6 grudnia 2023 r. - nastąpi wyłonienie laureatów,
- 10 grudnia 2023 r. - podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka odbędzie się wręczenie nagród dla uczniów i ich opiekunów w Komendzie Powiatowej Policji w Gostyniu.
Handel ludźmi - specjalna infolinia
Warto wiedzieć, że w Komendzie Głównej Policji funkcjonuje specjalna infolinia i skrzynka e-mail, dzięki którym każdy, kto posiada informacje o przypadkach handlu ludźmi, może skontaktować się z policjantami.Pisząc na adres: handelludzmibsk@policja.gov.pl lub dzwoniąc pod numer tel: +48 664 974 934 można zapobiec ludzkim tragediom. Taka wiadomość lub telefon może uratować komuś życie
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.