reklama

Koronawirus. Przechodzimy do strefy żółtej, rozciągniętej na cały kraj

Opublikowano:
Autor:

Koronawirus. Przechodzimy do strefy żółtej, rozciągniętej na cały kraj - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

Gostyński został „wyrzucony” z grupy powiatów, należących do strefy czerwonej. Od soboty, 10 października rząd zdecydował się "zlikwidować" strefę żółtą. A wygląda to tak, że zasady w niej obowiązujące zostają rozciągnięte na cały kraj. Działania zostały wprowadzone w związku ze znacznym wzrostem zakażeń koronawirusem w Polsce w ostatnim czasie.

- Jedną z przyczyn takiej decyzji jest fakt, że już dzisiaj w strefie żółtej mielibyśmy około 100 powiatów. To 1/3 kraju. Więc mamy do wyboru, albo zamknąć w poszczególnych województwach ruch, czyli ograniczenia w swobodzie przemieszczania się, albo wprowadzić pewne obostrzenia na terenie całego kraju, podobne do tych z krajów sąsiednich. Zdecydowaliśmy się na rozwiązanie, które komunikacyjnie jest bardziej jasne dla wszystkich Polaków. Od przestrzegania tych zasad zależy skuteczność walki z koronawirusem - mówił premier RP Mateusz Morawiecki.

Apelował do seniorów, aby bez potrzeby nie wychodzili z domu, rozsądnie podejmowali decyzję, czy chcą uczestniczyć w rodzinnych imprezach okolicznościowych.

KORONAWIRUS na bierzmowaniu - komunikat sanepidu!!!

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu (w przestrzeni publicznej) będzie obowiązywał od najbliższej soboty każdego obywatela w całej Polsce. Ma to spowolnić rozprzestrzenianie się pandemii.

- Ta druga fala w nas uderza, to obserwujemy od kilku tygodni, bardzo wyraźny od kilku dni. Musimy postępować w sposób odpowiedzialny. Oczywiście, trzeba mieć też nadzieję na szczepionkę, która z ogromną dozą prawdopodobieństwa pomoże w walce z koronawirusem. czekamy na nią, ale nie z założonymi rekami - informował Mateusz Morawiecki.

Zapowiedział, że w sobotę przedstawione zostaną kolejne zasady, dotyczące walki z koronawirusem w sposób zorganizowany, przygotowane przy korzystaniu z praktyk płynących z doświadczeń Polski i innych krajów pod tym względem.


Jakie obostrzenia obowiązują w strefie czerwonej? M.in. zakaz organizowania kongresów i targów, działania sanatoriów, wesołych miasteczek i parków rozrywki. W siłowniach określono limit osób – jedna na 10 m kw. W kinach może być 25 proc. publiczności. W kościołach lub w innych obiektach kultu dopuszczalne jest 50 proc. obłożenia budynku, na zewnątrz limit wyniesie 150 osób. Liczba osób biorących udział uroczystościach rodzinnych i w weselach została ograniczona do 50, z wyłączeniem obsługi.  W "czerwonych powiatach" wszystkie bary, puby, kluby i restauracje mogą funkcjonować wyłącznie do godz. 22. 

Jakie obostrzenia obowiązują w strefie żółtej? Obowiązek zakrywania twarzy występuje w przestrzeni publicznej, bez żadnych wyłączeń. Poza tym obowiązuje m.in. limit jednej osoby na 4 m kw. w przypadku imprez takich jak: targi, wystawy, kongresy czy konferencje. W siłowniach jest limit osób – jedna na 7 m kw. W kinach może być 25 proc. publiczności. Liczba osób biorących udział w imprezach rodzinnych nie może przekroczyć 75 osób, z wyłączeniem obsługi.

Z najnowszej listy stref czerwonych, gdzie obowiązują dodatkowe ograniczenia w czasie pandemii koronawirusa wynika, że z ościennych powiatów pozostaje w niej nadal krotoszyński, a wchodzi powiat rawicki.

Nowa lista 38 powiatów, która obowiązuje od 10 października - strefa czerwona (nie ma w niej powiatu gostyńskiego):

województwo kujawsko-pomorskie: powiat aleksandrowski oraz Grudziądz;
województwo lubelskie: powiat janowski, łęczyński oraz włodawski;
województwo łódzkie: powiat bełchatowski, wieluński oraz Piotrków Trybunalski;
województwo małopolskie: powiat limanowski, myślenicki, nowotarski, suski oraz tatrzański;
województwo mazowieckie: powiat otwocki oraz szydłowiecki;
województwo opolskie: powiat oleski;
województwo podkarpackie: powiat dębicki oraz mielecki;
województwo podlaskie: powiat białostocki, zambrowski oraz Suwałki;
województwo pomorskie: powiat kartuski, kościerski, pucki, słupski oraz Sopot;
województwo śląskie: powiat kłobucki; województwo świętokrzyskie: powiat kielecki oraz Kielce;
województwo warmińsko-mazurskie: powiat bartoszycki, działdowski, iławski oraz ostródzki;
województwo wielkopolskie: powiat krotoszyński, międzychodzki, rawicki oraz wolsztyński;
województwo zachodniopomorskie: Koszalin.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE