reklama

Koncertowa gala Orkiestry Dętej Miasta i Gminy Gostyń z niespodzianką. Debiutowali konferansjerzy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaKameralny koncert dla darczyńców i sponsorów przygotowała Orkiestra Dęta Miasta i Gminy Gostyń. Wydarzenie miało miejsce 20 listopada 2022 r. w świetlicy wiejskiej w Brzeziu. Po raz pierwszy muzycy wręczyli statuetki „Mecenasa Kultury Dętej”. Orkiestranci nie tylko wręczali, ale też sami dostali... Co takiego?
reklama

Koncert połączony z minigalą nie przez przypadek został zorganizowany w świetlicy wiejskiej w Brzeziu. To właśnie tam odbywają się próby muzyków oraz mażoretek, czyli formacji tanecznej, działającej przy gostyńskiej orkiestrze dętej. Na współpracowników i osoby finansowo wspierające działalność tego muzycznego stowarzyszenia, czekała niespodzianka - były to statuetki „Mecenasa Kultury Dętej”. Przygotowano je dla tych, którzy na każdy odzew, prośbę ze strony zarządu orkiestry byli gotowi pomóc. Podarunkiem była również uczta muzyczna, jaką zaoferowali orkiestranci. 

reklama

Spotkanie z myślą o darczyńcach i sponsorach gostynskiej orkiestry dętej

Zaproszeni goście usłyszeli na powitanie marsz „Witaj Polsko” w wykonaniu Orkiestry Dętej Miasta i Gminy Gostyń, pod batutą Piotra Kaczora. 

- Miło nam państwa gościć w tak kameralnym gronie. Taki był zamysł. Zależało nam, by podczas tego wieczoru towarzyszyli nam przedstawiciele organizacji, firm, instytucji, które wspierały w poprzednich latach i wciąż wspierają działalność naszego stowarzyszenia. Jednak szczególnie, bardzo serdecznie chcielibyśmy podziękować za pomoc i współpracę w roku 2022, który powoli zmierza ku końcowi. Według szybkich obliczeń zagraliśmy w tym roku ponad 20 koncertów, wystąpiliśmy na dwóch festiwalach krajowych, jednym zagranicznym. Dzięki sponsorom doszła do skutku nasza wyprawa do Macedonii na festiwal międzynarodowy, co było naszym głównym celem - wyjaśnił cel spotkania Sławomir Czesiak, prezes zarządu orkiestry.

reklama

Debiut w konferansjerce

W prowadzeniu wdzięcznego i dźwięcznego wieczoru pomagał prezesowi muzyk Łukasz Weber. Obaj debiutowali w rolach konferansjerów. 

- Chciałem mieć pomoc z prowadzeniu wydarzenia. Łukasz zawodowo jest ekspertem od lania wody. Myślę, że jakoś wspólnymi siłami nam się uda - zdradził prezes orkiestry.

Natychmiast padła odpowiedź.

- To będzie bardzo trudne wejść tobie w słowo. Zresztą nie śmiałbym prezesowi - stwierdził Łukasz Weber, grający w orkiestrze na puzonie.

Panowie rozbawili publiczność, rozluźnili atmosferę i tak przyjemnie było już do końca.

Muzyczne podziękowanie Orkiestry Dętej Miasta i Gminy Gostyń

Po powitalnym utworze zabrzmiał dżingiel - krótka melodyjka, przerywnik, który był pisany specjalnie na kameralny koncert połączony z galą.

reklama

- Oznacza to, że mamy do czynienia z wydarzeniem nietuzinkowym. Dżingiel towarzyszy przeróżnym galom, związanym z wręczaniem statuetek, nagród, nadawaniem tytułów, co dziś ma miejsce - tłumaczyli prowadzący imprezę.

Dżingiel był dodatkową formą podziękowania, które skierowane zostały także do rodzin członków orkiestry. 

- Nie ma wątpliwości, że wyrazy wdzięczności również im się należą, między innymi za wyrozumiałość i akceptację licznych wyjazdów, godzin spędzonych na próbach - dziękował Łukasz Weber.

Gala i wręczanie statuetek 

Kulminacyjnym punktem spotkania była minigala, podczas której uhonorowano darczyńców orkiestry statuetką „Mecenasa Kultury Dętej”. Do statuatki dołączony został upominek i róże. Jednym z wieloletnich współpracowników gostyńskiej orkiestry dętej jest Powiatowy Bank Spółdzielczy w Gostyniu. Na spotkaniu reprezentował go Łukasz Banaszak, główny księgowy. Okazało się, że ma on miłą niespodziankę dla orkiestry dętej, którą przekazał konferansjerom przy odbiorze statuetki.

reklama

- Mam zaszczyt wręczyć państwu voucher o wartości 6 tysięcy złotych od banku na dalsze prowadzenie działalności statutowej, żeby orkiestra się rozwijała - powiedział Łukasz Banaszak.

Konferansjerzy - członkowie orkiestry byli zaskoczeni. 

- Jest to dla nas bardzo miła niespodzianka. Nie ustawialiśmy tego przecież - mówili.

Statuetki odebrali również samorządowcy - starosta gostyński Robert Marcinkowski oraz Grzegorz Skorupski, zastępca burmistrz Gostynia.  

- Tak naprawdę to my powinniśmy podziękować orkiestrze - za to, że jest. Za to, że ubogaca życie kulturalne naszego miasta i powiatu i za tę niezwykłą energię, którą daje nam na każdym koncercie, i którą zaraża innych - zauważył włodarz powiatu.

Orkiestra jako stowarzyszenie korzysta z dotacji z gminnego budżetu. Gmina Gostyń była też głównym sponsorem wyjazdu do Macedonii RELACJĘ PRZEKAZYWALIŚMY TUTAJ. 

- W trudnych czasach najważniejsza jest kultura, sztuka. I to nam dajecie, dziękujemy bardzo - stwierdził Grzegorz Skorupski

Do pozostałych darczyńców i wspierających ODMiG Gostyń należą:

UTH Ludwiczak, Proinvest Sp. z o.o., Spółdzielnia Mleczarska w Gostyniu, PHU Mała, Zuptor Sp. z o.o., Kaczmarek Malewo, Mondi Simet S.A., Ardagh Glass S.A., Hydro-Marko Sp. z o.o., Folgos Sp. z o.o., Pfeifer&Langen Marketing. 

Podczas gali konferansjerzy i orkiestranci wspominali pobyt w Ohrid, w Macedonii, na Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych, opowiadając zabawne anegdoty o przygodach, jakie ich tam spotkały.

Muzyczna uczta z utworami patriotycznymi i rozrywkowymi

Po oficjalnej części spotkania przyszedł czas na koncert. W pierwszej części muzycznej uczty zabrzmiały utwory patriotyczne. Zagrano m.in utwór Fryderyka Chopina, a także poloneza Wojciecha Kilara z filmu „Pan Tadeusz”, był też utwór „Modlitwa o pokój" - napisany pod wykonanie przez chór mieszany, ale gostyńska orkiestra z wykonaniem poradziła sobie świetnie.

Po bloku utworów patriotycznych zabrzmiała wiązanka najpiękniejszych, najbardziej znanych pieśni żołnierskich, a następnie orkiestranci - po zagraniu utworu z komedii „Jak rozpętałem II wojnę światową”, który skomponował Jerzy Matuszkiewicz - przeszli do części rozrywkowej. Wówczas obecni na sali w Brzeziu usłyszeli wiązanki piosenek Krzysztofa Krawczyka, Zbigniewa Wodeckiego i Maryli Rodowicz. Orkiestra pokazała, że utwory tych wykonawców też nieźle brzmią zagrane na instrumentach dętych.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama