reklama

Wielki Dzień Pszczół w Krobi 2023. Po raz trzeci park wypełnił się przyjaciółmi zapylaczy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaTym razem bez przeszkód zorganizowano Wielki Dzień Pszczół w Krobi (20 sierpnia 2023 roku), który pierwotnie miał się odbyć dwa tygodnie wcześniej. Wtedy jednak przeszkodziła pogoda. Tym razem nad parkiem imienia Jana Pawła II, który tradycyjnie stał się miejscem świętowania istnienia niezbędnych do życia owadów, z wyjątkiem niewielkiego deszczu przez cały dzień świeciło słońce.
reklama

8 sierpnia każdego roku obchodzimy w Polsce Wielki Dzień Pszczół. Właściwie zapylacze obchodzą swoje święto w naszym kraju dwukrotnie, gdyż 20 maja obchodzony jest - ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 2017 rok - Światowy Dzień Pszczół.

Jak ważną rolę, która często sprowadzana jest wyłącznie do produkcji miodu spełniają one w naszym życiu, pokazują poniższe dane.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD GRAFIKĄ - KLIKNIJ ZDJĘCIE, żeby OBEJRZEĆ 

Żyją niespełna 40 dni, a tyle dla nas znaczą

To właśnie pszczołom zawdzięczamy produkcję 1/3 żywności na całym świecie. Te pożyteczne owady zapylają aż 77% gatunków roślin, z których wytwarzane są produkty spożywcze roślinnego pochodzenia. Bez pszczół ludzkość wyginie. Dlatego tak ważna jest pomoc każdego z nas, by te pracowite owady miały gdzie żyć. 

reklama

Z danych ONZ wynika, że 84% z 264 gatunków roślin uprawianych w Europie wymaga zapylania przez owady, głównie pszczoły, a wyłącznie te ostatnie zapylają 90% tych roślin. Pszczoła robotnica żyje zaledwie 38 dni latem i w tym czasie produkuje 1/12 łyżeczki miodu. Od zarania historii wosk i miód pszczeli były wykorzystywane w życiu codziennym i w medycynie. Najstarszą zachowaną w bursztynie pszczołą jest znaleziona w New Jersey robotnica. Jej wiek oceniono na ok. 80 mln lat. 

Jak możemy pomóc pszczołom?

Szacuje się, że gdy wymrą pszczoły ludzie wyginą zaledwie 4 lata po nich. A populacja pszczół w skali świata stale się zmniejsza. Eksperci alarmują o pojawieniu się Zespołu Masowego Ginięcia Pszczoły Miodnej, zespołu chorobowego powodującego wymieranie całych pszczelich rodzin. 

reklama

Spadek liczebności owadów zapylających powoduje m.in. straty w sektorze produkcyjnym i medycznym, ma także fatalne skutki dla środowiska. 

Dlatego nie tylko w Wielkim czy Światowym Dniu Pszczół warto pamiętać o tych małych owadach i ich ogromnym znaczeniu da naszego życia. Każdy z nas może im pomóc. Wystarczy, że nie skosimy całego trawnika w naszym ogródku, pozostawiając im fragment kwietnej łąki, posadzimy na balkonie pyłkodajne lub nektarodajne rośliny, albo w upały wystawimy na parapecie poidełko dla owadów.

- To dzisiejsze wydarzenie ma nam o tym właśnie przypominać - mówił podczas Wielkiego Dnia Pszczół w Krobi wiceburmistrz Michał Listwoń.

Mieszkańcy Krobi znów pokazali swoje ogrody i balkony

Doskonale w tego rodzaju działania wpisali się mieszkańcy biorący udział w organizowanym już po raz trzeci konkursie „Kwitnący ogród lub balkon”. Podobnie, jak podczas zeszłych edycji uczestnicy mogli zaprezentować pielęgnowane przez siebie ogrody i balkony, a tym samym - pokazać piękne kompozycje kwiatowe, niewątpliwie sprzyjające pszczołom i innym owadom zapylającym.

reklama

Nagrody zwycięzcom konkursu wręczyli podczas Wielkiego Dnia Pszczół wiceburmistrz Michał Listwoń, Anna Krzyżostaniak, dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Rekreacji imienia Jana z Domachowa Bzdęgi w Krobi oraz ksiądz kanonik Sławomir Grośty, proboszcz parafii pod wezwaniem świętego Mikołaja w Krobi. Zabawa miała podkreślić rolę pszczół w przyrodzie i wskazywać na konieczność wspierania tych owadów - m. in. poprzez nasadzenia miododajne.

Laureaci konkursu „Kwitnący ogród lub balkon”:

  1. miejsce - Beata Szpurka za zdjęcia „Fioletowy zakątek”,
  2. miejsce - Agnieszka Wróblewska za zdjęcia „Kolory lata”,
  3. miejsce - Marta Musielak za zdjęcia „Lato w moim ogrodzie”.
Ponadto upominkami nagrodzono 5 osób, które jako pierwsze przesłały zgłoszenia do udziału w zabawie:

  • Adam Kasprzak
  • Urszula Kubiak
  • Magdalena Maleszka
  • Renata Śląska
  • Mirosława Nowacka
 

Na terenie parku miejskiego imienia Jana Pawła II można było także tradycyjnie spróbować i zakupić miód czy wziąć udział w warsztatach, które poprowadziła znana krobska pszczelarka - Weronika Wasiak.

- Niech te pszczoły będą dla nas nie tylko pożyteczne i zdrowe w takim sensie kulinarnym, ale także przez to, że nas tutaj gromadzą - mówił ksiądz kanonik Sławomir Grośty.

Drzwi otwarte w "białym domku" podczas Wielkiego Dnia Pszczół w Krobi 

Zainteresowanie mieszkańców Wielki Dniem Pszczół w Krobi miejscowe władze postanowiły wykorzystać otwierając dla wszystkich drzwi niedawno przebudowanego i ztermomodernizowanego Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, a przede wszystkim przylegającego tzw. "białego domku". Odwiedzający mogli się między innymi dowiedzieć i zobaczyć, jakie przeznaczenie znajdą świeżo odremontowane pomieszczenia M-GOPS.

- W budynku - na pierwszym piętrze oraz w jednym pomieszczeniu na parterze, które będzie prawdopodobnie służyło jako sekretariat - będą znajdowały się biura Centrum Usług Wspólnych w Krobi. W tej chwili znajdujemy się w biurowcu byłych GS-ów przy ulicy Ponieckiej. Na pewno dużym plusem jest to, że budynek, do którego się przeprowadzamy jest odnowiony, gruntownie przebudowany, a przede wszystkim jest własnością gminy, dzięki czemu unikamy czynszu. Jest klimatyzacja oraz ogrzewanie gazowe – bardziej oszczędne niż węglowe, za które również musieliśmy sporo płacić, chociażby podczas ostatniej zimy w dotychczasowej lokalizacji w ramach umowy najmu. Na przylegającym budynku Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej zostały zainstalowane panele fotowoltaiczne, co wpłynie na zmniejszenie kosztów zużycia energii elektrycznej - wyjaśnia Łukasz Burkiewicz, dyrektor Centrum Usług Wspólnych w Krobi.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama