Czy wiecie, że jeszcze do niedawna, Beata Kabała (na zdjęciu), instruktorka Centrum Kultury i Rekreacji im. Jana z Domachowa Bzdęgi w Krobi, członkini Biskupiańskiego Zespołu Folklorystycznego z Domachowa i Okolic, młoda biskupianka i artystka ludowa, była jedyną na świecie kopczorką, czyli osobą, która potrafiła układać biskupiańską kopkę? Sztuki tej nauczyła się od swojej babci i przez lata pilnie strzegła.
Pomyślicie: Czy rzeczywiście układanie kopek to coś wielkiego? A czy wiecie jak powstaje to oryginalne nakrycie głowy, tak charakterystyczne dla biskupiańskego stroju ludowego? Ile tygodni pracy wymaga stworzenie jednej kopki? Wyobraźcie sobie, że zwykła czynność - pranie, w przypadku takiego czepca to rozłożenie kopki na płasko i zbudowanie od nowa.
Jak wyjątkową umiejętnością jest wykonanie kopki może świadczyć fakt, że w konkursie Mistrz Tradycji ogłoszonym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na 2017 rok, Gminne Centrum Kultury i Rekreacji w Krobi otrzymało grant na projekt „Czas na kopczorki”.
W ramach tej inicjatywy, Beatę Kabałę uhonorowano rocznym stypendium w zamian za przekazanie wiedzy na temat układania kopek młodym adeptkom sztuki ludowej. Uczennicami pani Beaty stały się jej młodsze koleżanki z zespołu folklorystycznego: Małgorzata Szymankiewicz, Maria Świst i Zuzanna Kulczak. Teraz, gdy roczne spotkania kopczorek dobiegły końca postanowiły one podzielić się swoją wiedzą z szerszym gronem osób.
W poniedziałek 15 stycznia o godz. 18.00 w krobskim centrum kultury w Krobi, w trakcie spotkania mistrzyni z uczennicami będzie można otrzymać odpowiedzi m.in na postawione na wstępie pytania. Ponadto kopczarki będą snuć opowieść o tym, jak powstaje biskupiańska kopka.
Podczas spotkania wyświetlony zostanie tez archiwalne nagranie dokumentujące kurs układania kopek, prowadzony przez nieżyjące już mistrzynie z Biskupizny.
Dowiedz się także: o rozpoczęciu kolejnej edycji naszej akcji „Przekaż swój 1% dobra” i jak się do niej zgłosić oraz tłumach ludzi na Orszaku Trzech Króli w Krobi