reklama

Krobia. Obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego i 104. rocznicy rozpoczęcia powstańczego zrywu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaPo raz drugi, od ustanowienia w zeszłym roku przez prezydenta Andrzeja Dudę, obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, jednego z nielicznych zrywów niepodległościowych w historii Polski zakończonych sukcesem. Święto przypadające na dzień wybuchu powstania, czyli 27 grudnia, w 2022 roku jest jednocześnie 104. rocznicą wydarzeń, w których życie za naszą wolność oddali nasi przodkowie. - Doskonale pasują tutaj słowa jednej z pieśni patriotycznych: „Gdyby nie oni, nie byłbyś tu, nie znałbyś świata i świat nie znałby ciebie” - mówił podczas obchodów Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w Krobi Mariusz Duda, przewodniczący miejscowej rady miejskiej oraz historyk.
reklama

Obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w Krobi. Niemcy nie zamierzali oddać naszej "małej ojczyzny"

Krobskie obchody 104. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego rozpoczęły się przed mogiłą powstańców wielkopolskich na cmentarzu parafialnym.

Jak tłumaczył w swoim przemówieniu Mariusz Duda, Wielkopolanie chwycili za broń 27 grudnia 1918 roku i walczyli, aż do 16 lutego 1919 roku, gdyż Niemcy, a właściwie już ówczesna przegrana po I wojnie światowej Republika Weimarska, nie miały zamiaru oddawać tak bogatych gospodarczo i kulturalnie ziem, jakimi była Wielkopolska.

Obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w Krobi. Nasi przodkowie walczyli i ginęli, żeby nam żyło się lepiej

Na fakt uznania tych terenów za integralną część państwa niemieckiego odpowiedź naszych przodków mogła być tylko jedna: chwycili za broń.

reklama

- W oddziałach powstańczych znaleźli się także krobianie, między innymi członkowie kompanii krobskiej i kompani krobsko-boreckiej, biorący udział w walkach, które dały nam wolność. Walczyli oni pod Janiszewem, Miechcinem, pod Kąkolewem, w okolicach Leszna oraz Miejskiej Górki. Walki pod Kąkolewem, dla dwóch w tej mogile złożonych osób: Stanisława Konarskiego i Antoniego Kubackiego, pierwszych ofiar Powstania Wielkopolskiego z ziemi krobskiej, zakończyły się tragicznie - wspominał krobski historyk.

Mariusz Duda przypominał także, że w trakcie całego Powstania Wielkopolskiego życie straciło ponad 2200 bohaterów, a około 6000 tysięcy zostało rannych.

reklama

- Dzisiaj spotykając się w tym miejscu, przy mogile powstańczej oddajemy cześć i pamięć tym, którzy zginęli za to, że możemy żyć w wolnym kraju. Pamiętajmy o tym każdego dnia, nie tylko 27 grudnia - dodał M. Duda.

Obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w Krobi. Po mszy wszyscy zaśpiewali razem

Po złożeniu kwiatów i wiązanek na powstańczej mogile krobskie obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego przeniosły się do kościoła pw. świętego Mikołaja w Krobi, gdzie odprawiono mszę w intencji ojczyzny.

Na zakończenie w Centrum Biblioteczno-Kulturalnym KROB_KULT odbył się koncert patriotyczny w wykonaniu Chóru „Harmonia” oraz wspólne odśpiewanie pieśni patriotycznych. 

reklama

KLIKNIJ ZDJĘCIE, żeby ZOBACZYĆ FOTOREPORTAŻ

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama