Reklama

Tradycyjne dożynki także mają swój urok. W Głuchowie sprawdziły się na szóstkę [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura W minioną niedzielę, 14 sierpnia 2022 r. w wielu sołectwach powiatu gostyńskiego odbywały się dożynki. Niektóre wsie zdecydowały się na tradycyjne obchody Święta Plonów- tak jak Głuchów, nowoczesna wieś w gminie Pogorzela.

Reklama

W niedzielę 14 sierpnia 2022r. rolnicy i gospodarze w niewielkiej wsi Głuchów w gminie Pogorzela częściej niż zwykle spoglądali w niebo. Byli już po żniwach, szykowali się jednak na dożynki i wszystkim bardzo zależało, by tradycyjnej zabawy nie przerwała burza czy deszcze. Na szczęście, aura okazała się łaskawa i wczesnym popołudniem spod sali wiejskiej ruszyły bryczki, traktory i "wozy drabiniaste", pełne żniwiarzy z rodzinami. Oczywiście, w asyście strażaków z OSP Głuchów.

Po objechaniu wsi wozy dotarły na boisko sportowe, a goście przenieśli się na plenerową widownię, by wziąć udział w tradycyjnych obchodach dożynkowych. Starościną i starostą tegorocznego święta byli Patryk Tomicki i Magdalena Foltynowicz. Oboje prowadzą gospodarstwa rolne.

Dożynki w Głuchowie - tradycji stało się zadość

W Głuchowie świętowano zgodnie z wielowiekową tradycją. Było i dzielenie się chlebem z tegorocznego ziarna, i przyśpiewki, i biesiada przy zupie, pieczonych kiełbaskach i domowych ciastach.

- Zespół "Głuchowianie"specjalnie na tegoroczne dożynki ułożył przyśpiewki o sytuacji na wiosce, gminie a także "ośpiewali" wszystkich zaproszonych  gości - mówiła Jagoda Wielebińska, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Głuchowie.

O czym, a raczej o kim były te żartobliwe docinki? To niech pozostanie tajemnica mieszkańców gościnnej wsi.

Pierwsze dożynki nowej sołtys Głuchowa

To pierwsze dożynki nowo wybranej sołtys Jolanty Wardyńskiej, która przejęła rządy we wsi po lubianym i docenianym Zdzisławie Figielku.

- To będzie wydarzenie pełne tradycji, lokalnej kultury, wdzięczności za pracę rolników i łaskawą pogodę oraz radości z ukonczenia żniw - zapowiadała przed imprezą sołtyska Głuchowa. 

I dotrzymała słowa.

Wśród zaproszonych gości był oczywiście  Piotr Curyk, burmistrz Pogorzeli, sekretarz gminy Jerzy Hejduk oraz Daria Wyzuj, przewodnicząca Rady Miejskiej w Pogorzeli. Nie mogło zabraknąć również Alfreda Siamy, przewodniczącego Rady Powiatu Gostyńskiego, mieszkańca gminy i wielkiego entuzjasty tradycji. Pojawiła się też Barbara Owsianowska, dyrektorka Powiatowego Banku Spółdzielczego Gostyń, oddział w Pogorzeli oraz właściciel lokalnej firmy Paweł Turbanski, który wspiera lokalne działania i wydarzenia.

Dożynki zorganizowano w ramach projektu " Żniwa, pyrki, czar lawendy, Głuchów zawsze uśmiechnięty"., dofinansowanego ze środków programu PGS Grant powiatu gostyńskiego realizowanego przez Stowarzyszenie "Dziecko".  Jak podkreślają gospodynie z Głuchowa, na niedzielne święto przeznaczono tylko część z 3 tys. złotych z grantu, reszta będzie spożytkowana przy kolejnych działaniach.

Do konkursu fotograficznego wpłynęło ponad 70 prac

Podczas dożynek rozstrzygnięto również konkurs fotograficzny "Żniwa w Głuchowie". Wszystkie prace oraz nagrodzonych lauretaów przedstawimy już jutro.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy