reklama

Padła oficjalna deklaracja - nasz szpital jest w pierwszym etapie

Opublikowano:
Autor:

Padła oficjalna deklaracja - nasz szpital jest w pierwszym etapie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

Szpitale powiatowe prowadzące oddziały covidowe w Wielkopolsce, do końca grudnia 2020 r. mają uwolnić 430 łóżek. Wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk przedstawił dziś oficjalnie, I etap planu zmniejszania liczby łóżek. Możemy być pewni, że wzięto w nim pod uwagę również szpital w Gostyniu.

Liczba łóżek w wielkopolskich szpitalach powiatowych zostanie zmniejszona, a ich rolę przejmie szpital tymczasowy na Międzynarodowych Targach Poznańskich i to on w najbliższych dniach zacznie zapewniać miejsca dla pacjentów. Jak podaje biuro prasowe WUW w Poznaniu, do końca grudnia ma zostać uwolnionych 430 łóżek w szpitalach prowadzących oddziały covidowe. Założenia dotyczące tego procesu wojewoda Łukasz Mikołajczyk przedstawił podczas wideokonferencji 2 grudnia, w której udział wzięli marszałek województwa, prezydenci i starostowie, dyrektor wielkopolskiego oddziału NFZ, rektor Uniwersytetu Medycznego oraz konsultanci wojewódzcy.

Zmniejszenia łóżek w poszczególnych szpitalach są oparte o rekomendacje Narodowego Funduszu Zdrowia.W których placówkach liczba zostanie zredukowana?

- Obecnie od kilkunastu dni w Wielkopolsce dysponujemy liczbą około 1000 wolnych łóżek covidowych. Te łóżka sukcesywnie będą wracały do pacjentów w powiatach, ale musimy być równocześnie gotowi na zwiększenie zachorowań w okresie poświątecznym. Nie wykluczam, że wrócimy do tej infrastruktury, choć mam nadzieję, że nie będzie takiej potrzeby - powiedział wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk. 

Lecznica w Gostyniu „załapała się” do pierwszego etapu zmniejszania liczby łóżek covidowych. Do końca roku nasz szpital ma uwolnić 27 łóżek. Istnieje szansa, że szybciej zacznie funkcjonować oddział chirurgii dziecięcej - CZYTAJ TUTAJ.

Poza tym w I etapie liczba łóżek zmniejszy się w: Kępnie (40 mniej), Krotoszynie (50), Kaliszu (31), Kościanie (41), Chodzieży (66), Nowym Tomyślu (44), Obornikach (16), Wrześni (32), Puszczykowie (26), Kowanówku (22), Ludwikowie (20), Trzciance (42). Szpitale mają uwolnić 430 łóżek do 31 grudnia.
 

- Na tym etapie epidemii chcieliśmy przywrócić szpitale do opieki nad pacjentami chorującymi na inne choroby niż Covid-19. Spośród 12 podmiotów prowadzących w ostatnim czasie oddziały covidowe, aż siedem zostało w całości przywróconych do stanu sprzed epidemii. We wszystkich tych szpitalach zostają łóżka buforowe - stwierdziła Agnieszka Pachciarz, dyrektor wielkopolskiego oddziału wojewódzkiego NFZ. - Te szpitale, które w całości lub z wyłączeniem pojedynczych oddziałów, były przeznaczone dla pacjentów z Covid-19, nadal będą się nimi zajmować. Taka organizacja zapewnia bezpieczeństwo wszystkim pacjentom - dodała.

Podczas wideokonferencji kolejne szpitale w Wielkopolsce deklarowały chęć zmniejszenia liczby łóżek.

- W imieniu mieszkańców dziękujemy za ukłon w sprawie oddziału ginekologii i położnictwa. Zwracamy się również o to, by w kolejnych etapach wziąć pod uwagę zmniejszenie liczby kolejnych łóżek, co pozwoli nam przywrócić SOR - powiedział starosta średzki Ernest Iwańczuk.

Łukasz Mikołajczyk przychylił się do prośby starosty i zadeklarował, że rozważy zmniejszenie liczby łóżek w kolejnym etapie.



Kiedy rusza szpital tymczasowy?

Finał budowy szpitala tymczasowego w Poznaniu miał miejsce pod koniec ubiegłego tygodnia. Szpital został odebrany przez służby wojewody i oczekuje obecnie na tomograf komputerowy.

- Zakładaliśmy, że do szpitala tymczasowego trafi tomograf przenośny. Udało nam się jednak pozyskać tomograf stacjonarny, jeden z najlepszych na rynku. Jak tylko przyjedzie do Poznania w najbliższych dniach, szpital ruszy - tłumaczył wojewoda.

Dyrektor Szpitala Klinicznego Przemieniania Pańskiego prof. Szczepan Cofta zadeklarował także gotowość kadry medycznej, która będzie w stanie obsłużyć 150 pacjentów.

Łóżka covidowe w Wielkopolsce

Obecnie w Wielkopolsce do dyspozycji pacjentów z Covid-19 są 3202 łóżka, w tym wolnych 1176. W przypadku łóżek respiratorowych na łączą liczbę 258 przypada 90 wolnych.

źródło: WUW w Poznaniu

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE