Spotkanie z myślą o darczyńcach i sponsorach gostynskiej orkiestry dętej
Zaproszeni goście usłyszeli na powitanie marsz „Witaj Polsko” w wykonaniu Orkiestry Dętej Miasta i Gminy Gostyń, pod batutą Piotra Kaczora.
- Miło nam państwa gościć w tak kameralnym gronie. Taki był zamysł. Zależało nam, by podczas tego wieczoru towarzyszyli nam przedstawiciele organizacji, firm, instytucji, które wspierały w poprzednich latach i wciąż wspierają działalność naszego stowarzyszenia. Jednak szczególnie, bardzo serdecznie chcielibyśmy podziękować za pomoc i współpracę w roku 2022, który powoli zmierza ku końcowi. Według szybkich obliczeń zagraliśmy w tym roku ponad 20 koncertów, wystąpiliśmy na dwóch festiwalach krajowych, jednym zagranicznym. Dzięki sponsorom doszła do skutku nasza wyprawa do Macedonii na festiwal międzynarodowy, co było naszym głównym celem - wyjaśnił cel spotkania Sławomir Czesiak, prezes zarządu orkiestry.
Debiut w konferansjerce
W prowadzeniu wdzięcznego i dźwięcznego wieczoru pomagał prezesowi muzyk Łukasz Weber. Obaj debiutowali w rolach konferansjerów.
- Chciałem mieć pomoc z prowadzeniu wydarzenia. Łukasz zawodowo jest ekspertem od lania wody. Myślę, że jakoś wspólnymi siłami nam się uda - zdradził prezes orkiestry.
Natychmiast padła odpowiedź.
- To będzie bardzo trudne wejść tobie w słowo. Zresztą nie śmiałbym prezesowi - stwierdził Łukasz Weber, grający w orkiestrze na puzonie.
Panowie rozbawili publiczność, rozluźnili atmosferę i tak przyjemnie było już do końca.
Muzyczne podziękowanie Orkiestry Dętej Miasta i Gminy Gostyń
Po powitalnym utworze zabrzmiał dżingiel - krótka melodyjka, przerywnik, który był pisany specjalnie na kameralny koncert połączony z galą.
- Oznacza to, że mamy do czynienia z wydarzeniem nietuzinkowym. Dżingiel towarzyszy przeróżnym galom, związanym z wręczaniem statuetek, nagród, nadawaniem tytułów, co dziś ma miejsce - tłumaczyli prowadzący imprezę.
Dżingiel był dodatkową formą podziękowania, które skierowane zostały także do rodzin członków orkiestry.
- Nie ma wątpliwości, że wyrazy wdzięczności również im się należą, między innymi za wyrozumiałość i akceptację licznych wyjazdów, godzin spędzonych na próbach - dziękował Łukasz Weber.
Gala i wręczanie statuetek
Kulminacyjnym punktem spotkania była minigala, podczas której uhonorowano darczyńców orkiestry statuetką „Mecenasa Kultury Dętej”. Do statuatki dołączony został upominek i róże. Jednym z wieloletnich współpracowników gostyńskiej orkiestry dętej jest Powiatowy Bank Spółdzielczy w Gostyniu. Na spotkaniu reprezentował go Łukasz Banaszak, główny księgowy. Okazało się, że ma on miłą niespodziankę dla orkiestry dętej, którą przekazał konferansjerom przy odbiorze statuetki.
- Mam zaszczyt wręczyć państwu voucher o wartości 6 tysięcy złotych od banku na dalsze prowadzenie działalności statutowej, żeby orkiestra się rozwijała - powiedział Łukasz Banaszak.
Konferansjerzy - członkowie orkiestry byli zaskoczeni.
- Jest to dla nas bardzo miła niespodzianka. Nie ustawialiśmy tego przecież - mówili.
Statuetki odebrali również samorządowcy - starosta gostyński Robert Marcinkowski oraz Grzegorz Skorupski, zastępca burmistrz Gostynia.
- Tak naprawdę to my powinniśmy podziękować orkiestrze - za to, że jest. Za to, że ubogaca życie kulturalne naszego miasta i powiatu i za tę niezwykłą energię, którą daje nam na każdym koncercie, i którą zaraża innych - zauważył włodarz powiatu.
Orkiestra jako stowarzyszenie korzysta z dotacji z gminnego budżetu. Gmina Gostyń była też głównym sponsorem wyjazdu do Macedonii RELACJĘ PRZEKAZYWALIŚMY TUTAJ.
- W trudnych czasach najważniejsza jest kultura, sztuka. I to nam dajecie, dziękujemy bardzo - stwierdził Grzegorz Skorupski
Do pozostałych darczyńców i wspierających ODMiG Gostyń należą:
UTH Ludwiczak, Proinvest Sp. z o.o., Spółdzielnia Mleczarska w Gostyniu, PHU Mała, Zuptor Sp. z o.o., Kaczmarek Malewo, Mondi Simet S.A., Ardagh Glass S.A., Hydro-Marko Sp. z o.o., Folgos Sp. z o.o., Pfeifer&Langen Marketing.
Podczas gali konferansjerzy i orkiestranci wspominali pobyt w Ohrid, w Macedonii, na Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych, opowiadając zabawne anegdoty o przygodach, jakie ich tam spotkały.
Muzyczna uczta z utworami patriotycznymi i rozrywkowymi
Po oficjalnej części spotkania przyszedł czas na koncert. W pierwszej części muzycznej uczty zabrzmiały utwory patriotyczne. Zagrano m.in utwór Fryderyka Chopina, a także poloneza Wojciecha Kilara z filmu „Pan Tadeusz”, był też utwór „Modlitwa o pokój" - napisany pod wykonanie przez chór mieszany, ale gostyńska orkiestra z wykonaniem poradziła sobie świetnie.Po bloku utworów patriotycznych zabrzmiała wiązanka najpiękniejszych, najbardziej znanych pieśni żołnierskich, a następnie orkiestranci - po zagraniu utworu z komedii „Jak rozpętałem II wojnę światową”, który skomponował Jerzy Matuszkiewicz - przeszli do części rozrywkowej. Wówczas obecni na sali w Brzeziu usłyszeli wiązanki piosenek Krzysztofa Krawczyka, Zbigniewa Wodeckiego i Maryli Rodowicz. Orkiestra pokazała, że utwory tych wykonawców też nieźle brzmią zagrane na instrumentach dętych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.