Organizacją całego przedsięwzięcia zajął się dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Aktywności Lokalnej w Pępowie, Leszek Żelazny wraz ze swoimi sprawdzonymi współpracownikami, Barbarą Krajką, Agnieszką Waleńską, Ireneuszem Chmielarczykiem i Tomaszem Gruetzmacherem.
Łącznie odczytano 13 fragmentów utworów Mickiewicza, których tytuły mieli zgadywać uczniowie pochodzący z poszczególnych wsi gminy Pępowo. Do zabawy zgłosiło się 11 ekip, w każdej po jednym uczniu podstawówki, szkoły średniej i wyższej. Wśród czytających nie zabrakło oczywiście obecnych przedstawicieli władz, wójta Grzegorza Matuszaka i jego zastępcy, Grzegorza Wabińskiego, dyrektora ośrodka kultury Leszka Żelaznego, sołtysa Krzekotowic, radnych, bibliotekarzy, nauczycieli czy gospodyni z lokalnego KGW.
Narodowe Czytanie w Krzekotowicach - w quizie liczyła się nie tylko wiedza
Następnie odbył się quiz, w którym należało odpowiedzieć na 50 pytań z treści mickiewiczowskich ballad i romansów.
- Pytania miały różny stopień trudności, zawsze wybierano 1 z 4 odpowiedzi - wyjaśnia Barbara Krajka z GOSKiAL, prowadząca literacką rywalizację - Liczyła się nie tylko poprawna odpowiedź ale i czas,w jakiej jej udzielono. Poziom przygotowania uczniów był naprawdę wysoki, do końca zabawy nie było pewnego zwycięzcy.
Ostatecznie, najlepszą okazała się drużyna z Kościuszkowa, a na podium stanęły i nagrody rzeczowe otrzymały:
- Kościuszkowo - stół wielofunkcyjny, 4 w 1 (m.in. bilard, tennis stołowy)
- Skoraszewice - elektroniczny dart
- Wilkonice - piłkarzyki
- Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła [Wisława Szymborska].
Po ogłoszeniu wyników quizu i rozdaniu nagród wszyscy obecni zostali zaproszeni przez sołtysa do staropolskiej biesiady, z pieczonymi kiełbaskami i bigosem.
Mickiewicz w Krzekotowicach już był
Jeżeli ktokolwiek zastanawiał się, dlaczego to właśnie Krzekotowice wybrano na plener "czytania Mickiewicza", gospodarz wsi rozwiewał wątpliwości:
- Wiadomo wszem i wobec, że właśnie u nas 191 lat temu przebywał wieszcz Adam Mickiewicz, odpoczywał w dworku w Krzekotowicach przed emigracją do Paryża - wyjaśniał Grzegorz Konieczny, sołtys wsi.
Na pamiątkę pobytu wielkiego Polaka postawiono we wsi spory kamień z odpowiednią tablicą oraz umieszczono wzdłuż jednego z oczyszczonych stawów 4 tablice informacyjne z fragmentami utworów Mickiewicza. Podczas dzisiejszego czytania w postać wieszcza wcieliła się radna powiatowa i przedstawicielka szkoły podstawowej w Pępowie, Mirosława Bigaj.
O odwiedzinach Adama Miciewicza oraz Adama Małysza w Krzekotowicach przeczytacie również TU, klikając w obrazek poniżej:
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.