reklama

Warsztaty czerpania papieru w Pępowie. Ponad 30 dzieci tworzyło niepowtarzalne karty

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaUczniowie szkoły w Pępowie doskonalili sztukę niecodzienną - bo czerpania papieru. Przy okazji poznali historię papiernictwa i książki. Własnoręcznie stworzone arkusze zabrali na pamiątkę do domu.
reklama

W Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Pępowie, 30 września, odbyły się kolejne warsztaty czerpania papieru, piąte w historii współpracy placówki z ich organizatorem - Fundacją Nasze Podwórko.

reklama

Teoria i praktyka w warsztatowej formule

Czerpanie papieru to znakomita zabawa - zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, a zarazem możliwość zapoznania się z rzadkim rzemiosłem, historią papieru, papiernictwa oraz historią książki. Odtwarzanie dawnej technologii, eksperymenty z tworzeniem papieru z różnych materiałów oraz szukanie dla niego rozmaitych zastosowań, stały się pasją Olgi Krause-Matelskiej i Wojciecha Matelskiego. Chętnie dzielą się nią podczas warsztatów, którymi zarabiają na działalność opiekującej się zwierzętami Fundacji Nasze Podwórko.

reklama

- W tegorocznych warsztatach wzięło udział 34 czwartoklasistów (podzielonych na dwie grupy), dla których była to niezwykła - interdyscyplinarna - lekcja historii, kaligrafii, plastyki i zajęć technicznych zarazem - opowiada Mirosława Bigaj, nauczycielka języka polskiego i historii w pępowskiej szklole, współorganizator i inicjator spotkania.

Każdy mógł stworzyć swój niepowtarzalny arkusz

Na początku piątkowych warsztatów, ich uczestnicy poznali historię papieru i czcionki drukarskiej. Dzieci dowiedziały się m.in., że na chwilę obecną jednym z najdroższych rodzajów papieru jest ten uzyskiwany z odchodów słonia. Następnie każdy uczestnik mógł poczuć się jak średniowieczny skryba, tworząc własną kartę z inicjałem i pisząc gęsim piórem oraz - jak w drukarni Jana Gutenberga - przygotowując własną matrycę z tekstem. Największe zainteresowanie wzbudziło jednak czerpanie papieru.

reklama

- Dzięki ręcznemu wytwarzaniu, odpowiedniej fakturze oraz dodatkom takim, jak płatki kwiatów lub ziół, każdy produkowany przez uczestników warsztatów, z pomocą pana Wojtka, arkusz papieru nabierał niepowtarzalnego i indywidualnego charakteru - wyjaśnia rozmówczyni. - Kartki te zabezpieczone w papierowych teczkach, własnoręcznie ozdobionych przez dzieci ich inicjałami, będą dla uczestników warsztatów miłą pamiątką. 

Nie od dziś wiadomo, że w gminie Pępowo nie tylko tworzą karty ale i czytają książki. W quizie ze znajomości "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza, przy okazji obchodów Narodowego Czytania, była ostra rywalizacja [relacja po kliknięciu w obrazek]

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama